Konuşmam İle Karşımdakileri Nasıl Etkilerim? | Diksiyon

İnsan vücudunu bir enstrüman olarak düşünürsek, o enstrümandan çıkan sesin, söylediklerinin güzel, akıcı, kaliteli ve doğru olması gerekir. Burda da “Diksiyon” devreye giriyor. Diksiyonumuzun iyi olması, konuştuğumuzda hem daha anlaşılır olmamıza hem de ikna edici olmamıza yardımcı olur. Aklınızda şu sorular mı var;

Konuşmamın etkili olması için ne yapmalıyım?

Diksiyon eğitimleri nasıl işliyor?

Konuşmamı nasıl düzeltebilirim?

Konuşmam İle Karşımdakileri Nasıl Etkilerim

Yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda oluşabilecek bütün soruların cevabı burada. Bu yazıyı okuduktan sonra, konuşmanız ile karşınızdakini nasıl etkileyebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Diksiyon Nedir?

Diksiyon Nedir

Diksiyon: Kelimeleri, duyguları ve düşünceleri en güzel şekilde anlatmaktır.

Başka bir deyiş ile konuşma, sözü söyleme sanatıdır. Duygu ve düşüncelerimizi en iyi aktarabilmek için seçtiğimiz sözcüklerden, sesimizin tonundan, vurguları doğru yere koymadan, heceleri ayırmadan konuşmaktan, ve vücut dilini katmaya kadar her şeyi içine alan bir şeydir. Bunların hepsini yaptığımızda ortaya çıkan şey diksiyonumuzdur.


Diksiyonun Önemi Nedir?

Diksiyonun Önemi Nedir

Diksiyonumuzun önemini şöyle bir metafor ile açıklamak istiyorum; bir gitarın güzel olması için nasıl güzel teller, güzel manyetikler, güzel bir ağaçtan yapılmış olması gibi özellikler gerekiyor ise, bizim de konuşmamızın ve anlatımımızın güzel olması için, doğru nefes alış verişine, doğru ses tonu ile konuşmamıza, vurguları ve heceleri doğru kullanmamıza gerek vardır. Aksi takdirde insanlara kendimizi anlatırken güçlük çekebilir hatta anlaşılamayabiliriz. İşte tam da bu yüzden diksiyon çok önemlidir çünkü nasıl söylediğimiz ve ne söylediğimizdir aslında ne demek istediğimiz.


Diksiyon Eğitimleri Nasıl Oluyor?

Diksiyon Eğitimleri Nasıl Oluyor

Diksiyon eğitimlerinde öncelikle eğitmen, bazı okuma çalışmaları ve tiyatral çalışmalar yaparak diksiyon konusundaki eksikliklerinizi ve yetenekli olduğunuz işlevleri tespit edip, vereceği eğitim konusunda biz plan oluşturuyor. Bu analizinden sonra ise eğitime başlanılıyor; okuma çalışmaları, tiyatral çalışmalar, doğaçlamalar gibi çeşitli yöntemler ve çalışma süreçleri ile sizin eksiklerinizi giderip, bütün artılarınızı geliştiriyor.

Eğer diksiyon kurslarının işleyişi ile detaylı bir bilgilendirme almak istiyorsanız “Diksiyon Dersleri” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Konuşmam İle Karşımdakileri Nasıl Etkilerim

Bugün ki konumuz, konuşmamız ile karşımızdakileri nasıl etkileyeceğimiz idi. Bu derin konuyu anlatabileceğimiz en kısa ve en anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştık, eğer söylediklerimize dikkat eder üstüne de güzel ve kaliteli bir eğitim alırsanız gerçekten çok etkili olacaktır.

Umarız bu yazı, aklınızdaki soru işaretlerini gidermiştir.