Disleksi ve Sanatçı

Sanata ilgi veya kariyer, disleksi olan herkes için kesinlikle güçlü bir olasılıktır. Disleksi ile ilişkili pozitifler – ve evet, pozitifleri de vardır- iki boyutlu görsel temsil ve üç boyutlu yapılar için yerleşik bir yeteneğiniz olduğu anlamına gelir.

Disleksi Nedir ve Bende Olabilir mi?

Disleksi insanları çeşitli şekillerde etkileyebilir; bu basit özellikler kontrol listesine bir göz atın:

Okuma: Kağıt üzerindeki kelimelerin bulanıklaşması gibi harfleri ve sayıları atlama, karıştırma ve ters çevirme yaygındır. Bununla bağlantılı olarak, okumada belirgin bir zorluk (yorucu bir süreç olma eğilimindedir) ve belirgin bir konsantrasyon kaybı vardır.

Disleksi Nedir?

El yazısı: Yazarken gördüğünüz harf ve rakamlardan gelen geri bildirimler karıştığından, disleksiklerin el yazısı genellikle düzensiz ve değişkendir. İlginçtir ki, disleksi hastaları çoğu zaman kolaylıkla baş aşağı veya geri yazabilirler.

Motor beceriler: Disleksi, denge ve koordinasyon sorunları (ayakkabı bağlarını bağlayabilmek veya bir topu yakalayabilmek gibi) ve sol ile sağ arasındaki kafa karışıklığı ile ilişkilidir.

Disleksi Düşünceme Ne Yapıyor?

Disleksi, dilin fonolojik kısımlarının işlenmesindeki bilişsel problemlerin bir sonucudur. Esasen, dilin doğru sırayla işlenmediği bir sol beyin problemidir. Bu, sembol dizilerini anlamak ve yorumlamakla ilgili her şeyin normalden daha zor olduğu anlamına gelir.

Disleksi Neden Bir Sorun?

Disleksi Bir Sanatçıda Neden İyi Bir Şey Olabilir?

Disleksi ile ilgili en büyük sorun, düşük benlik saygısının oluşmasıdır. Bu genellikle, disleksinin yaratabileceği sorunları hesaba katmadan, disleksi hastalarını bir bütün olarak öğrenme konusunda yetersiz veya isteksiz olarak etiketleyebilen eğitim sistemiyle zayıf etkileşimin bir sonucudur. Yani diyebiliriz ki toplumsal ve sosyal algılardaki hatalar bireyler üzerinde hasarlı sonuçlara sebebiyet verir.

Disleksi Hakkında Olumlu Olan Nedir?

Ortalama bir insana kıyasla, bir disleksik genellikle çok güçlü görsel becerilere, canlı bir hayal gücüne, güçlü pratik / manipülatif becerilere, yeniliklere ve (eğitim sistemi onu engellemediği sürece) ortalamanın üzerinde bir zekaya sahiptir. Temel olarak, beynin sağ tarafı soldan daha güçlüdür ve iyi bir sanatçının ihtiyacı olan şey budur!

Disleksi ile İlişkili Görsel Beceriler Nelerdir?

Disleksik biri olarak, renk, ton ve dokuya daha fazla değer vermeniz muhtemeldir. İki boyutlu ve üç boyutlu formu kavrayışınız daha keskindir. Boya fırçasına ulaşmadan önce sanatınızı görselleştirebilirsiniz, hayal gücünüz normların ötesine geçmenize ve yeni ve yenilikçi ifade yaratmanıza olanak tanır. Başka bir deyişle, yaratıcısınız!

Hangi Ünlü Sanatçılarda Disleksi Olduğu Söyleniyor?

Disleksik olduğuna inanılan ünlü sanatçıların listesi arasında Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Jackson Pollock, Chuck Close, August Rodin, Andy Warhol ve Robert Rauschenberg de yer alıyor.

Şimdilerde Nasıl?

Geçmişte, disleksi hastaları kendilerini eğitim sistemi tarafından mesleki eğitime veya el emeğine yönlendirilmiş bulacaklardı muhtemelen. Bireyin yaratıcı doğasının kabul edilmesi ve yaratıcı ifadelerinin teşvik edilmesi için sistem içinde sanatın ve sanatçının saygın bir konumda olması ve bireylerin aynılaştırılmaması gerekiyor. Bu bugünün dünyasında yahut yaşadığımız coğrafyada ne kadar mümkün elbette tartışılabilir…

Ancak sanatın ve sanatçının çabasının özgün eserler yaratmak olduğu kadar özgün bireyler yaratmak olduğuna da inananlardanız.

Disleksisi olan birini tanıyorsanız veya yakınıysanız, birkaç temel sanat malzemesini (boya, kil veya kurşun kalem) ele geçirmeyi ve onunla biraz vakit geçirmeyi deneyin. Sonuçlara hayret edebilirsiniz.

Disleksi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Disleksiniz olabileceğini düşünüyorsanız, konu hakkında daha fazla bilgi edinerek başlayın ve ardından kesin bir teşhis için danışacağınız nitelikli bir kişi bulun.

Disleksi Bir Sanatçıda Neden İyi Bir Şey Olabilir?

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evet diksiyon eğitimi dedik. Bu diksiyon eğitimi artık öyle gelişmiştir ki işe başladığımızda bile diksiyonun bize nasıl faydası olduğunu göreceksiniz. Diksiyon kursu İzmir’de diksiyon kursu eğitimini en iyi şekilde alacaksınız ve bunun size olan faydasını ilerde en iyi şekilde göreceksiniz.

Anlatmak istediğimiz şu ki diksiyon kursu programlarına muhakkak katılmalısınız. İyi bir işe başlamak ve o işinizde itibar görmek istiyorsanız muhakkak bu kurslara katılın ve diksiyon eğitiminizi alın. Bu kursa gitmek sizi hem sosyalleştirir, hem de diğer insanlarla olan iletişim bağınızı kuvvetlendirir. Yani her açıdan siz şanslı çıkarsınız hem etrafınıza hem de kendi kişisel özgürlüğünüze katkısı olur. Bunu düşünerek kendiniz geliştirmek ve hayatınıza iyi bir yön vermek istiyorsanız bur kurslara katılın ve nasıl fayda sağlayacağını kendiniz görün.

Günümüzde sosyalleşme kavramının giderek değişmesi insan iletişiminde değişmesine yol açmıştır. İnsanlar birbiriyle iletişimini artık sosyal medya üzerinden yazışarak gerçekleştirmektedirler. Sosyal medyanın bu denli yayılması insanları içine kapanık ve düzgün cümle kurma yetisini kaybetmiş bir konuma getirmiştir. Çoğu insan iletişimin en kilit noktası olan konuşmayı bir ihtiyaç olarak benimsemiş ve ihtiyaç olmadıkça konuşmamayı tercih etmiştir.

Günlük yaşamınızda takılmadan konuşmanız sizin diksiyonunuz iyi anlamına gelmemektedir. Diksiyon eğitimi halk arasında bir özrü düzeltmek amacıyla verilen eğitim olarak algılanmaktadır. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Diksiyon temel anlamda dilin incelenmesi ve kullanılmasıdır. Diksiyonda seslerin doğru verilmesi son derece önemlidir. Heceler arası sert çıkışların doğru verilmesi, hecelerin net olması ve net konuşmak temel amaçtır.