Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım? konusunu ele alacağız.. Pek çok hevesli gitarist, başarılı olmak için günde kaç saat pratik yapmaları gerektiğini bilmek ister. Nihayetinde, herhangi bir enstrümanı çalmak için harcanan süre, ona ne kadar zaman ve enerji ayırabileceğinize bağlı olacaktır, ancak gitar yolculuğuna yeni başlayanlar için günde iki saat hedef belirlemeniz önerilir. 

Başlamak için iki saat çok gibi görünse de, bunu yönetilebilir parçalara ayırırsanız, fazla bunalmış hissetmeden  eğlenceli pratik seansları yapabilirsiniz. Artı, gitar çalmada daha da ilerledikçe, daha fazla pratik yapmaya ve becerilerinizi daha hızlı geliştirmeye başlayabilirsiniz. 

Bu nedenle, her gün ne kadar pratik yapmanız gerektiği konusunda kesin bir cevap olmasa da, becerilerinize iki saat ayırmak, ses tekniğini geliştirmek ve müzisyenliğinizi artırmak için çok önemli olabilir. Gitar çalmayı öğrenmek özveri, sabır ve pratik gerektiren bir mücadeledir. Herhangi bir gitaristin yapması gereken en önemli şeylerden biri, etkili bir gitar çalışma rutini geliştirmektir. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?

Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?
Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?

Ama rutinin ne kadar sürmeli? Bu, ne kadar zamanınız olduğuna bağlıdır. Zamanınız kısıtlıysa, 30 dakikalık bir seans sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Enstrümanınızı pratik yapmaya ayıracak daha fazla zamanınız varsa, o zaman 2 saate kadar uzatmaktan çekinmeyin! 

İşte çalımınızı bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilecek kısa, orta ve uzun alıştırma rutinlerine bazı örnekler.

30 Dakika Gitar Çalışma Rutini

Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?
Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?

Pratik yapmak için sadece 30 dakikanız olduğunda, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz önemlidir. İşte tipik bir 30 dakikalık gitar çalışma rutini şöyle görünebilir: 

 • Isınma (5 dakika): Oyuna başlamadan önce ilk 5 dakikayı ellerinizi ve bileklerinizi esneterek ve ısıtarak geçirin. Bu, seansınız sırasında istenmeyen herhangi bir yaralanma veya rahatsızlığı önlemeye yardımcı olacaktır. 
 • Akor ilerlemeleri (15 dakika): Bir akordan diğerine geçişinizin sorunsuz ve zahmetsiz olması için akor ilerlemeleri ve tıngırdatma kalıpları üzerinde 15 dakika çalışın. 
 • Ölçekler/solo çalma (10 dakika): Melodik becerilerinizi geliştirmenin yanı sıra doğaçlama yeteneğinizi geliştirebilmeniz için ölçekler üzerinde çalışarak veya bir arka plan üzerinde solo yaparak 10 dakika geçirin.

1 Saat Gitar Çalışma Rutini

Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?
Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?

Pratik yapmak için bir saatiniz varsa, ideal bir 1 saatlik gitar pratik rutini şöyle görünebilir: 

 • Isınma (5 dakika): Tıpkı 30 dakikalık rutinde olduğu gibi bu, esneme hareketleri yapmak ve kendinizi önünüzdeki seansa zihinsel olarak hazırlamak için harcanan 5 dakika ile başlar. 
 • Ritim çalma (20 dakika): 20 dakikayı tıngırdatma kalıpları, parmakla seçme teknikleri, ritim akorları vb. dahil olmak üzere ritim parçaları üzerinde çalışarak geçirin. Bu noktada, kullanışlı bir metronomun olması özellikle yararlıdır çünkü şarkılara veya şarkılara eşlik ederken zamanında kalmanıza yardımcı olacaktır. arka izler.  
 • Ölçekler/solo çalışma (20 dakika): Farklı ilerlemeler veya genel olarak şarkılar üzerinde doğaçlama konusunda daha rahat olabilmeniz için ölçeklere ve solo egzersizlerine odaklanarak 20 dakika daha geçirin.  
 • Teori/kulak eğitimi (15 dakika): Müzik teorisi anlayışınızı artırabilmeniz ve genel olarak bu önemli becerileri geliştirebilmeniz için kulak eğitimi egzersizleri veya deşifre alıştırmaları gibi teori kavramlarına odaklanarak 15 dakika geçirin.  

2 Saat Gitar Çalışma Rutini

Son olarak, pratik yapmak için 2 saatiniz varsa, ideal bir 2 saatlik gitar pratik rutini şöyle görünebilir:  

 • Isınma (10 dakika): Önünüzdeki bu daha uzun seansa başlamadan önce 10 dakika gerinerek ve doğru zihniyete girerek başlayın. 
 • Ritim çalma (30 dakika): Bu daha uzun seans için, tıngırdatma kalıpları, parmak seçme teknikleri vb. dahil olmak üzere ritim çalmaya odaklanarak 30 dakika geçirin.
 • Liderlik/solo egzersizleri (30 dakika): Ayrıca 30 dakikayı arpejler , ölçek koşuları vb. gibi solo/solo egzersizleri üzerinde çalışarak geçirin
 • Teori/kulak eğitimi (30 dakika): Kulak eğitimi tatbikatları veya deşifre alıştırması gibi teorik kavramlara odaklanarak 30 dakika daha kullanın
 • Jamming(30 dakika): Son olarak, sadece eğlence için şarkılar veya arka plan parçaları ile birlikte tam bir yarım saat jam yaparak geçirin!

Erturgut Sanat ailesine dilediğiniz zaman randevu alarak odalarımız ve enstrümanlarımızla ücretsiz etütler yapabilirsiniz..

Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?
Günde Kaç Saat Gitar Çalışmalıyım?