Keman, Batı dünyasında 1600’ lü yıllarda gelişmeye başlayarak bugüne  kadar üzerinde en çok eser yazılan ve keman çalma tekniği ile ilgili olarak, en çok çaba sarf edilip geliştirilen enstrümanlardan biridir.

Keman’ın ses rengi kullanılabilen ses sınırı dört oktav’ dır ve müzikal anlatmadaki ses çeşitliliği ile  pek çok bestecinin en gözde çalgısı haline gelmiştir. Yaylı çalgılar ailesinin en kıvrak, ses rengi ve olanakları açısından en virtüoz üyesi olan keman için bugüne kadar pek çok besteci eser yazmış ve değişik ses renkleri elde etmek için oldukça fazla çaba sarf etmişlerdir.

Keman ses üretimi ve tını yönünden bütün çalgıların en esnek ve en verimli enstrümanlarından biridir. Üretebildiği ses çeşitliliğinden ötürü neredeyse insan sesine yaklaştığı kabul edilmektedir.

Yaylı çalgılar eğitiminin temel boyutlarından biri olarak kabul edilen keman eğitiminin; belli bir plan, yöntem ve hedefler doğrultusunda yapılması gereklidir ki ancak bu şekilde istenilen başarıya ulaşılabilir.

Keman, sağ ve sol elin aynı anda eş güdümlü hareket ettirilmesi ile çalınan bir enstrümandır. Bu anlamda; kas gelişimi ve motor becerilerinin kazanıldığı 6 ve 8 yaşlarında kemana başlamak, başlangıç evresinin çok daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır fakat bu demek değildir ki ileri yaşlarda keman öğrenilemez, sadece kemanı tutuş şekli ve enstrümana hakimiyetiniz açısından çocuklara nazaran biraz daha fazla efor sarf etmeniz gerekecektir.

Tüm bu saydığımız sebeplerden ötürü; bir kemancının yetkinliği nota çalmaya başlamadan önceki duruşu ile keman ve yay tutuşundan çok net bir şekilde anlaşılabilmektedir. https://erturgutsanatmerkezi.com/keman-nasil-tutulur/

Temel davranış ve tekniklerin kazanılmasının ardından, kemandan elde edilmesi gereken ilk şey kusursuz bir entonasyondur. Bu durum aynı zamanda hassas ve eğitimli bir kulağı da beraberinde getirir.

Entonasyon; müziğe renk ve değişen ruh hali katar. Müziğe etkileyici imkanlar sunan entonasyon bir müzik parçası icra edilirken tek tek notalara ayrılma biçimidir.

Keman Eğitiminde de yukarıda saydığımız ilkeler doğrultusunda her yaşta eğitim alabilir ve başarı elde edebilirsiniz.

Bizlere 0 507 959 63 33 No’lu telefonumuzdan ulaşıp  randevu alarak Ücretsiz Keman deneme Derslerimize katılıp, kendinizi sınayabilir ve ardından hemen uzman kadromuz ile eğitimlerinize başlayabilirsiniz.