Merhabalar, bugün Erturgut Sanat sizlere Bateri çalarken en çok dikkat etmemiz gereken şeylerden biri olan “Tuşe” hakkında bilmeniz gerekenler hakkında kısa bir yazı hazırladık.

Eğer siz de farklı müzik türlerinde uygun vuruşu yakalamak ve tekniğinizi geliştirmek istiyorsanız hadi hemen yazımızı okumaya başlayın.

İzmir bateri dersi konusunda en önde gelen sanat merkezi olan Erturgut Sanat olarak öncelikle tuşenin ne olduğundan bahsetmek istiyoruz.

Bateride Tuşe Nedir?

Tuşe; bateride, bagetlerle zillere ve davullara vuruş şiddetimize verilen addır. Tuşe, çaldığımız türe ve şarkının ritmindeki değişimlere göre farklılık gösterebilir.

Tuşe çalışmaları için kullanabileceğimiz en temel ekipmanlar çalışma pedleridir. Erturgut Sanat enstrüman satışı çeşitleri içinde de bulunan çalışma pedleri ile baterideki vuruş şiddetinizi ayarlayabilir ve aktif olarak evinizde çalışabilirsiniz.

Fakat bu konuda unutmamanız gereken nokta her ne kadar çalışma pedleri ile tuşe çalışması yapsanız da normal bir bateriye geçtiğinizde davulun tepkisi farklı olacak ve vuruş şiddetiniz üzerinde biraz daha çalışmanız gerekecektir.

Şimdi tuşe hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Erturgut Sanat bateri kursu olarak “Tuşe çalışmaları” nasıl yapılır biraz da bu konuda bilgi verelim.

Tuşe çalışmalarıyla ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bateride Askanlı Çalışmalar

Tuşe çalışmaları temel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar Aksanlı ve Aksansız olarak iki gruba ayrılırlar.

Bateride aksanlı vuruş
Bateride aksanlı vuruş

Aksanlı Vuruşlar: Aksanlı vuruşlara çalışırken dikkat etmemiz gereken nokta bagetimizi ped ya da davul üzerinde paralel şekilde tutmamız gerekliliğidir. Bagetimizi paralel şekilde tuttuktan sonra bagetlerimizi 90 dereceye kadar kaldırıp ped ya da davula indirerek yaptığımız çalışmadır. Bu çalışmayı çeşitli metronomlarda ve şiddetlerde devam ettirmeliyiz.

Aksansız Vuruşlar: Aksansız vuruşlarda da tıpkı aksanlı vuruşlarda olduğu gibi bagetimizi ped ya davul üzerine paralel şekilde tutmalı fakat bu kez yukarı kaldırmadan olduğu açıdan aşağı doğru indirerek vuruşlarımızı çalışmalıyız.

Bateride Aksansız Vuruş
Bateride aksansız vuruş

Her iki çalışmada da önemli olan hareketi bileğimizden almamızdır. Kol gücümüzü kullanmadan yalnızca ellerimiz ve bileklerimizle bu çalışmaları düzenli olarak yaparsak Tuşe konusunda büyük bir gelişme sağlayabiliriz. Son olarak bilmemiz gereken Tuşe Çalışmaları yaparken seçeceğimiz bagetin formudur. Eğer bateriye yeni başlamışsanız Erturgut Sanat Bateri kursu olarak sizlere önerimiz daha hafif bagetler tercih etmenizdir. İlerleyen zamanlarda çaldığınız tarza göre bagetin ağırlığı ve kalınlığını değiştirebilirsiniz.

Eğer siz de bateri çalma konusunda daha fazla bilgiye ve bateri dersine ihtiyaç duyuyorsanız, bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan ulaşarak Erturgut Sanat Bateri kursu ailesine katılabilirsiniz.