Merhabalar, Bugün sizlere Erturgut Sanat Merkezi olarak, dünya sanat ve spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir isimden ve onun anısına yapılan muazzam bir etkinlikten bahsedeceğiz.

Bildiğiniz gibi karantina günlerinde sanat daha çok eve taşınmış durumda. Biz de Erturgut Sanat olarak online derslerimizle ve etkinliklerimizle sanatı sizlere taşımaya çalışıyoruz.

İşte bu nedenle yazımızın devamında evde sanata erişebileceğiniz bir haberimiz var.

Merak Ettiyseniz Hemen Okumaya Devam Edin..

Led Zeppelin:1
Led Zeppelin

Bildiğiniz gibi pandemi döneminde pek çok grup ve müzisyen online konserler veriyor ve bunları sosyal medya ağları üzerinden yayınlıyorlar. Fakat bu konser diğerlerinden biraz farklı. Dünyaca ünlü Rock grubu Led Zeppelin’in 2007 yılında Londra’da verdiği özel konseri 3 günlüğüne Yotube kanalı üzerinden yayınlanacak. John Bonham’ın ölümünden sonra yıllardır bir arada çalmamış ve farklı alanlara yönelmiş olan grubun yıllar sonra bir araya gelmesini ve bu özel konseri vermesini sağlayan isim ise bir Türk.

Dünyaca ünlü müzik yapımcısı Ahmet Ertegün’ün ölümü uzun süredir bir arada olmayan Led Zeppelin’in bir araya gelmesi için bir neden oldu.

Celebration Day isimli bu özel konserde 80’lerden sonra ilk defa aynı sahneyi paylaşan grup üyeleri Ertegün’ün anısına Good Times Bad Times, Black Dog, No Quarter, Dazed and Confused, Misty Mountain Top, Kashmir ve Whole Lotta Love gibi kült eserlerini yeniden canlı olarak seslendirdi.

2007 yılında yapılan bu konserin görüntüleri ise 30 Mayıs ve sonrasındaki iki günde Youtube üzerinden yayınlanacak.

Tek şarkılık örnek video için tıklayınız.

Led Zeppelin Konser
Led Zeppelin Konser

Ahmet Ertegün Kimdir?

Ahmet Ertegün
Ahmet Ertegün

1923 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Ertegün, milli mücadele zamanında önemli görevler yapan bir ailenin çocuğudur.

Hayatının daha başlarında pek çok Avrupa ülkesini gören ve oralarda yaşayan Ertegün, 1947 yılında Herb Abramson ve kendi abisi ile beraber, aile dostları olan diş hekimi Dr. Vahdi Sabit’den 10 bin dolar borç alarak Atlantic Records adlı plak şirketini kurdu. Siyah müzisyenlerle arasındaki iyi bağlardan ötürü dönemin en önemli jazz müzisyenleri hiç düşünmeden anlaşmalarını onunla yapmışlardır.

Ray Charles, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Miles Davis gibi isimlerin albümlerinin yapımcılığını üstlenen Ertegünler, Frank Zappa, Stevie Wonder, Rolling Stones, Bee Gees, Led Zeppelin, Genesis, Emerson Lake and Palmer, Bette Midler gibi birçok ismin üne kavuşmasında büyük rol oynadı.

Hayatı boyunca defalarca Grammy ve benzeri ödüllere layık görülen Ertegün, 2006 yılında bir Rolling Stones konserinde düşerek başını çarptı ve tüm müdahelelere rağmen 14 Aralık 2006 günü vefat etti.