Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Tel Kalınlığı Nedir? konusunu ele alacağız.. Gitarınızın tonunu etkiyeleyen en önemli unsurlardan biri de hiç şüphe yok ki seçtiğiniz teller ve özellikleridir. Gitar telleri, tona etkikisinin yanı sıra gitarın çalınabilirliğine de etki eder. Peki siz hangi tel kalınlığını seçmelisiniz? Bu sorunun cevabı için sizi daha fazla bekletmeden hemen yorumumuzu paylaşalım. Tel kalınlığına karar verirken mutlaka yaptığınız ya da yapmak istediğiniz müzik türünü göz önünde tutun.

Gitarda Tel Kalınlığı Nedir?

Sürekli telleri bükecek bir Blues gitaristiyseniz, bu bükmeyi kolaylaştırmak için daha hafif bir tel ölçüsü tercih edebilirsiniz. Çeyrek adımdan fazla eğilmeyecek bir Jazz gitaristiyseniz, kalın, düz, sarımlı teller çalmayı göze alabilirsiniz.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Gitarda Tel Kalınlığı

Rakamlar Ne İfade Ediyor?

Gitarda Tel Kalınlığı Nedir?

Gitar teli boyutu veya ölçüsü, bir inçin binde biri olarak ölçülür. Bu bir inçin 1/1000’i demek. Gitar telleri genellikle müzik marketlerde hafif, orta ve ağır olarak satılır. Ancak gitar kalınlığı ifade eden rakamları daha ayrıntılı bilmenizde yarar var. Sizler bu konu hakkında ayrıntılı bir tablo hazırladık.

BoyEBGDAE
Süper Ekstra Hafif.008.010.015.021.030.038
Süper Hafif.009.011.016.024.032.042
Hafif.010.013.017.026.036.046
Orta.011.015.018.026.036.050
Sert.012.016.020.032.042.055

Tek Kalınlığının Tona Etkisi

Gitarda Tel Kalınlığı Nedir?

Çalımı kolaylaştırdığına göre en ince teli almak cazip gelebilir. Ancak atladığınız bir nokta var, gitarınızın tonu!! Eski gitaristler bu durumu net bir söz ile özetler; “Ne kadar kalın tel, o kadar dolgun ton.”

Daha kalın sesin belirli yönleri (pena seçimi, amfi, pedal ayarları diğer yönleridir) ancak daha kalın bir tel ölçüsü kullanılarak elde edilebilir. Pat Martino, Stevie Ray Vaughan ve diğer gitar ustaları bu görüşü kanıtlar.

İster tarzınıza ve ton tercihinize uyduğu için kalın telleri çalmaya karar verin, ister genel olarak band yapmayı ve çalmayı kolaylaştırmak için hafif telleri çalmayı seçin, günümüzün modern gitar teli pazarında birçok seçenek ve marka mevcuttur. Gitar tellerinde seçiminizi etkileyen en önemli unsurlardan biri de tecrübedir. Elinizden geldikçe tüm tel kalınlıklarını deneyin ve kendi standartınızı oluşturun.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.