Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler konusunu ele alacağız.. Keman çalmanın dört temel esası vardır ve bunların hepsi doğru keman hedeflerini gerçekleştirmenize yardımcı olabilir, uygun duruş, sol el tekniği, sağ el tekniği ve eğilme. 

  • Kemanda iyi bir ses elde etmek için uygun duruşun alınması şarttır. Kemanı çenenizin altında, enstrümanın arkası köprücük kemiğinize dayalı olacak şekilde. 
  • Sol eliniz kemanın boynuna, sağ eliniz ise yay üzerine yerleştirilmelidir. 
  • Sol el, parmakları doğru tellere yerleştirmekten ve net bir not oluşturmak için aşağı bastırmaktan sorumludur. 
  • Sağ el, yayı teller boyunca hareket ettirerek düzgün ve eşit bir ses üretmekten sorumludur. 
  • Yay, keman tekniğinin önemli bir unsurudur ve ustalaşmak için pratik yapmak gerekir. 

Doğru duruş ve doğru sol ve sağ el tekniği ile kemanda bir profesyonel gibi ses çıkarma yolunda ilerleyeceksiniz!
Kemanın temellerini öğrenmeye hazır mısınız? Eğer öyleyse, ilk adımınız keman derslerimize kaydolmak olabilir.

Keman Derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler
Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler

Keman Çalmanın Amacı Nedir?

Keman çalmak tamamen tekniklerini mükemmelleştirmek ve zanaatlarının ustası olmakla ilgilidir. Zor parçaları hassas ve kontrollü bir şekilde çalmak için yıllarca uğraşırlar. Bazıları keman çalmayı kendilerini duygusal olarak ifade etmenin bir yolu olarak görür, müziği kelimelerin tarif edemediği sevinçleri ve üzüntüleri iletmek için kullanır. Ve yine de büyük bir çoğunluk keman çalmayı bir meditasyon biçimi, zihinlerini odaklamanın ve iç huzuru bulmanın bir yolu olarak görüyor. 

Aslında keman çalmanın amacı söz konusu olduğunda doğru ya da yanlış cevap yoktur. Herkes için farklıdır, bu yüzden doğru olanı ayarlamakkeman hedefleriayrıca herkes için farklı olacaktır.  Bazı insanlar güzel müzik yapmanın sırf zevki için çalarken, diğerleri bunu diğer insanlarla bağlantı kurmanın bir yolu olarak kullanır. Sebep ne olursa olsun, keman çalmanın amacı söz konusu olduğunda yanlış cevap yoktur.

Gerçekçi Keman Hedefleri Nasıl Belirlenir

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler
Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler

Küçük yaştaki öğrencilerin öğretmenleri, öğrencileri ve velileri bu konuda farklı beklentilerle masaya gelirler. Derslere başlamadan önce bile, herkesin aynı sayfada olduğundan ve en azından kimsenin hedeflerinin karışmadığından emin olmak için bu hedefler hakkında konuşmak önemlidir. Birkaç temel soru genellikle uygun hedefleri belirlemenize ve hatta doğru öğretmeni bulup bulmadığınıza karar vermenize yardımcı olabilir.

Neden Kemanı Seçiyorsunuz Veya Kim Seçiyor?

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler
Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler

Küçük öğrencilerle, bazen çocuk bir enstrüman seçer ve bazen de ebeveyndir. Yetişkin öğrenciler daha çok kendi enstrümanlarını seçerken, akranlarının da etkisi olabilir. Bazen kimse hangi enstrüman olduğuyla pek ilgilenmez; diğer zamanlarda, birkaç taraf şiddetle umursayabilir. Bir arkadaş veya aile üyesi nedeniyle keman masada olabilir, çünkü aday öğrenci güzel bir keman konseri gördü ya da sadece mevcut olan bu. 

Bunların hepsi geçerli sebeplerdir. Ancak çoğu durumda, özellikle ebeveynlerinin onaylaması ve ilgili masrafları karşılaması gereken küçük çocuklar için, enstrüman seçimi tek taraflı değilse dersler daha sorunsuz geçecektir. Yetişkinler için de, akranlarınız sizi cesaretlendiriyorsa ve kemanı alma motivasyonunuzda rol oynuyorlarsa, onların motivasyonlarının sizin enstrümana olan ilginizle yeterince eşleşmesi önemlidir.

Kemanın Hayatınızda Nasıl Bir Rol Oynamasını İstersiniz?

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler

Klasik müziğin insanları yeni ve farklı şekillerde düşünmeye teşvik ederek akademik olarak gelişmelerini sağlayan araştırmaları duymuş olabilirsiniz. Başkaları, diğer müzisyenlerde bulunan yeni veya derinleştirilmiş dostluklara değer verebilir. Belki de eğlenceli bir hobi için yeni başlayanlar için keman müziği öğrenmek istiyorsunuz. Yine de diğerleri, profesyonel olarak bir kariyere layık bir yetenek umabilirler. Hedeflerinizi bilmek, öğretmeninizin sizi uygun kaynaklara yönlendirmesine yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, öğretmenler belirli yaş aralıklarına veya seviyelere odaklanabilir. Durumunuz uyuşmuyorsa size daha uygun bir iş arkadaşı yönlendirebilirler.

Çocuklar İçin Ebeveyn Veya Aile Katılımı Ne Kadar Olacak?

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler
Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler

Bu aileye, aile durumuna ve çocuğun yaşına göre değişebilir. Daha küçük çocuklar genellikle daha fazla rehberliğe ihtiyaç duyarken, daha büyük çocuklar ve gençler giderek artan bağımsızlıktan yararlanabilir. İçinde Suzuki yöntemi, ebeveynler ve kardeşlerin dersleri izlemeleri ve kalmaları teşvik edilir. Daha fazla dahil olmak isteyen ebeveynler bu modeli sevme eğilimindedir ve ebeveynler ders arasında onlara yardımcı olabilirse çocuklar büyük fayda sağlayabilir çünkü derste tam olarak ne olduğunu bilirler. 

Ancak bazı durumlarda ebeveynlerin hazır bulunması mümkün olmayabilir. Örneğin, öğrencilerimden bazıları okul sonrası bir programda. Bu öğrencilerin velileri genellikle gün içinde iştedir ve derse katılamamakta veya öğrencileri derslere götürmek için ayrı zaman bulamamaktadır. Bu, ilgilenmedikleri anlamına gelmez; düzenli olarak iletişim kurarlar ve çocuğunu evde desteklerler. Ancak bu, derste neler olup bittiğini görme avantajına sahip olmadıkları anlamına gelir. Çocuğunuz ders alıyorsa, keman öğretmeninizle aynı fikirde olduğunuzdan emin olun.

Öğrenci Ne Kadar Zaman Harcayacak?

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler

Bu sorunun cevabı, ve doğru süre öğrenciden öğrenciye yaşa, seviyeye ve hedeflere göre değişir. Uygun uygulama süreleri, çok genç başlangıç ​​düzeyindeki öğrenciler için günde yaklaşık 10-20 dakikadan, çok ciddi öğrenciler için günde iki ila üç saat veya daha fazlasına kadar değişebilir. Her durumda sabit olan, alıştırmanın düzenli olması ve bir sonraki ders için müzikal veya teknik hedeflerin, öğrencinin uyguladığı dakika sayısından daha öncelikli olması olmalıdır. 

Öğretmeninize bağlı olarak, belirli uygulama gereksinimleri olabilir ve bu gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığını anlayabilir. Evde uygulama sınırlamalarınız varsa, öğretmeninize bunu bildirmek, sizin yapabildiklerinizi karşılamak için çözümler önermesine veya beklentileri ayarlamasına izin verecektir. Hayal kırıklığını önlemek için tüm tarafların uzun vadeli beklentilerinin makul bir şekilde örtüşmesi gerekir.

Keman Eğitimi İçin Doğru Hedefler