Bas gitar gruplar içerisinde biraz sessiz kalmış, değeri amatör bir müzik dinleyicisi için çok da kolay anlaşılmayan bir enstrümandır. Fakat müzikle biraz uğraşmış olan ya da iyi bir dinleyici olan herkes bilir ki Bas Gitar bir grup için olmazsa olmaz ana elemanlardan biridir ve parçalardaki yeri tartışmasızdır.

Biz de bu nedenle Erturgut Sanat ailesi olarak bugün Bas Gitar hakkında bir yazı hazırlamaya ve bas gitar derslerinde teorik ve pratik olarak çalıştığımız bir teknik hakkında sizlere bilgi vermeyi düşündük.

Eğer sizin de kafanızda nasıl bas gitar çalarım ya da bas gitarda Gallopping tekniğini nasıl uygularım diye bir soru varsa yazımızı okumaya devam edin.

Bas Gitar Teknikleri

Gallopping Nedir?

Gallopping, aslında ingilizcede “Dört nala gitmek” anlamına gelen bir kelimedir. Atların dört nala koşarken çıkardığı sese benzer bir harmonisi olduğu için bas gitarda da bu tekniğe “Galloping Tekniği” adı verilmiştir.

Galloping’te notalar 3′lü gruplar halinde toplanır, ilk iki nota 16′lık iken üçüncü nota ise 8′lik değere sahiptir. Bu 3′lü gruplar arka arkaya çalındığından at koşturma hissi verdiği için bu gruplandırmaya galloping adı takılmıştır.

Genellikle Rock ve Metal müzikte duyduğumuz bu gruplandırmayı kulaklarımıza ilk aşina eden Led Zeppelin’in unutulmaz Bass Gitaristi John Paul John iken, tekniği zirveye çıkarıp evrenselleşmesine büyük katkı sağlayan grup Iron Maiden olmuştur.

Video linki için tıklayınız.

Bas Gitar Teknikleri 2

Gallopping Tekniği Nasıl Çalınır?

Erturgut Sanat Bas Gitar derslerinde üzerinde bolca durduğumuz ve öğrencilerimiz tarafından sıkça sorulan Galloping Tekniği aslında bir sağ el tekniğidir. (Tabi ki solak bas gitaristler için sol el de denebilir.)

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi 16’lık iki nota ve sonrasında gelen 8’lik nota grubunu çalmak için üç parmağımızı kullanmamız gerekmektedir.

Dünyada en kabul görülen parmak dizilimi 1-2-3 ya da 3-2-1 şeklinde olmasına rağmen yüzük parmağını kullanmayı tercih etmeyen bas gitaristler onun yerine bazen dördüncü parmaklarını da kullanabiliyorlar.

Fakat her iki durumda da yapılması gereken öncelikle düşük metronomlardan başlayarak parmak hareketlerini ve kas ezberini iyi yerine getirmek ve sonrasında metronomu arttırarak çalışmayı ve tekniği iyice kavramak olmalıdır.

Bas Gitar Gallopping Parmak Hareketleri

Gallopping Bas gitarda hoş bir tını veren ve özellikle hızlı parçaların vazgeçilmesi bir tekniktir. Siz de bas gitarda bu tekniği daha profesyonel olarak öğrenmek istiyorsanız hemen Erturgut Sanat Bas Gitar kursu ile iletişime geçebilir ve ücretsiz deneme dersi için randevu alabilirsiniz.