En İyi 10 Jimi Hendrix Şarkısı

Elektro Gitarın Efsanesi

En İyi Jimi Hendrix Albümü

Jimi Hendrix (27 Kasım 1942 – 18 Eylül 1970) Amerikalı rock gitarist, şarkıcı ve söz yazarıydı. Rock and Roll Hall of Fame tarafından “muhtemelen rock müzik tarihindeki en büyük enstrümantalist” olarak tanımlanıyor. Isley Brothers ve Little Richard ile çalan Hendrix diğer pek çok sanatçıyla çalışma fırsatı da elde etti ve geniş bir yelpazede stüdyo kayıtlarında yer aldı, tabi daha öncesinde öncesinde Animals’ın eski basçısı Chas Chandler onu İngiltere’ye götürdü ve bir rock üçlüsü olan Jimi Hendrix Experience’ı bir araya getirdi. Grup, Jimi Hendrix’in 1970’te 27 yaşında trajik ölümünden önce üç stüdyo albümü yayınladı.

“Purple Haze” (1967)

En İyi Şarkılar

“Are You Experienced” albümünün açılışını yapan “Purple Haze”, Jimi Hendrix’in rock süperstarı olmasında en büyük tetikleyici oldu. Pek çok dinleyici, şarkı sözlerinin bir LSD gezisini detaylandırdığında ısrar ediyor olsada, Jimi Hendrix bunun doğru olmadığını söyledi. Şarkının sözlerinin denizin altında yürürken gördüğü bir rüyadan ilham aldığını belirtti.

“Purple Haze”, Jimi Hendrix’in gitar çalışını etkileyici biçimde gözler önüne seriyor ve hem klasik blues hem de Doğu geleneksel müziğinin tesirlerini üzerinde hissettiriyor. ABD pop listesinde ilk 100’e giren şarkı, Birleşik Krallık’ta 3. sıraya yükseldi. “Purple Haze”, 2008’de Grammy Hall of Fame’e dahil edildi.

“All Along the Watchtower” (1968)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

Bob Dylan, 1967 akustik folk albümü “John Wesley Harding” için “All Along the Watchtower” ı yazdı ve kaydetti. Rock eleştirmenleri Bob Dylan’ın versiyonunu övdü. Ertesi yıl Jimi Hendrix onu efsanevi bir rock şarkısına dönüştürdü.

Jimi Hendrix, Bob Dylan’ın orijinal yorumunu yayınlamasından sadece iki ay sonra “”All Along the Watchtower”” versiyonunu kaydetmeye başladı. Bu şarkıda Dave Mason ve Rolling Stones’tan Brian Jones konuk müzisyenler olarak karşımıza çıkıyor. “All Along the Watchtower”, üçüncü ve son Jimi Hendrix Experience stüdyo sürümü olan “Electric Ladyland” albümünde yer alıyor. Bu, üçlünün ABD’deki en tutulan 20 pop hitiydi.

Bob Dylan, Jimi Hendrix’in “”All Along the Watchtower”” kaydını ilk duyduğunda “şaşkın” olduğunu söyledi. O kadar etkilendi ki, şarkıyı canlı icra ederken Jimi Hendrix versiyonundan ödünç aldı.

“The Wind Cries Mary” (1967)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

Jimi Hendrix rock baladları yazmada ustaydı. ” The Wind Cries Mary ” onun ilklerinden biriydi. Dönemin kız arkadaşı Kathy Etchingham’a göre şarkı, onların yaptıkları bir tartışmadan ilham aldı. Kız arkadaşının göbek adı “Mary” idi. Bu, Birleşik Krallık’taki Jimi Hendrix Experience için üst üste en çok sevilen 10 pop single’ı oldu.

“Little Wing” (1968)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

“Little Wing”, Jimi Hendrix’in en ünlü rock baladlarından biridir. Şaşırtıcı derecede güzel bir gitar solosu içerir. Jimi Hendrix, R&B şarkıcısı, söz yazarı ve gitarist Curtis Mayfield’ı “Little Wing” in yazımında birincil etki olarak gösterdi. Şarkı “Axis: Bold as Love” albümünde yer alıyor. Eric Clapton, şarkıyı kariyerinin çoğu boyunca canlı olarak seslendirdi ve Stevie Ray Vaughan, “Little Wing” in enstrümantal bir versiyonunu kaydetti.

“Voodo Child (Slight Return)” (1968)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

Büyüyen “Electric Ladyland” albümü “Voodoo Child (Slight Return)” ile sona eriyor. Albümün başlarında yer alan on beş dakikalık “Voodoo Chile” den geliştirilen beş dakikalık bir şarkı. Çoğu orijinal olarak stüdyoda doğaçlama yapıldı. Şarkının patlayıcı gitar solosu, Jimi Hendrix’in enlerden biri olarak rock eleştirmenlerinden övgü topladı. “Voodo Child (Slight Return)” Mississippi Delta blues’undan etkilenir ancak daha geleneksel müziğe güçlü bir psychedelic twist verir.

“Foxy Lady” (1967)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

“Foxy Lady”, Jimi Hendrix tarafından kullanılan caz ve blues tarzı akor için bir vitrin olarak bilinir ve birçok kişi tarafından “Hendrix Akordu” olarak anılır. ABD’de “Are You Experienced” albümünden çıkan son single oldu. Sadece pop listelerinde 67. sıraya tırmandı, albüm listesinde 5. sıraya ulaşarak ve ilk 200’de iki tam yıl geçirerek büyük bir başarıya da imza attı.

“Hey Joe” (1966)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

“Hey Joe”, Jimi Hendrix’in rock üçlüsü The Jimi Hendrix Experience tarafından ilk single olarak yayınlandı. Daha önce Jimi Hendrix tarafından Blue Flame grubuyla gerçekleştirilen bir garaj rock standardıydı. Sözler şiddetli bir hikaye anlatıyordu. The Leaves grubu, Jimi Hendrix Experience single’larını yayınlamadan sadece altı ay önce “Hey Joe” ile ilk 40’a kadar ilerledi.

Jimi Hendrix, New York City’deki bir kulüpte folk-rock şarkıcısı Tim Rose’dan etkilenen bir “Hey Joe” aranjmanını seslendirirken, İngiliz grup the Animals’ın eski basçısı Chas Chandler onu fark etti. Performans Chandler’a Jimi Hendrix’i İngiltere’ye götürmesi ve ilk Jimi Hendrix Experience albümü “Are You Experienced” ı çıkması için ilham verdi. “Hey Joe” Birleşik Krallık’ta Jimi Hendrix için en popüler 10 hit arasındaydı, ancak ABD’de bir hit olmadı.

Diğer sanatçılar “Hey Joe” versiyonlarını kaydetmeye devam ettiler. Cher, 1966’nın sonlarında yaptığı kayıtla Billboard Hot 100’e ulaştı. R&B sanatçısı Wilson Pickett, 1969’da “Hey Joe” nun son pop liste kapağını çıkardı. “Hey Joe”, punk efsanesi Patti Smith tarafından 1974’te yayımlanan ilk single’dı.

“Bold as Love” (1967)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

“Bold as Love”, “Axis: Bold as Love” albümünü kapanışıdır. Kayıt işlemi sırasında 20’den fazla farklı enstrümantal destek parçası çalındı ve dört farklı son keşfedildi. Eleştirmenler şarkıya albümün güç gösterisi(tour de force.) adını verdiler. Şarkı sözleri, şarkıyı kelimenin tam anlamıyla saykodelik bir parça haline getirmek için geniş bir renk yelpazesinden bahsediyordu. John Mayer 2006 yılında “Bold as Love” ın cover versiyonunu kaydetti.

“Crosstown Traffic” (1968)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

Jimi Hendrix Experience, üçlünün son stüdyo çalışması olan “Electric Ladyland” albümünün kayıt seansları sırasında dağıldı. “Crosstown Traffic”, albümün üç üyesini de içeren birkaç parçasından biridir. Dave Mason şarkıda destek vokal olarak eşlik ediyor ve Jimi Hendrix tarak ve kağıt mendilden yapılmış bir kazoo çalıyor. Single olarak yayımlanan “Crosstown Traffic”, Jimi Hendrix’in ölümünden önce Birleşik Krallık’ta yayımlanan grubun son 40 pop şarkısıydı.

“Fire” (1969)

Karantinayı En İyi Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere Özel

“Fire” şarkısında görülen cinsel imalara rağmen, Jimi, cinsellikle hiçbir ilgisi olmayan, kökeni hakkında bir hikaye anlattı. Jimi Hendrix Experience basçısı Noel Redding’in soğuk bir yılbaşı gecesinde Jimi’yi annesinin evine davet ettiğini söyledi. Şöminenin yanında durup duramayacağını sordu. Kabul etti, ama Danua engel oldu. Söylendiğine göre, “Aw, kenara çek, Rover, ve bırak Jimi devralsın” (Aw, move over, Rover, and let Jimi take over)Fire’ın sözlerinde böylelikle yerini aldı. “. Red Hot Chili Peppers, 1989 albümleri “Mother’s Milk” için “Fire” ın bir versiyonunu kaydetti.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gitar Kursuyla İlgili En Çok Merak Edilenler

Hepimiz bir işe adım atarken, bilinmeze doğru bir yolculuğa çıkarız ve bu yolculuk kafalarda bir çok soruyu doğurur, şimdi size ücretsiz deneme derslerinde gitar kursuna dair en çok karşılaştığımız soruları listeliyoruz ve tabii yazının ilerleyen kısımlarında bu sorulara cevap bulmak, cevap bulamadığınız sorular için de bize yazarak, arayarak sormak mümkün;
Gitar çalmayı öğrenmek doğuştan bir yetenek gerektirir mi?

 • ♥ Her isteyen, düzenli çalışarak iyi gitar çalmayı öğrenebilir mi?
 • ♥ Gitarla ne kadar zamanda sevdiğim şarkıları çalabilirim?
 • ♥ Gitar dersi almaya başlamak için önceden bilgi sahibi olmak gerekiyor mu?
 • ♥ Ben henüz gitar satın almadım, gitar almadan önce gitar kursuna yazılmam mümkün mü?
 • ♥ Gitar çalmak çok mu zor?
 • ♥ Gitar çalmak için yaşım çok mu geç?
 • ♥ Gitar fiyatları ne kadar, bana en uygun, bütçeme en uygun ucuz gitar fiyatı ne kadar?
 • ♥ Gitar dersinin fiyatı ne kadar?
 • ♥ Elektro gitar çalmak istiyorum, önce klasik gitar çalmam gerekir mi?
 • ♥ Ben ilk önce “Akdeniz Akşamları” çalmayı mı öğreneceğim?
 • ♥ Gitar kursu programı nasıl oluyor, ben haftaiçi geç saate kadar uygun değilim, kaça kadar açıksınız?
 • ♥ Ya gitar çalmayı beceremezsem bunu nasıl anlarız?
 • ♥ Almam gereken gitarın özellikleri nasıl olmalı?
 • ♥ Nota bilmiyorum yine de gitar dersi alabilir miyim?

Yukarıdaki sorular gitar dersi almak isteyenlerin aklına gelen soruların büyük çoğunluğunu oluşturuyor, bu sorulardan belki hepsi belki de birkaç tanesi sizin de aklınıza takılmıştır, işte biz bu soruları cevaplamak için buradayız ve emin ellerdesiniz!