Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Do Majör Gamı Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız. Do majör gamı, yeni başlayanlar için harika bir gitar gamıdır, çünkü herhangi bir diyez veya bemol içermemektedir (piyanoda yalnızca beyaz tuşları çalmayı düşünün). 

Yazımızda, Do majör gamındaki notalarını, el ve parmak pozisyonlarını inceleyeceğiz. Temel bilgilerde uzmanlaştıktan sonra, uyumlu bir do majör gamı ​​oluşturmak için aynı notaları kullanarak akorlar ekleyebileceksiniz. Gitardaki tüm gamlar gibi, Do majör gamı ​​da farklı pozisyonlardan oluşur.

Do Major gamı ​​sadece bir telde çalınmaz, gitarınızın klavyesinde çalışırken farklı telleri kullanarak birkaç kombinasyon çalabilirsiniz. Gamları çalışırken özellikle doğru parmakla notalara bastığınızdan emin olmanız gerekir, aksi takdirde nota geçişlerinde zorlanacaksınızdır.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Gitarda Do Majör Gamı

Açık Pozisyon

Gitarda Do Majör Gamı Nasıl Çalınır?

Açık pozisyonda Do majör çalarken, parmaklarınızı ilk üç perdeyle sınırlı tutmalısınız. İlk perdedeki notaları çalmak için işaret parmağınızı, ikinci perdedeki notalar için orta parmağınızı ve üçüncü perdedeki notalar için yüzük parmağınızı kullanın.

1. Pozisyon

Gitarda Do Majör Gamı Nasıl Çalınır?

1. pozisyonda do majör dördüncü perdeden itibaren çalınmaya başlanır. Bu pozisyonda çalacağınız notaları aşağıdaki şemada görebilirsiniz.

4. Pozisyon

Gitarda Do Majör Gamı Nasıl Çalınır?

4. pozisyonda do majör çalmak daha fazla parmak hareketi gerektirecektir, ancak bu pozisyonu öğrenmek doğaçlama yapmanıza izin verecektir! 4. konumda, beşinci perdedeki notaları çalmak için işaret parmağınızı, altıncı perdedeki notaları orta parmağınızı, yedinci perdedeki notaları çalmak için yüzük parmağınızı ve son olarak, sekizinci perdedeki notaları çalmak için serçe parmağınızı kullanmanız gerekir.

7. Pozisyon

Gitarda Do Majör Gamı Nasıl Çalınır?

7. pozisyonda do majör çalmak yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve 10. perde kullanılır. Bu, pek çok yeni perde ekleyeceksiniz gibi görünse de, bu konum aslında 4. konuma kıyasla daha az vites değiştirmeyi gerektiriyor.

8. Pozisyon

Do Majör gamını 8. konumda çalarken 8., 9., 10., 12. ve 13. perdeleri kullanmalısınız. 

12. Pozisyon

12. perdeden itibaren gitar üzerinde notalar kendini tekrar. 12. perdede tüm notalar ile tellere boş bastığınızda çıkan notalar aynıdır. Böylelikle 1. pozisyonu 12. perdeden itibaren de çalışabilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz. Erturgut Sanat Merkezi Gitar Kursu