Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu? konusunu ele alacağız.. Bir Gitaristin başına gelen en sık olaylardan birini ele alacağız. Evet her an başımıza gelebilir, gitar telinizi taktığınız anın hemen sonrasında da, uzun bir süre sonra telin yıpranması sonrasında da tel kopması yaşanabilir. Tabiki de bu iki durum arasında bariz farklar var ve bu bariz farklar da yapılması gereken şeyleri son derece etkileyen unsurlar.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu iki durumu farklı ele almak gerekir. Bunu alt başlıklar halinde ele alacağız.. Öncelikle tel neden kopar sorusuna doğru cevaplar verebilirsek çözümünde de doğru adımlar atabiliriz. Bir gitar teli genel itibariyle ya gitar aksamlarında yaşanan bir aksilik nedeniyle yaşanır ya da telin aşırı yıpranması sonrasında kopar.

Telin kopmasında gitardaki bir aksam etkiliyse teli takmanız doğru bir çözüm olmayabilir, zira taktığınız teli de kısa sürede kaybedeceksiniz öncelikle o aksamı düzeltip ya da düzelttirip takım mı yoksa tek tel mi değiştirmeliyim sorusuna yönelebilirsiniz.. Bu konuda ipucu yakalamak için telin koptuğu yeri yada hizayı biraz incelemeniz yeterli olacaktır. Eğer tel yıprandığı için koptuysa yeni bir tel takmanın tam sırası..

Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu?
Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu?

Peki telin yıpranma sonrası koptuğunu nereden anlayacaksınız? Tel zaten gerek çalın esnasında gerekse telin altına elinizi sürttüğünüzde parmaklarınızda pürüzlü yüzeyi hissedebilirsiniz. Bu pürüz aynı zamanda parmaklarınızda kir de bırakacaktır. Zaten telin görünümü de sizin için önemli bir kriter olacaktır. Bu bu durumlar negatifse gitar teliniz size ‘beni bırak’ diyor demektir. Aksi bir durum varsa ve yeni gitar teli kopuyorsa daha önce de belirttiğimiz üzere gitar aksamlarında bir sıkıntı var demektir.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu?

Tek Tel Değiştirmek

Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu?
Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere telleri yeni taktıysanız (Yeniden kastımız aynı gün ve takip eden birkaç gün) tek tel değişikliği yapılabilir. Ancak bu tek telin diğer tellerle aynı numara, marka ve hatta seride olmasına özen gösterin. Unutmayın her marka ve serinin farklı tınlamaları ve salınımları vardır. Takımdan farklı bir gitar teli teknik uygulamalarında sizi zorlayacaktır. (Örneğin band tekniği ya da slide tekniği)

Tabi artık takımdan ayrı bir gitar telini almak özellikle iyi markalarda oldukça zordur. Hiçbir müzik marketi takım telinin serisi bozmaz ve zor bir ihtimalle de aynı markanın tek telini barındırırlar. Bu nedenle artık tek tel değiştirmek çok mümkün değil, ancak bulabilirseniz neden olmasın. Tekrar belirtmekte fayda var, tek telin takılı diğer teller ile aynı marka ve seride olması gitar performansınız için son derece önemlidir..

Takım Tel Değiştirmek

Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu?
Gitarda Tek Teli Değiştirmek Doğru Mu?

Takım tel değiştirmek bazı istisnalar dışında her zaman çok daha mantıklı ve doğru olandır. Yukarıda da değindiğimiz üzere salınımı ve sarımı aynı olan bir gitar teli sizlere çok çok daha iyi bir gitar çalış performansı sunacaktır. Takım tel seçerken ise yapmak istediğiniz müzik türünü ve tekniğinizi göz ardı etmemenizi öneririz. Yine aynı şekilde numara seçiminiz de bu unsurlara göre yapmalısınız..