Güzel Şarkı Söylemek

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımı ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Güzel Şarkı Söylemek” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, rahat bir şekilde şarkı söyleyebilmek için bilmeniz gereken her şeyi bilecek ve istediğiniz her zaman rahat bir şekilde şarkı söyleyebileceksiniz. Bu konu hakkında rahatça alıştırmalar yaparak, sesinizi rahatça ısındırıp, istediğiniz kalitede ve tam performansta vokal performansı sergileyebileceksiniz. Dediğimiz gibi bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, öğrencilerimiz ve başarıları tarafından tescillenmiş, profesyonel ve kaliteli bilgilerdir.

Güzel Şarkı Söylemek

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Güzel Şarkı Söylemek

♦ Şarkı Söylerken Duruş Pozisyonu

♦ Nefes Alışverişi

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımı ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Güzel Şarkı Söylemek” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladığımız yazımıza geçiş yapıp, kolay yoldan ve profesyonel bir şekilde şarkı söyleyebilmek ve rahatça ısınabilmek için uygulanılması gereken her egzersizi ve yöntemi açıklayalım ki siz de rahatça ve istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman, bu egzersizler ile ısınıp, performansınızı son noktaya kadar sunuabilirsiniz.


Güzel Şarkı Söylemek

Güzel şarkı söyleyebilmek için uygulamanız gereken çok fazla faktör vardır. Güzel şarkı söyleyebilmeniz için bilmeniz ve uygulamanız gereken çok fazla alıştırma, egzersiz ve bilgi mevcuttur. Bunların hepsini kendi kendinize öğrenebilmeniz için uzun yıllar boyunca şarkı söylemeniz, müzik ile uğraşmanız, şarkılar ile iç içe olmanız gerekmektedir fakat biz bu yazıda sizler için bu bilgileri uzun yıllar yerine, 5 dakika içerisinde aktaracağız. Sizin yapmanı gereken tek şey ise bu bilgileri düneli olarak uygulamak ve yönetmek olacaktır. Eğer bu yazıda bulunan bilgileri iyice anlar, uygulamamanız gerekenlere dikkat edip, uygulamanız gerekenlere dikkat ederseniz, kısa süre içerisinde güzel şarkı söylemeyi öğrenebilirsiniz.Dilerseniz bu bilgileri ve egzersizleri teker teker başlıklar halinde aşağıya yazalım.

Şarkı Söylerken Duruş Pozisyonu

Şarkı Söylerken Duruş Pozisyonu

Şarkı söylerken diyaframınızın, nefes aldığınız her organınızın ve ses tellerinizin rahat olması gerekmektedir. Eğer şarkı söylerken kendinizi rahat hissedemezseinz, şarkı söylerken yapabildiğniiz şeyleri yapamazsınız. Normalde sesinin 3.5 oktavsa, rahat olmayan bir pozisyonda oturursanız sesiniz 2 oktava kadar düşer. Dememiz o ki şarkı söylerken yukarıdaki resimde gösterildiği gibi durmalısınız. O pozisyonlar, şarkı söylerken kullanmanız gereken en önemli 3 şeyi de doğru kullanmanıza yardımcı olur:

  • Kulak
  • Ses Teli
  • Diyafram

Şarkı söylerken bu üç faktörde rahat bir şekilde kullanılmıyorsa, ne yazık ki hiç bir eğitim o anki olumsuzlukları etkileyemez. Bu üç kısımında rahat bir şekilde olması, o kısımlara hakim olarak şarkı söylememize dolayısıyla güzel şarkı söylememize yardımcı olacaktır. Eğer boynunuz kasılı, vücudunuz eğik bir şekilde şarkı söylemeye kalkarsanız, ne sesiniz gür çıkar ne de şarkıları güzelce söyleyemezsiniz.

Nefes Alışverişi

Nefes Alışverişi

Nefes, bildiğiniz üzere şarkı söylerken doğru bir şekilde kullanılması gerekilen en önemli faktörlerden birisidir. Nasıl ki bir gitarın sesinin dışarıya çıkmasını sağlayan şey, gitara yapılan darbe sonucu oluşan titreşimler ise, bir insanın sesinin çıkmasını sağlayan şey ise, boğazımızda bulunan ses tellerine, nefes ile uygulanan darbelerin oluşturduğu titreşimlerdir. Dolayısıyla o titreşimlerin oluşumunu doğru bir şekilde yapmalı, kontrol altına alarak şarkı söylemeli, uzun uzadıya performanslar sergilememeli, gerektiği zaman dinlendirmeliyiz. Doğru nefes alışverişi için uygulamanız gereken ilk şey, yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğru bir duruş pozisyonudur. Eğer nefes yollarınızı açmaz, diyaframınızı rahat bırakmazsanız, ne yazık ki güzel şarkı söylemeniz imkansız olur.