Hangi Fotoğraf Makinesı

Bugün sizlere fotoğraf makinesi seçimi hakkında bir yazı hazırladık.

Hangi-Fotoğraf-Makinesini-Almalıyım

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlar;

♦ Hangi tür fotoğraf makinesi daha yararlı?

♦ Fotoğraf makine türleri neye göre ayrılıyor?

♦ Farklı fotoğraf makinesi türleri hangi amaçlar için kullanılıyor?


1. Fotoğraf makinasını hangi sıklıkla kullanacaksınız?
2. Fotoğraf makinasını ne tür çekimler yapmak için kullanacaksınız?
3. Makinayı satın almak için ayırdığınız bütçe?

Fotoğraf makinası almak için bir mağazaya gittiğinizde karşınıza çok fazla fotoğraf makinası seçeneceği çıkacaktır, peki bu fotoğraf makinalarından hangisini almalısınız?

Öncelikle yukarıda saydığımız 3 soruyu cevaplamalısınız, bu sorular almanız gereken fotoğraf makinası konusunda karar vermenizi kolay hale getirecektir.

Compact fotoğraf makinaları, DSLR Like fotoğraf makinaları ve DSLR fotoğraf makinaları temel olarak karşımıza çıkacak 3 fotoğraf makinası türüdür, bunlar arasından hangisini alacağımıza karar vermeliyiz öncelikle. Bu fotoğraf makinası çeşitlerinin dışında da  çeşitler mevcut fakat fotoğraf çekmeye yeni başlıyorsanız saymış olduğumuz 3 çeşit yeterince işinizi görecektir. Bu kararı nasıl vereceğimizi aşağıdaki yazıdan netleştirebiliriz.

Bu kararı verdikten sonra sıra geldi marka ve model seçimine. Hangi marka fotoğraf makinası almalıyım, Nikon, Canon, Pentax, Sony ve daha nice markalar arasından hangisini satın almalıyım, markaya da karar verdim hangi modeli satın almalıyım?

Bir çok marka var fakat bir çok marka olması aklınızı karıştırmasın, her biri 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyi yapıyor, her markanın bir biriyle aynı sınıfta modelleri mevcut.

Fotoğraf Makinası

Fotoğraf Makinası

Fotoğraf çekmeye yeni başlayacak olanlar hangi fotoğraf makinesini tercih etmeliler?

Hobi olarak, amatörce fotoğrafla ilgilenmek ve dijital fotoğraf makinesi almak isteyenler fotoğraf makinesi tercihi yaparken öncelikle ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak karar vermeliler. Compact Fotoğraf Makinesi, DSLR Like Fotoğraf Makinesi yada DSLR Makinesi seçimde bulunurken ne amaçla kullanacaklarına, neyi fotoğraflayacaklarına ve ne sıklıkla kullanacaklarına göre bir tercih yapmalıdırlar.

Peki neye ihtiyacım olduğuna nasıl karar vereceğim diyorsanız aşağıdaki 3 örnekten size hangisi daha uygun bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

“Sadece sevdiklerimle beraber gittiğimiz yerleri güzel anları, güzel anıları çekeceğim”
“Sadece sevdiklerimle beraber gittiğimiz yerleri güzel anları, güzel anıları ve bunun yanında arada doğayı, manzarayı, çevredeki güzellikleri çekeceğim”
“Fotoğrafçılık benim için kalıcı bir hobi, kendimi sürekli geliştirmek istiyorum”

Fotoğrafçılık Kursu İzmir

Fotoğrafçılık Kursu İzmir

1. Seçenek: Compact
2. Seçenek: DSLR Like
3. Seçenek: DSLR makine tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Bu 3 Fotoğraf Makinesiyle ilgili bilgi almak ve bu makinelerde neye göre tercih yapacağınızı öğrenmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz.

Dijital Fotoğraf Makinası Çeşitleri


 

Yazı dizimizin devamında markaya neye göre karar vermeniz gerektiğine, modele neye göre karar vermeniz gerektiğine ve öncelikle hangi fotoğraf makinası türü satın almanız gerekttiğine yer vereceğiz. Böylelikle fotoğraf makinası satın alma rehberi yazımıza bir giriş yapmış olduk.