Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak konusunu ele alacağız.. Bir müzisyen olarak, becerilerinizi keskin tutmak için her gün pratik yapmak çok önemlidir. Bu, özellikle el becerilerini ve tıngırdatma hızlarını korumaları gereken gitaristler için geçerlidir. 

Gitar alıştırma rutininizin bir parçası olarak uygulayabileceğiniz pek çok farklı şey olsa da , burada her gitaristin günlük rutininin bir parçası yapması gereken birkaç temel unsur var.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak

Gitarda Her Gün Ne Çalışmalıyım?

Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak
Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak

Gitar pratiğine disiplinli bir yaklaşım benimsemek, becerilerinizi geliştirmenin anahtarıdır. Her gün, yeni başlayan gitar pratiği rutininizin bir parçası olarak , becerilerinizi iskeleye oturtmanıza ve geliştirmenize yardımcı olacak belirli stratejilere odaklanmalısınız:

  • Akorlar, gamlar ve alıştırmalar gibi şeyleri uygulamak, enstrüman kullanımı için teknik ve kas hafızasını geliştirmeye yardımcı olabilir. 
  • Oynamadan önce ve sonra esneme, esneklik sağlamaya ve uzun süreli uygulama seanslarından kaynaklanan olası gerilimleri azaltmaya yardımcı olabilir. 
  • Her gün boyunca gerçekçi bir şekilde ulaşılabilen uygulama hedefleri belirleyin ve motivasyon seviyesini yüksek tutmak için anında ilerlemeyi planlayın. 
  • Klavyeyi kırmak, telleri almak ve gitarınızla kaliteli bir pratik yapmak için günde 10-20 dakika ayırın!

Öğrenciler tarafından bana sorulan en yaygın sorulardan biri, ister tamamen yeni başlayan, isterse on yıldan fazla süredir çalan eski tecrübeli kişiler olsun, “Gitarımdan en iyi şekilde yararlanmak için tam olarak nasıl gitar çalışmalıyım ?  zaman?” Açıklamam olarak, gitar bilgisini her zaman üç temel kategoriye ayırmayı severim.

Teknik

Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak
Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak

Teknik, gitarınızdan gelen sesleri yaratmak için kullandığınız ellerinizin gerçek mekanik hareketidir. Enstrümanı çalarken kullandığımız gerçek akorları ve ölçekleri çıkarmak için gücü ve kas hafızasını geliştirebilmeniz için ellerinizdeki kasları çalıştırmayı gerektirir.

Müzik Teorisi

Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak
Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak

Müzik teorisi, herhangi bir enstrümanı öğrenmenin zihinsel yönüdür. Duyduğumuz sesleri isimlere ve formüllere ayırma eylemidir. Seslerin arkasındaki bilimdir.

Yaratıcılık

Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak
Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak

Herhangi bir beceri seti gibi, müzikal yaratıcılığın da öğrenilip öğretilebileceğine inanıyorum. Bazı insanlar, ya o yaratıcı ilham perisiyle doğduğunuza ya da olmadığınıza inandırılır. Bu doğru değil.

Harika bir alıştırma alıştırması, her notayı düşük E telinden yüksek E teline artan sırada seçmek ve ardından kesinlikle alternatif toplama kullanarak (yalnızca yukarı ve aşağı) inmek olacaktır. Çok yavaş başlayın, ardından bu egzersizi yaptığınız hızı kademeli olarak artırın. Ardından, bu harekette ustalaşıldığında ve gam hafızayla çalınabildiğinde, yalnızca gamda bulunan notaları kullanarak basit bir melodi yaratmayı deneyebilirsiniz.

Bu egzersiz bir taşla üç kuş vuruyor! Alternatif seçimleriniz üzerinde çalışarak tekniğinizi uyguluyorsunuz, diziyi ezberleyerek müzik teorisinin bir bölümünü öğreniyorsunuz ve kendi melodinizi yaratırken öğrendiğiniz ölçeği uygulayarak yaratıcı zihninizi çalıştırıyorsunuz.

Gitar öğrenmenin tüm yönlerini tek bir alıştırmada birleştirerek, artık uygulama zamanınızdan en iyi şekilde yararlanıyorsunuz. Bu uygulama yaklaşımı, dünyanın en büyük icracılarından bazıları tarafından kullanılmaktadır ve enstrümanı uygulamanın en etkili yollarından biri olduğu kanıtlanmıştır. Beceri seviyenizde ilerledikçe, bu yaklaşım farklı ölçeklere, akor ilerlemelerine ve toplama tekniklerine uygulanabilir.

Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak
Gitar Çalışma Rutini Oluşturmak