Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Sol Majör Gamı Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız.. Sol majör gamı, yeni başlayanlar için birkaç önemli nedenden dolayı gitarı keşfetmeleri için harika bir gamdır. Bunlardan en önemlisi, sol majör gamı ​​en popüler şarkıların bazılarında bulunur, bu nedenle bu gamı ​​anlamak, ister bu şarkıları çalmayı öğrenmek, ister kendi müziğinizi yazmak için harika bir gamdır.

Gitar Kursu hakkın ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

G majör gamında yedi nota vardır:

🎼 G (Sol)
🎼 A (La)
🎼 B (Si)
🎼 C (Do)
🎼 D (Re)
🎼 E (Mi)
🎼 F# (Fa Diyez)

Şimdi, gitarda G majör gamını çalmak için öğrenmeniz gereken farklı pozisyonlara ve parmak yerleşimlerine bir göz atalım.

1= İşaret parmağı 2= Orta parmak 3= Yüzük parmağı 4= Serçe parmak

Gitarda Sol Majör Gamı

Açık Pozisyon

Gitarda Sol Majör Gamı Nasıl Çalınır?

Sol majör gamını açık pozisyonda doğru bir şekilde çalmak için işaret parmağınızı, ikinci perdede notalar için orta parmağınızı, üçüncü perdede notalar için yüzük parmağınızı ve dördüncü perdede notalar için serçe parmağınızı kullanın.

2. Pozisyon

Gitarda Sol Majör Gamı Nasıl Çalınır?

Sol majör gamını ikinci pozisyonda çalmak için, her parmağınızı açık konumdan bir perde yukarı hareket ettirin. İkinci perdedeki notaları çalmak için işaret parmağınızı, üçüncü perdedeki notalar için orta parmağınızı vb. kullanacaksınız.

5. Pozisyon

Gitarda Sol Majör Gamı Nasıl Çalınır?

Sol majör gamını beşinci pozisyonda çalmak için işaret parmağınız dördüncü perdede, orta parmağınız beşinci perdede, yüzük parmağınız altıncı perdede ve serçe parmağınız yedinci perdede başlayın.

9. Pozisyon

Gitarda Sol Majör Gamı Nasıl Çalınır?

Sol majör gamını dokuzuncu pozisyonda çaldığınızda, işaret parmağınızı dokuzuncu perdede, orta parmağınızı 10’da, yüzük parmağınızı 11’de ve serçe parmağınızı 12 ve 13’te kullanın. 13. perdedeki notalara ulaşmak için elinizi hafifçe yukarı kaldırmanız ve ardından başlangıç ​​pozisyonuna geri getirmeniz gerekebilir.

12. Pozisyon

Gitarda Sol Majör Gamı Nasıl Çalınır?

Son olarak, sol majör gamını 12. konumda çalmak için, hem 11. hem de 12. perdelerde notaları çalmak ve işaret parmağınızı kullanabilmeniz için elinizi biraz kaydırmanız gerekir. Orta parmağınız 13. perdede, yüzük parmağınız 14. perdede ve serçe parmağınız 15. perdede olmak üzere diğer geri bir parmağınızı bir perde için kullanmalısınız.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz. Erturgut Sanat Merkezi Gitar Kursu