Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse konusunu ele alacağız.. Bazı günler güzel giderken bazı günlerde tepetaklak gidip her an aksiliklerle karşılaşabiliriz. Bu aksilikler sırasında ne yapacağımızı bilirsek en azından hasarı azaltabilir ya da ilk anda tamamen hasarı giderebiliriz. Bugün enstrümanımızın başına gelebilecek bir aksilik üzerinde duracağız. Enstrümanın üzerine sıvı dökülürse ne yapmamız gerekiyor?

Başlıkta yer aldığı üzere su, çay ve kahveyi bir yerde topladık ancak gitara suyun bıraktığı hasar ile kahvenin bıraktığı hasar arasında ciddi farklılıklar olabilir. Nedenini tahmin edebilirsiniz, yoğunluk, sıcaklık ve koku gibi. Bu nedenle yazımızın alt başlıklarında bu sıvıları ayırarak ne yapmamız gerektiği üzerinde duracağız..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse

İlk Anda Yapılması Gerekenler

Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse
Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse

İlk senaryomuzu gitarınızın üzerine su döküldüğünü varsayarak oluşturacağız.. (Umarız dökülmemiştir ve olma ihtimaline karşı makalemizi okuyorsunuzdur) Olayın olduğu anda müdahale ettiğimizi düşünürsek işimiz biraz daha kolay. Tabiki de hemen bir bez almak için koşuyoruz. Bezin temiz olması inanılmaz önemli zira kirli bir bez gitar üzerindeki suyla temas ettiğinde hasarı daha da büyütecektir. İlk adım suyu bez ile emdirme işlemi. Suyu güzelce beze emdirdikten sonra tam kurutana kadar gitarınızı silin ve asla sonrasında güneşin altına koymayın ve ekstrem kurutma işlemlerine girişmeyin..

Eğer gitarı güneşin altına koyarsanız ağacında ciddi sıkıntılara yol açabilirsiniz. Bu aşamada sadece güzelce silin ve bez ile kurutun, ekstrem bir kurutma işlemi enstrümana daha çok zarar verebilir. Tabiki de dökülen suyun boyutu de burada çok önemli. Daha sonra şişme yaşanması durumunda ise hemen bir uzmana götürmekten başka bir çareniz yok. Ancak şişmesi için gitarın ekstrem bir şekilde suya maruz kalması gerekir. Gitarın üzerindeki cila ve boyasındaki maddeler bunu engelleyecek ürünlerle desteklenir.

İkinci Senaryomuz şu şekilde, harika bir çay veya kahve keyfinde sıvının gitarınızın üzerine dökülmesi.. Bu gerçekten çok can sıkıcı bir durum. İlk aşamada su senaryosu gibi koşup temiz bir bez alıyoruz, hatta daha hızlı koşabilirsiniz çünkü bu baya ciddi bir durum.. Hedefimiz yine hemen sıvıyı yok etmek ve kurutmak, burada su senaryosundaki gibi bir kaç bez işinize yetmeyecektir. Kahveyi yada çayı öncelikle yaymadan bezle kurutmayı ilk adımınız olarak belirleyin. Sıcaklığı da göz önüne alırsak biraz daha büyük bir durum.

Gitarın üzerindeki çay veya kahveyi yaymadan aldık, şimdi temiz bir kaç beze daha ihtiyacımız var. Bölgedeki sıcaklığı ortadan kaldırmak için gitarımızı normal bir bakımdaymış gibi bir kaç kez silmemiz, temizler gibi düşünmeniz yeterli. Bunları hemen yapabildiğiniz takdirde çok büyük bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz düşebilir.

Ancak unutmayın, sıvının miktarı çok önemli, gerekli önlemleri aldıktan sonra bir uzmana götürüp gitarı kontrol ettirmelisiniz. Uzman, ilk adımı sağlıklı attıysanız yeni bir sorun oluşma ihtimali görürse ikinci adımları çok daha kolay bir şekilde atabilir..

Elektro Gitarlar Ve Elektronik Aksamlar

Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse
Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse

Elektro gitar çalıyorsanız ya da gitarınız üzerinde bir kaç elektronik sistem varsa öncelikle bu elektronik sistemi sıvı döküldüğü an kapatın ve tam anlamıyla kuruduğunu görmeden kesinlikle açmayın. Telefonunuzun üzerine sıvı dökülmüş gibi düşünebilirsiniz. İlk aşamada iyice kurulayın ve kurumaya bırakın. Merakınıza yenik düşüp hemen açmayın.

Bilirsiniz, sıvı elektronik sistemlerin baş düşmanıdır. Açıp kurutmanız, elektrik ile bağını kesmeniz dışında ilk adımda yapılabilecek hiçbir şey yok. Eğer elektronik uzmanı değilseniz (Ki bizce olsanız dahi) kendiniz müdahale etmeyi düşünmeyin. Zararın boyutunu bilmeden daha da arttırabilirsiniz. Hemen bir uzmana götürün ve gitarınızı ona emanet edin. Unutmayın çok büyük ölçüde olmadığı sürede çoğu şey tamir edilebilir. Belki de yapabileceğimiz en iyi şey uzmanın işini kolaylaştırmaktır.

Uzun Vadede Yapılması Gerekenler

Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse
Gitarın Üzerine Su, Çay, Kahve Dökülürse

Eğer gitar hakkında profesyonel bir bilgiye sahip değilseniz (ki olsanız dahi) bu aşamada çok fazla yapabileceğiniz bir şey kalmayabilir. Yapılabilecek en iyi şey hemen bir uzmana gitmek olacaktır. İlk anda müdahale edilememiş, şişmiş ve elektronik aksamı zarar görmüş gitarlar tamamen uzmanların işidir.