Keman Çalmada Duruş ve Tutuş

Bu konuda ilk akla gelenler şunlardır: Vücudun duruşu, yay tutuş, keman tutuş, sol elin keman sapında-parmakların tuşe üzerinde duruşu, yayın tel üzerinde duruşu, nota sehpası  önünde duruş.

Keman, genellikle ayakta ya da oturarak çalınır. İster ayakta, isterse oturarak çalınsın, beden; doğal, dengeli ve rahat olmalıdır. Böyle bir bedensel duruş, ona dayalı  diğer duruşlarda yay ve keman tutuşlara elverişli bir temel oluşturur.

Pek çok kemancı görünüm olarak kasılmış gibi bir etki uyandırabilir. Bu kasılma durumunun verdiği dengesizlik zaman zaman çok büyük boyutlara ulaşır ve kola yapılan hafif bir dokunuş bile tüm vücudun dengesini bozmaya neden olur. Dengenin anahtarı harekettir. Her alanda denge, hareketin içinde gizlidir. Oturarak çalma pozisyonunda, ayaklar yanlara doğru açılır. Eğer ayaklar birbirine çok yakın olursa vücut kaskatı kesilir. Fazla aralıklı bir yerleşim de hareketi sınırlar. Ayakta duruş biçiminde ayaklar, bir ayak boyu aralık ile hafifçe dışa dönük durmalıdır. Bedenin ağırlığı iki ayak üzerine eşit dağılmalı ve beden doğal bir diklikte olmalıdır. Bu bilgiler ışığında her çalıcı en rahat pozisyonu kendi denemeleriyle bulabilir.
Keman Dersi İzmir – Keman Kursu İzmir