Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerle birlikte Keman Eğitiminde Kodaly, Suzuki ve Geleneksel Yöntemleri ele alacağız. Keman eğitimini destekleyen en önemli unsur hiç şüphe yok ki ders sırasında işleyeceğiniz metotlar ve izlenilen yöntemlerdir. Öğrenim metot ve yöntemleri genellikle öğretmenler tarafından belirlenir ancak sizler de bu yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi edinerek eğitiminizi yönlendirebilirsiniz..

Gelin birlikte bu yöntemleri ele alalım..

Keman Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Keman Eğitiminde Metot ve Yöntemler

Suzuki Yönetimi

Keman Eğitiminde Kodaly, Suzuki ve Geleneksel Yöntemler

Suzuki yöntemi, başarılı bir Japon kemancı olan merhum Dr. Shinichi Suzuki tarafından geliştirilmiştir.. Suzuki, başlarda Japonya İmparatorluğu için çalıştı hatta bu sırada kardeşleriyle birlikte Suzuki dörtlüsü grubunu kurdu. Shinichi Suzuki daha sonra Japonya’da bir akademi kurdu ve bu akademide kendi geliştirdiği metot üzerinden eğitim verdi.

Suzuki yöntemi, ebeveyn etkisinin ve katılımının önemini vurgular. Ortak bir hedefe ulaşmak için öğretmenlerle birlikte çalışmaya teşvik edilirler. Ebeveynlerin derslere katılmaları ve evde öğretmen olarak hizmet etmeleri beklenir..

Suzuki yönteminde çocuklar “Yetenek Eğitim Hareketi”ni kullanarak 2 veya 3 yaşlarında keman dersleri almaya başlarlar. Suzuki öğrencileri önce harika klasik kayıtlara ve sonunda öğrenecekleri müzik parçalarına maruz kalırlar. Çocuklar okuldayken onları müziğe kaptırmak için sürekli fon müziği çalacaktır. Bunun arkasındaki inanç, çocukların iyi müzik kulakları geliştirmeyi, perde, zamanlama, ton vb.’deki değişiklikleri tespit etmeyi öğrenmelerini sağlamaktır. Öğrenciler gözlemleyerek öğrenirler, grup olarak öğrenirler. Öğrenciler arasında sosyal etkileşim ve işbirliği teşvik edilir.

Kodaly Yöntemi

Keman Eğitiminde Kodaly, Suzuki ve Geleneksel Yöntemler

Yöntem tam olarak Zoltan Kodaly tarafından icat edilmemiş olsa da, 1940’larda ve 50’lerde onun rehberliğinde geliştirildiğine şüphe yoktur. 

Kodaly Metoduna göre ebeveyn pasif bir rol üstlenir ve müzik öğretmeni birincil eğitmendir. Yöntem, bir çocuğun doğal gelişimi ile yakından ilgili olarak sıralanır ve yapılandırılmıştır..

Kodaly metoduna göre öğrenciler, dersler ilerledikçe diğer ülke ve kültürlerin harika müziklerine karşı zihinlerini genişletecek yerli folklor şarkıları dinlerler. Müzikal becerilerde ustalaştıkça müzik aletleri çalacak, şarkı söyleyecek ve hafızadan dans edecekler. Çocuklar müzik okumayı ve beste yapmayı öğrenecekler. 

Geleneksel Yöntem

Keman Eğitiminde Kodaly, Suzuki ve Geleneksel Yöntemler

Keman eğitimi için materyallerin on sekizinci yüzyılın ortalarında ortaya çıktığına inanılmaktadır. Francesco Geminiani’nin “Kemanda Çalma Sanatı” 1751’de çıktı ve ilk keman eğitim kitaplarından biri olduğuna inanılıyor..

Kodaly yöntemi gibi, ebeveynler de pasif bir rol oynar, çoğu zaman sınıftaki varlıkları öğrenme ortamının ayrılmaz bir parçası değildir. Eğitimci olarak birincil rolü oynayan öğretmendir.

Geleneksel yöntemde ezberci öğrenmeyi vurgulayan Suzuki Yönteminin aksine, Geleneksel Yöntem not okumayı vurgular. Dersler basit ezgiler, türküler ve etütlerle başlar.. Bu yöntem, çocuğun müzik dersi almadan önce en az 5 yaşında olmasını önerir. Öğrenciler becerileri üzerinde yalnız çalışmaya teşvik edilir..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz..