Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için B.B King Gibi Çalmak konusunu ele alacağız.. Memphis’te başlamasına rağmen en çok Chicago blues gitaristini etkileyen gitarist BB King’dir. Sizler için B.B King çalımını masaya yatırdık ve ufak bir ameliyat yaptık, gelin sonuçları birlikte inceleyecelim.

50’li yılların başlarında, B.B Chicago’daki herkesin erişebileceği birçok plak çıkardı ve bu süre zarfında şehirde çok çaldı ve Buddy Guy, Magic Sam ve Otis gibi diğer büyük gitaristler üzerinde büyük bir etkisi oldu. B.B’nin çalım tarzının bir özelliği, şarkı girişlerinde sıklıkla duyacağınız bir şeydir; Mükemmel bir örnek, Live at the Regal’de blues klasiği Sweet Little Angel’ın introsudur. Mutlaka dinlemenizi öneririz.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip randevu alabilirsiniz..

B.B King Gibi Çalmak

B.B King Gibi Çalmak
B.B King Gibi Çalmak

Bu girişin satırları, A (La) anahtarındaki bir cümledir. 5’inci E’den başlayarak, 6’ya, F#’a gideriz, ardından A kökü ve ikinci, B’de bend yaparız. Majör 3’lü, C# için tam bir adım. Lick daha sonra 5’inci E’de sona erer. Şekil 2’de gördüğünüz solo, bu girişi üç çubuklu bir solo açıklama bağlamına yerleştirir.

Şekil 3’te , 2. ve 3. sütunlarda daha karmaşık cümlelerle bu basit girişi izleyerek daha fazla ayrıntıya giriyoruz. Bu cümleler 10. ve 12. perdeler arasında yer alır ve çoğu kişinin “BB kutusu” olarak adlandırdığı şeyi temsil eder, çünkü lickler ve geçişler ona özledir. Bunlar evrensel olarak B.B’nin bireysel ses ve stilinin temsilcisi olarak kabul edilir.

B.B King Gibi Çalmak
B.B King Gibi Çalmak

Bunun gibi cümleleri çaldığınızda, B.B sesini ilk duyduğumda ne kadar mutlu ve heyecanlı olduğunu kesinlikle hissedeceksiniz.. Bu güne kadar, solosunun doğasında var olan bu harika duygu, hala saf mutluluk ve neşe uyandırır. Genç bir Buddy Guy’ın radyoda bu şeyleri duyduğunu, büyülendiğini ve hemen bağımlı olduğunu hayal edebiliyoruz. Bunları mutlaka deneyin.

B.B King oldukça hafif bir dokunuşla çalıyor gibidir. Bunu yaptığınızda, sesinizin daha iyi ve daha net olduğunu hissedebilirsiniz. Ek olarak, bir cümlenin sonunda bir nota düştüğünüzde, insan sesinin sesini taklit etmeye çalışarak hoş ve büyük bir vibrato ekleyin. Vibrato, kaybolmuş bir sanat eseri gibi görünüyor, çünkü BB King, Albert King, Albert Collins, Otis Rush, Eric Clapton gibi 50’li ve 60’lılı yıllardan sevdiğimiz tüm klasik gitaristlerin her birinin kendine özgü vibratoları vardı. Harika bir vibrato sizi diğerlerinden ayıracak ve dinleyicinin kimin çaldığını anında bilmesini sağlayacaktır.

B.B King Gibi Çalmak
B.B King Gibi Çalmak

Şekil 4 ve 5’te, bu B.B King severler için orta dereceli bir karıştırma sunuyoruz. Bu ifadeleri bir kez indirdikten sonra, onları genişletmeyi ve kendinize ait bazı bükülmeler ve dönüşler icat etmeyi deneyin. 

B.B King Gibi Çalmak
B.B King Gibi Çalmak