Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri konusunu ele alacağız.. Müzikle ilgileniyor, ancak başlamak konusunda gergin misiniz? Bu yüzden yetişkinler için öğrenmesi en kolay enstrümanları derledik. Bir yetişkin olarak bir müzik aleti çalmayı öğrenmenin imkansız değilse bile çok zor olduğu yaygın bir yanılgıdır .

Yine de, müzik derslerine erken yaşlarda devam etmeniz gerektiği efsanesi, birçok insanı müzik becerilerini keşfetmekten alıkoymuştur. İyi haber şu ki, öğrenmek için asla geç değildir! Aslında, bir yetişkin olarak müzik öğrenmenin birçok avantajı vardır. Bunlar zihinsel, sosyal ve hatta fiziksel faydaları içerebilir. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, işte yetişkinler için öğrenmesi en kolay beş müzik enstrümanı.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Ukulele

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri
İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Satın alması ucuz ve çalması çok eğlenceli olan ukulele, en iyi enstrümanlardan biridir ve  orada en erişilebilirdir . Sadece dört naylon tel ile (gitarın altı yerine), basit akorları hızlıca alabilir ve en sevdiğiniz şarkılardan bazılarını sadece birkaç hafta içinde çalabilirsiniz. Ayrıca, ukuleleden gitara geçmek istediğinizde işinizi kolaylaştıracak birçok temel beceriyi de edinebileceksiniz.

Uke küçük olabilir ama yine de yumruk atabilir. Sadece bir avuç akor ile en sevdiğiniz melodilerden bazılarını çalabilir ve arkadaşlarınızla birlikte bir şarkı söylemeye başlayabilirsiniz.

Ukulele, hemen hemen her türden müzik çalmak için kullanılabilir; blues’dan şarkıcı-söz yazarına. Ukulele’nin temellerini öğrenmek yalnızca birkaç ders alır ve birçok kişi bir ukulele üzerindeki tellere basmanın çelik telli bir gitardan çok daha kolay olduğunu fark eder.

Neden ukulele öğrenelim?

 • Uygun fiyatlı: 100 doların altında çok kaliteli bir enstrüman alabilirsiniz
 • Taşınabilir: böylece seyahat ederken yanınızda taşıyabilir veya parka götürebilirsiniz
 • Kolay: bir gitarla aynı parmak kuvvetini gerektirmez
 • Çok yönlü: sadece birkaç akor ile hemen hemen her şarkıyı çalabilirsiniz 
 • Yaylılara giriş: Bu, yeni başlayanlar için de öğrenmesi en kolay yaylı çalgıdır .

Mızıka

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri
İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Blues, caz, rock, folk veya country müziği olsun, armonika ( “Blues Harp” olarak da bilinir) yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir. Çalmaya başlamak için çok şey bilmenize gerek yok ve herhangi bir notanın “anahtarda” olması büyük bir avantaja sahip – mızıkada kötü ses çıkarmak zor!

Artı, armonikalar çok portatiftir – armonikayı her yerde ve her zaman taşıyabilir ve uygulayabilirsiniz . İster Bob Dylan gibi folk tarzı arp çalmak, ister Toots Thielemans gibi caz ve blues nüanslarını keşfetmek isteyin, nerede olursanız olun becerileriniz üzerinde çalışabilirsiniz!

Neden armonika öğreniyorsunuz?

 • Taşınabilir: Bu enstrümanı kelimenin tam anlamıyla cebinize koyabilirsiniz
 • Sosyal: Bu, hemen hemen her türlü eğlenceye katılmak için kullanabileceğiniz bir araçtır.
 • Tarza Özgü: blues ve cazı seviyorsanız, bu enstrüman tam size göre!

Bongolar

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri
İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Salsa hayranıysanız, bongolar sizin çağrınız olabilir. Bongo Küba kökenlidir ve birbirine yapışık iki tamburdan oluşur. Tam bateri setinden daha basit bir seçenektir ancak aynı tatmin edici perküsyon deneyimini sağlayabilir.

Herhangi bir teknik bilgi sahibi olmadan bile bongo çalmak eğlencelidir. Ustalaşması zor olsa da, bu davullar temellerini öğrenmesi en kolay enstrümanlardan biridir. 

Bongo öğrenmenin en iyi yanı, gerçekten sosyal bir enstrüman olmalarıdır. Bu enstrümanı çalmayı öğrenmek, bir davul çemberine katılmak, bir salsa grubunun parçası olmak veya sadece arkadaşlarla müzik dinlemek anlamına gelir.

Ek bir bonus olarak, bongo çalmayı öğrenmek size diğer enstrümanlarda kullanabileceğiniz gelişmiş ritim becerileri kazandırır. 

Neden bongo öğrenmelisiniz?

 • Ritim: bongo gibi bir vurmalı çalgı öğrenmek, müzikal becerilerinizi diğer enstrümanlara genişletirken kullanacağınız bir beceri olan ritminizi geliştirir
 • Sosyal: her grubun bir davulcuya ihtiyacı vardır ve mükemmel ritme sahip olmak sizi herhangi bir grubun aranan üyesi yapabilir
 • Portatif: Bongo arabanızın arkasında veya kolunuzun altında kolayca taşınabilir
 • Çocuklara uygun: Bu, bir çocuk için de öğrenmesi en kolay enstrümandır !

Piyano

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri
İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Piyano karmaşık görünebilir sonuçta iki elinizi aynı anda koordine etmeyi öğrenmeniz gerekir ama aslında yetişkinler için öğrenmesi en kolay müzik enstrümanlarından biridir .

Piyano çalmayı öğrenmek, diğer enstrümanları öğrenmenin temelini oluşturur. Piyano notaları okumayı öğrendiğinizde, hemen hemen tüm diğer batı enstrümanlarında müzik okuma becerileri kazanıyorsunuz.

Ayrıca piyano derslerinde öğrenilen müzik terim ve kavramları ileride bir müzisyen olarak size yardımcı olacak evrensel terimlerdir.

Notaların tümü piyanoda önünüze dizildiği için , anlaşılması diğer birçok enstrümana göre daha kolaydır. Ve yanlış notalar çalabilseniz de, diğer enstrümanlarda olduğu gibi akortsuz çalamazsınız.

Yani keman gibi enstrümanlarda yaptığınız gibi entonasyon konusunda endişelenmenize gerek yok. Ayrıca, popülaritesi nedeniyle, enstrümanınız olarak piyanoyu seçtiğinizde faydalı öğrenme materyalleri sıkıntısı çekmeyeceksiniz!

Neden piyano öğrenelim?

 • Yararlı: Piyano çalmayı ve notaları okumayı bilmek, bir müzisyen olarak öğrenilmesi gereken en yararlı becerilerden biri olarak kabul edilir, çünkü koordinasyonu geliştirir ve ömür boyu müzik başarısı için temel oluşturacak müzik teorisi becerilerinizi geliştirir.
 • Çok yönlü: piyanoda poptan rock’a ve klasiğe kadar hemen hemen her tarzda müzik çalabilirsiniz
 • Güzel: Piyano kadar büyüleyici çok az ses vardır ve çalmayı öğrenmek sizi saatlerce oyalar.

Gitar

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri
İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Gitar, ukulele’den biraz daha çok yönlü ve aynı zamanda daha sağlam. Yetişkinler için kolay bir şey istiyorsanız, altı telli akustik gitar çalmayı öğrenmek harika bir seçimdir.

Gitarları sadece mağazalarda bulmak kolay değil, aynı zamanda daha iyi hale geldikçe farklı varyasyonlarla kendinize meydan okumaya devam edebilirsiniz. Bu enstrümanda ustalaşın ve bir elektro gitara veya 12 telli bir gitara  mezun olabilirsiniz. Yeni başlayan gitar akorlarını almak basittir ve biraz parmak becerisi gerektirse de çok zorlayıcı değildir.

Davul

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri
İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Bongolardan öğrenmesi en kolay müzik aleti olduğundan daha önce bahsetmiştik ama bahsetmeyi hak eden tek vurmalı çalgı türleri bunlar değil. Bateri.. Her tür vurmalı çalgı eğlencelidir ve çok zorlayıcı değildir.

Uzuvlarınızda biraz “bağımsızlık” geliştirmeniz gerekecek ve elbette bu, en hafif tabirle gürültülü bir enstrümandır (muhtemelen tomurcuklanan beş yaşındaki müzisyen çocuğunuzu tanıştırmak için en iyisi değil!). Bununla birlikte, davulda temel rock ritminde nasıl ustalaşacağınızı öğrenmek çok uzun sürmemelidir. 

Keman

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri

Keman, teknik olarak öğrenmesi en kolay enstrüman olmasa da, çabaya değer olduğu için listemizin sonuncusudur.

Çocuklar kemanla yetişkinlere göre daha zor zamanlar geçirme eğilimindedir, ancak yine de yeni başlayanlar için iyi bir enstrümandır. Küçük ve hafiftir ve biraz zaman ve pratikle, sonunda duymaya alıştığınız tüm cırtlak sesler olmadan keman çalmayı öğreneceksiniz!

İleri Yaş İçin Enstrüman Önerileri