Kemanın kuyruk parçasının enstrümanın çalınabilirliği kadar sesini de etkilediğini biliyor muydunuz?

Temel işlevi, enstrüman çalınırken serbestçe titremelerine izin vermek için telleri sabitlemek olan, iyi yapılmış bir kuyruk parçası, enstrümanın sesini arttırabilse de, uygun konuma yerleştirilmediğinde kemanın kendi potansiyelini ortaya koymasını engelleyebilir. Ve doğru çalınmasını engelleyebilir. Aynısı, kötü yapılmış bir kuyruk parçası için de söylenebilir, bu da bir kemanın bozuk çıkmasına bile neden olabilir.

Üç temel kuyruk parça stili şunlardır: Fransız, Lale ve Tepe. Üçü arasındaki temel fark ise esas olarak görsel boyutundadır. Farklı ülkelerde tasarlanmış olsalar da, tasarımları sesi neredeyse hiç etkilemiyor ve birini seçmek çoğunlukla bir zevk meselesidir de diyebiliriz.

Kemanda Kuyruk

Keman eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

Kuyruk kısmını yapmak için en çok kullanılan ağaçlar abanoz, şimşir ve gül ağacıdır. Çinli üreticiler ayrıca hünnap ağacı gibi ağaçlardan elde edilen tropikal ormanları da kullanmaktadırlar.. Bazı üreticiler, şimşir ağacına benzer özelliklere (daha güçlü ve daha iyi) sahip olduğunu da söylüyor. Pernambuco ise kuyruk parçaları için kullanılan ağaçların en pahalısıdır. Rezonansı ve gücü ile tanınan birçok yapımcı, pernambuco’nun tonu diğer tüm ağaçlardan daha iyi aktardığına inanıyor. Pahalı aletlerin çoğunda kullanılmasının nedeni tam da budur. Pernambuco ile ilgili ilginç bir gerçek, ahşabın zehirli olması ve üzerinde çalışmanın zor olmasıdır. Bu ahşabı zımparalarken, toksik tozu solumaktan kaçınmak için imalatçı kesinlikle bir maske takmalıdır.

Bir kuyruğun uygun ağırlığı konusu da yine imalatçılar arasında devam eden bir tartışma konusudur.

Ahşabın ağırlığının değişmesi nedeniyle bazı imalatçılar bu hususta, daha hafif bir ses ürettiği için daha hafif olduğunu iddia etmekteler. Bu yapımcılar mümkün olduğunca az malzeme kullanıyor elbette…. Çok pahalı aletler üzerinde çalışan bazı üreticiler ve luthierler ise hangisinin en iyi sonuçları elde edeceğini görmek için farklı kuyruk parçaları kullanmayı deniyorlar. Bu anlamda genellikle şimşir ağacını tercih ettiklerini de söyleyebiliriz. Ancak bazen daha ağır olan pernambuco’dan imal edilen kuyruklar daha fazla titreşim sağlıyor ve daha güçlü bir ses çıkarıyor.

Kemanda Kuyruk Ayarı

Çoğu insan için kemanın görünümü ürettiği ses kadar önemlidir. Koyu renkli bir enstrümanı gül ağacı veya abanoz gibi koyu renkli bir kuyruk parçasıyla eşleştirmek oldukça yaygındır.

Bir kuyruğu değiştirdiğinizde çoğu insan ses yapısındaki farklılıkları duyabilir. Elbette bu, işitme duyunuzun ne kadar iyi geliştiğine de bağlıdır. Aynısı, yıllarca takmış olabileceğiniz bir kemanın çeneliğini veya tellerini değiştirirken de söylenebilir. Birdenbire ses daha fazla titreşerek açılabilir ve daha fazla armoni fark edebilirsiniz. Benzer şekilde, kuyruk parçası da kemanın özelliklerinin yanı sıra ses kalitesini de artırabilir. Bu, çalması daha kolay olan ve hatta daha iyi tonlama elde etmeye yardımcı olan bir enstrümanla sonuçlanabilir. Sonuç olarak, daha iyi bir ses üretmeniz ve daha fazla çalmanız için size ilham verebilir!

Kemanda Kuyruk Özellikleri

Kemanda Kuyruk Parçasının Önemi

Kuyruk parçaları, tipik olarak 107-112 milimetre arasında farklı boyutlarda bulunabilir. Doğru boyut, kemanın uzunluğuna bağlıdır ve çok önemlidir – doğru ayakkabı boyutunu elde etmekle karşılaştırılabilir bir durumdur. Arka bağlantı parçası (arka parça ayarlayıcı), kuyruk parçasını köprüden belirli bir uzunlukta uç düğmesine sabitler. Halen kuyruk bağırsağı olarak anılsa da, bağırsak bugün nadiren kullanılmaktadır. Çoğu üretici, sıcaklık değişimlerine ve neme neredeyse hiç tepki vermediği için naylon ayarlayıcılar kullanır. Metal ayarlayıcılar da kullanılmaktadır. Bir kuyruk parçası siparişi verirken, ses için en önemli şey, arka parçanın yerinde kalması için kuyruk bağlantısını mümkün olduğunca kısa ayarlamanızdır.

Ek parçanın yerleştirilmesi, tepkiyi ve harmonikleri arttırabileceğinden çokça önemlidir. Kuyruk bağırsağı çok uzunsa, kuyruk parçası köprüye çok yakın olabilir ve bu da titreşimleri sınırlayabilir.

Kemanda Kuyruk Parçasının Önemi

Enstrümanınızdan istenmeyen titreşimler geliyorsa, çeneliğinizi, tellerinizi ve sıkça gözden kaçan sorunlardan biri olan kuyruk parçası sorunu olabileceğini dikkatlice analiz edin. Ayrıca akort vidalarının üzerinde perdeler ve yakalar olup olmadığından ve bunların düzgün şekilde yapıştırıldığından emin olun. Aksi takdirde, kemanınız kırılmış gibi bir tıngırtı çıkarabilir.

Ünlü bir solist, kötü bir sesin nedeninin olası bir çatlak olduğunu bulma umuduyla luthier’inden enstrümanını incelemesini istedi… Bir çatlak bulunamadı ve suçlu, ilk başta hiçbir zaman dikkate alınmayan kuyruk parçasıydı…

Sonuç olarak, uğultulu bir sesten ve kötü titreşimlerden kurtulmak, esasında kuyruk parçanızı ayarlamak yahut değiştirmek kadar kolay olabilir!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir