Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak konusunu ele alacağız.. Her enstrümanda olduğu gibi bateride de gelişmek için sıklıkla pratik yapmak gerekiyor. Bateri üzerinden enstrümanda başlangıç seviyesi egzersizlerinin önemini ele alacak olursak pratik yapmanın önemini şöyle açıklayabiliriz: Bateri eğitiminde ilk kazanımımız el ve ayak koordinasyonudur.

Başlangıçta alıştırmalar size çok kolay gibi gözükse de onları en ince nüanslarına kadar doğru yapmak ciddi bir çaba gerektirir. Öncelikle alıştırmayı anlayacaksınız, mantık olarak benimseyeceksiniz ancak elleriniz ve ayaklarınız olması gerektiği gibi hareket edemeyecektir. İşte tam bu aşamaya biz el ayak koordinasyon geliştirme diyoruz.

Belirttiğimiz koordinasyon gelişmesinin tek yolu bateri hocanızın verdiği egzersizleri sıklıkla tekrar etmektir. Bildiğiniz üzere bir bateri setini eve kurmak gerek mali açıdan gerekse boyutu ve çıkardığı ses bakımından sizi zorlayabilir. Ve hatta komşularınızı daha da zorlayabilir. Bu bağlamda hemen bir bateri seti edinmek yerine bir çalışma pedi almak sizi hem mali açıdan rahatlatacaktır hem de komşularınızla aranızı iyi tutmanızı sağlayacaktır.

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak

Bir Çalışma Pedi Almak

Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak
Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak

Bir bateri pedi almaya karar verdikten sonraki ikinci adım doğru bateri padini seçmek olmalıdır. Araştırmaya başladığınızda ya da araştırdıysanız göreceksiniz ki çok farklı boyutlarda ve çok farklı versiyonda bateri pedleri bulunmakta. 6 cm, 12 cm, 30 cm bateri pedleri, kimisi ayaklı, kimisi ayaksız ve hatta kimi ayağa bağlanabilen… Peki hangisini tercih etmelisiniz.

Hangisini tercih edeceğiniz konusunda bütçeniz başrol olmalı, daha sonra taşınabilirlik ve kompakt olması diğer unsurlar arasında gelecektir. Boyunuza, sandalyenize göre ayarlayarak doğru bir duruş ve baget tutuş açısına sahip olmak için tabiki de ayaklı çalışma pedleri diğerlerine göre çok daha avantajlıdır. Ancak bütçenizi aşıyorsa ayaksız, uygun bir zeminin üzerine konulması yeterli olan pedleri de tercih edebilirsiniz.

Boyut konusunda tamamen kompakt olması, kolay saklanması ve kolaylıkla erişebilinmesi sizin için bir seçenek oluşturabilir. Eğer ev ya da çalışma alanınız içinde rahatlıkla, kaldırmaya gerek duymadan çalışacaksanız büyük boyutlarda bir ped gayet iyi olacaktır. Ve tabiki de bütçe, çalışma pedleri büyüdükçe maliyeti de artar. Ancak şunu net söyleyebiliriz ki başlangıç aşamasında küçük boy bir çalışma pedi size çok fazla bir dezavantaj yaratmaz.

Ne Kadar Süre Çalışma Pedi İle Çalışılmalı

Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak
Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak

Çalışma pedi el koordinasyonu sağlamak için harika bir alternatif olabilir ancak seviye atladıkça artık bateride egzersiz yapmak isteyeceksiniz.. Kaldı ki profesyonel bir seviyeye geçiş yapsanız dahi ped ile alıştırma yapmaya devam etmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Büyük grupların backstage görüntülerine bir göz atarsanız efsane bateristlerin bile sahne arkasında çalışma pedlerinin olduğu görürsünüz. Hangi seviyede olursanız olun çalışma pedi işinize her zaman yaracak ancak gelişim açısından bazı egzersizleri bateri seti üzerinde yapmanız gerekecektir…

Erturgut Sanat Merkezi öğrencileri ders dışında diledikleri zaman randevu alıp ücretsiz etütlerini yapabiliyorlar! Bir hatırlatalım dedik :)

Çalışma Pedinden Bateriye Geçmek

Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak
Çalışma Pedi İle Bateri Çalışmak

Burada en önemli konu tuşe. Elektronik bateride uzun yıllar çalıp, akustik bateriye geçtiğinizde dahi alışma sürecinde mutlaka bir tuşe sorunu yaşayacaksınız. Bu sorunu derinlemesine yaşamamak için arada bir bateride egzersiz yapmanız oldukça önemli bir konu. Doğru bir tuşe alışkanlık edinildiğinde, zaten herhangi bir yüzey üzerine doğru açı ve sertlikte vuracak ve tuşenizde bir değişiklik olmayacaktır..