Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kablolar İle Müzik konusunu ele alacağız.. İnsanlar on binlerce yıldır müzik yapıyor, müzik geçmişi tarih öncesi çağlara kadar gidiyor. Arkeologlar, Neandertaller tarafından yapılmış bir “flüt”ün kalıntılarını bile buldular. Ve son yıllarda, sinirbilimciler ve psikologlar, müziğin insan evrimi ile iç içe geçtiğine dair daha fazla kanıt ortaya çıkardılar. Beynimizin ve vücudumuzun tepki verme biçimlerine bakılırsa, insanların müzik içinde kablolu iletişim ağı olabileceği görülüyor.

Müzik zevki doğumla başlar. Araştırmalar, ninnilerin kalp atış hızını düşürdüğünü ve bebeklerde daha derin uykuya neden olduğunu bulmuştur; Bebekler ayrıca müziğin perde ve ritim gibi temel özelliklerini müzisyenlerle aynı doğrulukta tanımlama yeteneğini de göstermişlerdir. Aslında, yakın tarihli bir çalışmada, iki ve üç günlük bebeklerin beyin taramaları, bir davul ritmini tanıdıklarını ve davulcu bir ritmi kaçırdığında şaşırdıklarını gösterdi.

Nörolojik Bir Bakış: Kablolar İle Müzik
Nörolojik Bir Bakış: Kablolar İle Müzik

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Nörolojik Bir Bakış: Kablolar İle Müzik

Hepimizin bildiği gibi, müziğin duygularımız üzerinde de büyük bir etkisi vardır, bu son zamanlarda nöral düzeyde belgelenen bir gerçek. Robert Zatorre’nin Montreal Nöroloji Enstitüsü’nde yaptığı araştırma, insanlar keyif aldıklarını söyledikleri müzikleri dinlediğinde, beyin aktivitelerinin ödül ve motivasyonla ilgili bölgelerde arttığını göstermiştir. Öte yandan, başka bir çalışma, ahenksiz müziğin hoş olmayan duygusal durumlarla ilgili beyin yapılarını harekete geçirdiğini buldu.

Nörolojik Bir Bakış: Kablolar İle Müzik
Nörolojik Bir Bakış: Kablolar İle Müzik

Nörolog ve en çok satan yazar Oliver Sacks, son kitabı Musicophilia’da müziğin nörolojik bozukluklardan muzdarip olanlara nasıl yardımcı olduğuna dair ilgi çekici hikayeler anlatıyor. Örneğin, müziğin, başka türlü konuşamayacak durumda olan felçli hastaların ağızlarına kelimeler getirdiğinin gösterildiğini yazıyor; nispeten hareketsiz insanları hareket etmeye teşvik ederek Parkinson hastalığından muzdarip insanları özgürleştirmek; ve Alzheimer hastalığı ve şizofreni hastalarının ruh halini, davranışını ve bilişsel işleyişini iyileştirmek. İleri derecede bunaması olan kişiler için bile, eski, tanıdık şarkılar duymak, görünüşte kaybolmuş hatıraları, özellikle de belirli danslarla birlikte giden motor hatıraları karıştırabilir.

Nörolojik Bir Bakış: Kablolar İle Müzik

Beyinleri müzik için kablolanmış gibi görünen tek hayvanlar insanlar değil. Kuşlar üzerinde yapılan kapsamlı sinirbilim araştırması, kuşların en fazla sayıda yeni şarkı öğrendikleri aylarda daha yüksek oranlarda “nörogenez” adı verilen bir süreç olan yeni beyin hücreleri ürettiğini buldu. Araştırmacılar, kuşlarda ve memelilerde şarkı öğrenme ve dil geliştirme yeteneği ile ilişkili genleri bile tanımladılar.

Birlikte ele alındığında, bu araştırma müziğin derin evrimsel köklerini ve müziğin insan gelişimindeki birincil rolünü ortaya koyuyor. Müzik gerçekten insan duygularına, hafızasına ve öğrenmeye bir pencere sağlar. Ve sen de onunla dans edebilirsin.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!