Müzikoloji o kadar geniş bir alan ki, onu sınırlamadan tanımlamak oldukça zor olabiliyor. Birçok müzikolog aynı zamanda performans eğitimi almış olsa da, Müzikoloji performans odaklı bir alan değildir. Bunun yerine müzikoloji, esas olarak müziğin tarihine ve kültürel bağlamlarına odaklanır.

1950’lerin sonlarından beri, müzikoloji ve etnomüzikoloji genellikle farklı alanlar olarak kabul edilegelmiş olsa da günümüzde pek çok profesyonel – ve konservatuar müzik bölümü -her iki alanı da “müzikoloji” terimi altında birleştiriyor.

Müzikoloji Hakkında

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın.

Söylemeliyiz ki müzikoloji ve etnomüzikoloji birbirinden kopuk yahut farklı alanlar değiller. Ve bugün gelinen noktada, bu alan adeta 20. yüzyılın bir mirası niteliğindedir diyebiliriz.

“Müzikoloji bugün, tüm müziklerin her zaman ve her yerde farklı yöntemler kullanılarak incelenmesini kapsıyor.”

Bununla birlikte, terimler arasındaki temel ayrım, müzikolojinin müziğin zaman içindeki gelişimini incelerken, etnomüzikoloji herhangi bir kültürdeki müziğin incelenmesidir.

Örneğin, Müzik Çalışmaları profesörü olan Dr. Steven Zohn, Avustralya Aborijin clapsticksleri gibi bir eserin de düşünülmesini gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “​ Müzikologlar, gerçek müzik eserini inceleme eğilimindeyken, etnomüzikologlar genellikle gerçek eserle biraz daha az ilgileniyorlar ve daha çok bu eseri üreten kültürel güçlerle ilgileniyorlar”​ diyor.

Müzikoloji Hakkında

Profesyoneller, müziği tarihsel bağlamda yoğun bir şekilde incelerken, geçmişle sınırlı olmadığını bildiriyor ve çoğu da günümüzün popüler müziğini inceliyor.

Lady Gaga’nın yanı sıra ortaçağ müziği üzerine bir makale duyabileceğiniz bir konferansa gidebilirsiniz da gidebilirsiniz, bu size kalmıştır.

Müzik Alanında Doktoraya İhtiyacınız Var Mı?

Müzikoloji çok yoğun araştırma odaklı olduğundan, çoğu program lisansüstü düzeydedir. Geleneksel müzikoloji rotasını takip etmek istiyorsanız, birçok profesyonel hem yüksek lisans hem de doktora yapmayı teşvik eder: kapsamlı araştırma yapmak, yayınlanmak ve üniversite düzeyinde öğretim bu alanda oldukça gereklidir.

“Birkaç lisans programı varken, bunlar genellikle “müzik çalışmaları” veya “müzik tarihi” olarak adlandırılır.”

Müzikoloji: Olasılıklar Dünyası

Colorado Boulder Üniversitesi Müzik Koleji’nden Dr. Thomas Riis,​ “Lisans düzeyinde özellikle” müzikoloji “adı verilen bir ana dalla karşılaşmak oldukça nadirdir”​ diyor. Yüksek lisans eğitimi alma konusunda emin değilseniz, bu programlar müzikolojiye iyi bir giriş niteliğindedir, çünkü çoğu yüksek lisans ve doktora programı müzik, müzik tarihi veya müzikoloji alanlarında derece gerektirir.

Riis, ​“Müzik yoğunluğuna sahip bir Bachelor of Arts, genellikle kendinizi hazırlamanın en iyi yoludur” d​ iyor. Öğrenciler, müzik teorisi ve tarih dersleri almalı, dünya müzik gruplarına katılmalı ve geleneksel enstrümantal performansı çalışmalıdır.​ “Bunların hepsi iyi bir hazırlık aşaması teşkil eder” diye ekliyor.

“Müzikoloji ile ilgilenebileceklerini düşünen lisans öğrencileri, müfredatlarına uyan tüm müzik tarihi derslerini almalıdır.

Müzikoloji için yapabilecekleri en iyi şey sanatçılar, analistler, okuyucular ve yazarlar olarak bu alanı araştırmaya başlamalarıdır. Lisans derecesinden sonra müzik tarihi ve müzikoloji dersleri almak için bolca zaman vardır – yüksek lisans eğitimi de esasen bunun içindir – ancak sağlam bir müzik ve sanat eğitiminin temelini oluşturmak en iyi ilk adımdır. “

Bir Enstrümanda Uzman Olmanız Gerekiyor Mu?

Müzikoloji: Olasılıklar Dünyası

Colorado Koleji’nde müzikoloji profesörü yardımcı doçenti olan Dr. Ryan Bañagale, bu soruya “Genel olarak evet” diyor.

“Başlangıçta mutlak bir acemi olabilirsiniz, ancak temel klavye becerileri ve müzik analitik becerileri çok hızlı bir şekilde önemli araçlar haline geliyor.”

Indiana’dan Dr. Melamed ise”​ Tanıdığım en iyi müzikologlar, bir enstrüman, ses, orkestra şefliği veya başka bir performans konusunda sağlam eğitim almış iyi müzisyenlerdir”​ diyor. “​ Çoğu bilim insanı, müzikle icracı olarak dahil olmak üzere pek çok şekilde ilgileniyor.”

Dr. Zohn, Temple Üniversitesi’nin müzik tarihi müfredatının, performansa çok benzediğini söylüyor. Ve birçok müzikologun öğretme ve araştırma konusundaki kararlılığı nedeniyle ciddi performans gösteremeyeceğine inansa da, birçok müzikologun alana performans geçmişinden yaklaştığını söylüyor. -Zohn, aynı zamanda profesyonel olarak yarı zamanlı performans sergileyen bir flütçüdür. ​”Kişisel olarak, pratik tarafta bir ele sahip olmanın bir avantaj olduğunu düşünüyorum.”, “Pratik olarak müzikten çok uzaklaşmamak için bir bilim adamı olarak sizi temel alıyor.”

Rutgers’dan eğitimli bir klasik gitarist olan Dr. Herrera,​ “Müziğe pek bağlı olmayan herkesin müzikoloji yapacağından şüpheliyim – bu karmaşık bir sorumluluk,” d​iyor.

Kariyer Seçenekleri

Müzikoloji: Olasılıklar Dünyası

Bir müzikolog için tipik yörünge doktora kazanmak, araştırma yapmak ve yayınlanmak ve üniversite düzeyinde öğretmenlik yapmak olsa da, kariyer seçenekleri açısından daha başka pek çok seçenek var.

İleri dereceler peşinde koşmamayı seçerseniz, müzik tarihi veya müzikoloji geçmişi temelde bir liberal sanat derecesi olarak yorumlanabilir. “​ Bu, muhtemelen iyi iletişim kurabileceğiniz, iyi yazabileceğiniz, iyi konuşabileceğiniz ve araştırma yapabileceğiniz anlamına gelir” d​ iyor Dr. Zohn . ​”Bunlar birçok mesleğe aktarılabilir becerilerdir.”

Öğretmeye Alternatifler

Araştırma, okuma ve yazma ve eleştirel düşünmeye odaklanan alanlar, örneğin: telif hakkı ihlaline adanmış hukuk firmaları; hibe verme; düzenleme; ve yayınevleri.

Müzeler, kütüphaneler ve arşivler: aletleri, el yazmalarını, fotoğrafları, belgeleri ve mektupları korumak.

Eğitimdeki diğer pozisyonlar: liselerde ve hazırlık okullarında öğretmenlik; araştırma merkezlerinde, üniversite yönetiminde çalışmak.

Müzikoloji: Olasılıklar Dünyası

Sanat yönetimi ve yönetimi: konser salonları; senfoni orkestralarının eğitim bölümleri; yayıncılık.

Müzik teknolojisi ve kayıt: genel radyo istasyonları; kayıt stüdyoları; dijital müzik yayıncılığı.

Bir Program Bulmak İçin İpuçları

Okulun, alabileceğiniz kurslarda esneklik sağladığından emin olun.

Kurslarınızı kim öğretecek? Potansiyel danışmanları ve özel eğitmenleri arayın.

Hangi topluluklara ve performans gruplarına katılmaya açıksınız? Afrika dans toplulukları, çelik davul grupları ve daha fazlası gibi dünya müzik gruplarına sahip okullar, harika bir tanıtım ve eğitim sunar.

Zihninizi yeni fikirlere açık tutun. “Üniversiteye gitme ve bir ana dal seçmeyle ilgili en iyi tavsiye, ‘Programın hihayetinde hangi işi edineceğim?’ sorusu ile fazla meşgul olmamaktır, ancak ‘Ne kadar çeşitli şekilde hazırlanacağım, nasıl gidiyorum? Zaten sahip olduğum becerileri veya yeteneklerimi geliştirecek bir şekilde kendime meydan okunmam mı gerekiyor? ” sorularını kendinize sormalısınız.

 İçinde olmak istediğiniz alan henüz mevcut olmayabilir, bu yüzden yapmak istediğiniz şey, öğrenme içeriğine olan tutkunuz kadar öğrenme tarzınıza uygun programda kendinizi mümkün olan en geniş ve en verimli şekilde hazırlamaktır.

Unutmayın ki, müziğe ne kadar çok maruz kalırsanız, müzikolojiye de bir o kadar çok yaklaşım benimseme şansı edineceksiniz…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir