Erturgut Sanat ailesi olara sizler için Bağlama Telleri Neden Kopar? konusunu ele alacağız Bağlama çalmayı öğrenmek parmak egzersizlerinden başlayarak notaları harmoniyi öğrenmeye, kendi tarzınızı keşfetmeye ve hayal ettiğiniz şarkıları çalmaya kadar uzanan bir süreçtir. Tabi ki bu süreç içerisinde en iyi arkadaşınız ve oyun ortağınız da bağlamanızdır. 

Bağlamayı çalarken, gelişiminizi sekteye uğratmamak adına dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta vardır. Bağlamanızı temiz tutmak, akortuna dikkat etmek, doğru mızrapları kullanmak gibi bağlamanızdan ses üretimini sağlamak için en önemli nokta olan tellere dikkat etmeye kadar. 

Ancak bağlama telleri, her ne kadar dikkat ederseniz edin bir ömre sahiptir ve koparlar. Ancak bu süreyi mümkün olan en uzun hale getirmek ve bağlama tellerinizden maksimum verimi almak da sizin elinizde. 

Bağlama Telleri Neden Kopar?

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için bağlama telleri neden kopar sorusuna cevap vererek bağlama tellerinizi nasıl daha uzun ömürlü kullanabileceğinize değineceğiz. 

Eğer siz de bağlama tellerinizin neden çok çabuk koptuğunu merak ediyorsanız ya da bağlama tellerinizden daha uzun performansı nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Bağlama Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Tellerinizi Dikkatli Kullanın  

Bağlama Telleri Neden Kopar?

Bağlama çalarken belki de en hassas noktalarından biri de bağlama telleridir. Bu nedenle çalma esnasında tellerinize gerektiğinden fazla yüklenmemek ya da vurmamak tel ömrünü uzatmanın ilk kuralıdır. 

Bununla birlikte hangi sıklıkla bağlamanızı elinize aldığınızdan bağımsız olarak bağlama tellerinin bir tel ömrü vardır. Fakat bu tel ömrü bulunduğunuz ortama göre değişir. Nemli ya da kuru bir iklimde yaşıyorsanız telleriniz daha kısa ya da uzun ömürlü olur. Bu nedenle bağlamanızı muhafaza ettiğiniz yere dikkat etmelisiniz. 

Bir diğer önemli nokta ise temiz ellerle bağlama çalmanız gerektiğidir. Çelik tel kullanılan bağlamada elleriniz kirli ise teller üzerinde oksitlenme çok daha çabuk görülecektir. Bir diğer yandan bağlamayı dik akortlara çekmeye çalıştığınızda da teller gerilimi kaldırmayarak daha kısa sürede kopabilir. 

Bağlama Telini Doğru Seçmek

Bağlama Telleri Neden Kopar?

Piyasada farklı tip ve kalitede pek çok bağlama teli bulunmaktadır. Bu tellerin bazıları paslanmaya karşı daha dirençli iken bazı teller ise daha erken paslanmalarına rağmen dayanım kapasiteleri daha yüksektir. Dayanım kapasitesi bir telin daha dik akortlara çıkabileceği anlamına gelir. 

Bu nedenle bağlama teli alırken önceliğinizin ne olduğuna karar vermeli ve sonuçlarını bilerek sizin için en uygun bağlama telini seçmelisiniz. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.