Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için La Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır? konunu ele alacağız. La minör pentatonik gamı, repertuarını genişletmek isteyen gitaristler için faydalı bir varlık olan çok yönlü bir gamdır. En temel konumunda, klavyenin tam ortasında çalınır.

Do majör gamı (La minörün ilgili majörü) popüler müzikte en yaygın kullanılanlardan bir gam olduğu için, La minör pentatonik gamı, lead gitaristlerin riffler oluşturmaları ve soloları doğaçlamaları için güzel ve temel bir şablon sağlar. Do majör gamında olduğu gibi, La minör pentatonik gamda da diyez ve bemol yoktur.

Gam yalnızca beş notadan oluşur, ancak parmaklarınız klavyede hareket ettikçe bu notaları daha yüksek veya daha düşük oktavlarda tekrarlayarak çeşitlilik sağlayabilirsiniz.. Bu beş nota şöyle:

🎼 A (La)
🎼 C (Do)
🎼 D (Re)
🎼 E  (Mi)
🎼 G (Sol)

Bu beş nota, daha önce bahsedilen La minör gamını oluşturan yedi nota arasında da bulunabilir. La, Do ve Mi notaları ayrıca La minör üçlü akorunu içerir.

La minör pentatonik gamını ​​çalmanın çeşitli yolları vardır. Bu yazımızda, söz konusu gamı iki farklı şekilde oynamayı öğreneceğiz. İlki, kalın Mi telinin 5. perdesinden başlayacak ve ikincisi, kalın Mi telinin 12. perdesinden başlayarak daha yüksek bir aralıkta çalınacaktır. Her ikisini de çalın ve ton farklılıklarını dinleyin. Diğer pozisyonlar için hemen bize ulaşın!!

Gitar Dersi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!!

La Minör Pentatonik

5. Pozisyon

La Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?
La Minör Pentatonik

Başlamak için, işaret parmağınızı kalın mi telinin 5. perdesine yerleştirin. Serçe parmağınızı aynı telin 8. perdesine yerleştirin. Bu ölçekteki notalarda ilerlerken, işaret parmağınızın gitarınızdaki altı telin her birinin 5. perdesini çalacağına ve üçüncü (yüzük) ve dördüncü (pembe) parmaklarınızın 7. veya 8. perdeyi çalacağına dikkat edin.

12. Pozisyon

Şimdi, La minör pentatonik ölçeğini farklı bir pozisyonda çalalım. Kalın mi telinin 12. perdesinden başlayın. Az önce çaldığımız versiyona benzer şekilde, dizilerinizin çoğunda – ama hepsinde değil – bir kalıp çalmak için işaret parmağınızı kullanmalısınız. Si telinde, 13. perdeyi çalmak için orta parmağınızı kullanmalısınız.

La minör pentatonik gamını ezberlemek için gam içinde aşağı ve yukarıya doğru gezinerek diziyi çalma alıştırması yapın. La’nın kök notası ile başlayın, ardından Do, Re, Mi, Sol ve ardından oktav La’yı çalın. Bu notaları çalmak için 5. konum düzenini kullanın, ardından daha başka bir oktav La ile başlayıp tırmanarak skalada aşağı inin. Sol, Mi, Sol, Do ve kalın La’ya geri dönün.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!