Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Elektro Keman Nedir? konusunu ele alacağız.. Birçok insan akustik keman veya kemanın farkında olsa da, daha azı elektrikli keman nedir sorusunun cevabını bilir. 20. yüzyılda icat edilen enstrüman bugün rock ve pop grupları içinde oldukça yaygındır. Hatta bazı müzisyenler akustik kemandan ziyade elektrik kemanını öğrenmeye karar verirler. Bunun nedeni, enstrümanın orta ve ileri düzey oyuncular için olduğu kadar yeni başlayanlar için de erişilebilir olmasıdır.

Peki tam olarak nedir elektro keman ve bize neleri vaat eder? İşte siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız bugünkü yazımızda sizlere elektro keman hakkında bilmeniz gerekenleri kısaca anlatacağız.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Elektro Keman Ve Akustik Keman Arasındaki Farklar 

Elektro Keman Nedir?
Elektro Keman Nedir?

Yeni sesler bulmak ya da sadece pratik nedenlerden dolayı olsun, giderek daha fazla elektro kemanın görülmesinin birçok nedeni var. Lindsey Stirling, Jean-Jacques Goldman, Nightwish, liste uzayıp gidiyor… Elekto keman tüm müzik tarzlarına giriyor. Ama gerçekten bir elektro keman ile akustik keman arasındaki farklar nelerdir?

İlk ve en belirgin fark, enstrümanın parçalarıdır. Keman ailesinin geleneksel akustik üyeleri bir luthier tarafından ladin, abanoz, şimşir, söğüt ve gül ağacı gibi ağaçlardan oyulmuş gövdeli yaylı çalgılar iken, elektro keman daha modern teknikler kullanılarak hazırlanabilir. Aslında, elektro kemanın bir ses kutusu bile yoktur, çünkü sesi doğrudan bir manyetik aracılığıyla amplifikatöre aktarılır. Bu amplifikatör olmadan, kemandan gelen ses önemli ölçüde azalır.

Ahşap genellikle geleneksel bir kemanın ses ve ton kalitesinin önemli bir parçası olsa da, doğru manyetiklere ve amplifikasyona sahip iyi bir elektro keman, en iyi akustik kemanlardan bazılarına eşit veya daha büyük oynanabilirliğe ve sese sahip olabilir.

Bir ses kutusuna ihtiyaç duymadığı için, birçok üretici ilginç şekillerde elektro kemanlar da üretir. Yeni görünüm, bir elektro kemanı akustik kemandan ayırmanın kolay bir yoludur.

Ayrıca, tıpkı elektro gitarlarda olduğu gibi, sesi değiştirmenize izin veren elektro kemanlar için pedallar vardır. Tabii ki, bir efekt pedalı satın almadan önce bu şeyi çalmayı öğrenmelisiniz.

Neden Elektro Keman Öğrenmelisiniz 

Elektro Keman Nedir?
Elektro Keman Nedir?

Teoride, elektro kemanı öğrenmek kulağa hoş gelebilir ama pratikte neden öğrenmelisin?

Bir enstrüman öğrenmeye gelince, en önemli şey motivasyondur. Motivasyon olmadan, önünüzde çok uzun bir yolculuk olacaktır. Herhangi bir zorlukla karşılaştığınız anda vazgeçmek isteyeceksiniz. Bundan sonra, şeylerin salınımına geri dönmek çok zor ve kemanınız dolabınızda kendine yeni bir ev bulacak.

Bunu önlemek için, kemanı haftada en az bir kez çalmayı öğrenmek konusunda yeterince ciddi olup olmadığınızı kendinize sormalısınız. Çalmayı öğrenmek için bundan daha fazla pratik yapmanız gerekirken, bir yıl içinde hala çalmayacaksanız, bir enstrüman almaya zahmet etmemelisiniz.

Bu nedenle elektro keman öğrenmek sizin için farklı deneyimler, farklı sesler ve farklı motivasyonlar elde etmek için doğru bir tercih olabilir. Bu nedenle klasik müzik eğitimi size biraz korkutucu ve zorlu geliyorsa elektro keman öğrenmeniz için yeterli bir sebebiniz var demektir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir