Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Sol Majör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız. Sol Majör pentatanik hemen hemen tüm müzik türlerinin sololarında yaygınca kullanılmıştır. Sol majör pentatonik gamı, tüm zamanların en popüler şarkılarından bazılarında duyulabili ve his olarak parlak, kararlı bir ton verir.

Do majöre benzer şekilde, Sol majör pentatonik skalada diyez ve bemol yoktur. Her seviyeden gitarist, bu gamdaki notalarla cephaneliklerine güçlü bir araç ekleyebilir ve bu beş notalı skala ile çalışarak çalma ufuklarını genişletebilir.

Bu yazımızda, size sol majör pentatonik gamı, içerdiği notalar, çizelgeleri, tabloları kullanarak çalmanın yoları hakkında biraz daha bilgi vereceğiz. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Diğer pentatonik diziler gibi, Sol majör pentatonik dizisi de beş notadan oluşur. Bu kısaltılmış gam, Sol majör pentatonik gamında diyez veya bemol içermediği için parlak bir tona sahiptir. Sol majör pentatonik gamını oluşturan notalar şunlardır:

🎼 G (Sol)
🎼 (La)
🎼 B (Si)
🎼 D (Re)
🎼 E (Mi)

Tüm pentatonik dizilerin yapısında olduğu gibi, bu beş nota, sol majör dizisinin yedi notası arasında sırasıyla 4. ve 7. notalar olan Do ve Fa Diyezi çıkararak bulunabilir. Sol, Si ve Re notaları Sol majörün üçlü akorunu oluşturur.

Sol majör pentatonik gamını çalmanın çeşitli yolları vardır. Bu makalede, gamı açık pozisyonda nasıl çalacağımızı öğreneceğiz. Diğer pozisyonlar içi hemen bize ulaşın!

Sol Majör Pentatonik

Sol Majör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?
Sol Majör Pentatonik

Açık Pozisyon

Başlamak için ikinci (orta) parmağınızı kalın mi telinin 3. perdesine yerleştirin. Skaladaki notalar arasında ilerlerken, işaret parmağınızın sonraki üç telin 2. perdesini ve orta parmağınızın son iki telin 3. perdesini, si ve kalın Mi’yi çalacağına dikkat edin..

Sol pentatonik gamında ustalaşmanın en iyi yolu tekrardır. Aşağı ve yukarı sırayla ölçeği uygulayın. Sol kök notası ile başlayın, ardından La, Si, Re, Mi ve ardından daha yüksek bir oktavda başka bir sol çalın. Şimdi, daha diğer Sol’den başlayarak, Mi, Re, Si, La ve kalı Sol’a geri tırmanarak ölçeği tamamlayın

Becerilerinizi daha da geliştirmek için, çalışırken alternatif picking alıştırması yapın. Bunu yapmanız, sadece tekniklerinizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda müzik kulağınızı da geliştirmenize etkili olacaktır..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!