Güzel Şarkı Söylemenin Yolları

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımı ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Güzel Şarkı Söylemek” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladık.

Bu yazıyı okuduktan sonra, rahat bir şekilde ezgiler söyleyebilmek için bilmeniz gereken her şeyi bilecek ve istediğiniz her zaman rahat bir şekilde ezgiler söyleyebileceksiniz.

Sanat merkezimizin şarkı nabzını dinlemek için tıklayınız.

Bu konu hakkında rahatça alıştırmalar yaparak, sesinizi rahatça ısındırıp, istediğiniz kalitede ve tam performansta vokal performansı sergileyebileceksiniz.

Dediğimiz gibi bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, öğrencilerimiz ve başarıları tarafından tescillenmiş, profesyonel ve kaliteli bilgilerdir.

Güzel Şarkı Söylemek

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Güzel Şarkı Söylemek

♦ Duruş Pozisyonu

♦ Nefes Alışverişi

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımı ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Güzel Şarkı Söylemek” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladığımız yazımıza geçiş yapıp, kolay yoldan ve profesyonel bir şekilde ezgileri söyleyebilmek ve rahatça ısınabilmek için uygulanılması gereken her egzersizi ve yöntemi açıklayalım ki siz de rahatça ve istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman, bu egzersizler ile ısınıp, performansınızı son noktaya kadar sunuabilirsiniz.


Güzel Şarkı Söylemek

Eser okuyabilmek için uygulamanız gereken çok fazla faktör vardır. Güzel parçalar söyleyebilmeniz için bilmeniz ve uygulamanız gereken çok fazla alıştırma, egzersiz ve bilgi mevcuttur.

Bunların hepsini kendi kendinize öğrenebilmeniz için uzun yıllar boyunca ezgi söylemeniz, müzik ile uğraşmanız, ezgilrr ile iç içe olmanız gerekmektedir fakat biz bu yazıda sizler için bu bilgileri uzun yıllar yerine, 5 dakika içerisinde aktaracağız.

Sizin yapmanı gereken tek şey ise bu bilgileri düneli olarak uygulamak ve yönetmek olacaktır. Eğer bu yazıda bulunan bilgileri iyice anlar, uygulamamanız gerekenlere dikkat edip, uygulamanız gerekenlere dikkat ederseniz, kısa süre içerisinde güzel parçalar söylemeyi öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz bu bilgileri ve egzersizleri teker teker başlıklar halinde aşağıya yazalım.

Şarkı Söylerken Duruş Pozisyonu

Şarkı Söylerken Duruş Pozisyonu

Şarkı söylerken diyaframınızın, nefes aldığınız her organınızın ve ses tellerinizin rahat olması gerekmektedir.

Eğer ezgi söylerken kendinizi rahat hissedemezseinz, parçaları söylerken yapabildiğniiz şeyleri yapamazsınız. Normalde sesinin 3.5 oktavsa, rahat olmayan bir pozisyonda oturursanız sesiniz 2 oktava kadar düşer.

Dememiz o ki ezgi söylerken yukarıdaki resimde gösterildiği gibi durmalısınız. O pozisyonlar, söylerken kullanmanız gereken en önemli 3 şeyi de doğru kullanmanıza yardımcı olur:

  • Kulak
  • Ses Teli
  • Diyafram

Şarkı söylerken bu üç faktörde rahat bir şekilde kullanılmıyorsa, ne yazık ki hiç bir eğitim o anki olumsuzlukları etkileyemez. Bu üç kısımında rahat bir şekilde olması, o kısımlara hakim olarak ezgi söylememize dolayısıyla güzel öylememize yardımcı olacaktır.

Eğer boynunuz kasılı, vücudunuz eğik bir şekilde ezgi okumaya kalkarsanız, ne sesiniz gür çıkar ne de şarkıları güzelce söyleyemezsiniz.

Nefes Alışverişi

Nefes Alışverişi

Nefes, bildiğiniz üzere söylerken doğru bir şekilde kullanılması gerekilen en önemli faktörlerden birisidir.

Nasıl ki bir gitarın sesinin dışarıya çıkmasını sağlayan şey, gitara yapılan darbe sonucu oluşan titreşimler ise, bir insanın sesinin çıkmasını sağlayan şey ise, boğazımızda bulunan ses tellerine, nefes ile uygulanan darbelerin oluşturduğu titreşimlerdir.

Dolayısıyla o titreşimlerin oluşumunu doğru bir şekilde yapmalı, kontrol altına alarak söylemeli, uzun uzadıya performanslar sergilememeli, gerektiği zaman dinlendirmeliyiz. Doğru nefes alışverişi için uygulamanız gereken ilk şey, yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğru bir duruş pozisyonudur.

Eğer nefes yollarınızı açmaz, diyaframınızı rahat bırakmazsanız, ne yazık ki güzel söylemeniz imkansız olur.