Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Keman Boyutu Hakkında Her Şey konusunu ele alacağız.. Keman boyutları keman eğitimine yeni başlayan bireyler için büyük bir soru işaretedir. Eskiden keman boyutları yaşlara göre belirlenirdi ancak fiziksel özellikler kişiye özel olduğu için bu tutum çok da doğru değildir. Bu yazımızda tüm soru işaretlerine boyutlar ve uzunluk ölçümleriyle son vereceğiz.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Sekiz farklı keman boyutu vardır: 4/4, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10, 1/16 ve 1/32. 4/4, tam boy bir keman olarak kabul edilir ve çoğu yetişkin tarafından kullanılır. 1/32 en küçük boy kemandır. Kemanınızın boyutu fiziksel oranlarınıza karşılık gelir. Keman bedeninizi ölçmek için kolunuzu düz bir şekilde uzatın ve vücudunuza dik olarak tutun. Boynunuzdan avucunuzun ortasına kadar olan mesafeyi (cm olarak) ölçün. Keman boyutları arasındaysanız, boyutları küçültün.

Keman Boyutu Hakkında Her Şey

Keman Boyutu Hakkında Her Şey
Keman Boyutu Hakkında Her Şey
Yaşa ve Kol Uzunluğuna Göre Keman Ölçü Tablosu
Boy1/321/161/101/81/41/23/44/4
Yaş3-53-53-55-67-99-1010-1112+
Kol Uzunluğu (Cm)3538404550555858+

Halihazırda bir kemanınız varsa ve boyutunu belirlemek istiyorsanız, keman gövdesinin uzunluğunu düğmeden düğmeye ölçün. Kemanınızın boyutuna sap dahil değildir.

Keman Uzunluğuna Göre Keman Ölçü Tablosu
Boy1/321/161/101/81/41/23/44/4
Kemanın Arka Uzunluk (cm)1920222527303335
Kemanın Toplam Uzunluğu (Cm)3436404348515359

Keman Yayının Boyutu

Keman Boyutu Hakkında Her Şey
Keman Boyutu Hakkında Her Şey

Kemanın boyutu gibi, keman yayının boyutu da kemancının vücuduyla orantılıdır. Küçük bir çocuğun bir yetişkinden daha kısa bir yayı tabiki de olacaktır, aslına bakılırsa olay sadece vücut ölçülerinizdir. Yay uzunlukları üreticiden üreticiye değişir, ancak genel olarak tam uzunlukta bir yay (4/4) 73 inçtir. Yay uzunluğu doğrudan yayın sertliğini etkiler. Yay ne kadar uzun olursa, o kadar esnek olur. Yay ne kadar kısa olursa, o kadar sert olur. Daha kısa yayların bu özelliği, yayı yerinde tutmalarına yardımcı olabileceğinden, çoğu yeni başlayan kemancı için faydalıdır.

Keman boyutlarını ayrıntılarıyla ele almaya çalıştık, eksik gördünüz ya da anlatamadığımızı düşündüğünüz bir konuda direk bize ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat ailesi olarak sizleri her zaman çay ve kahve içmek için de merkezimize bekliyoruz. Yaşasın sanat ve sanat muhabbetleri!

Ayrıca konsol oyunlarında iddialıysanız mutlaka merkezimize uğrayın! Ders aralarında ve boşluklarda öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve arkadaşlarımız iddialı misafirlerimizi bekliyor :))