Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır? konusunu ele alacağız.. Her müzisyen için enstrümanında ustalaşma yolculuğu hiç bitmez. Her zaman öğrenilecek yeni teknikler ve mükemmelleştirilecek yeni şarkılar vardır. Aynı şey gitar için de söylenebilir. Bazı akorları öğrenmek diğerlerinden daha kolay olsa da, belirli bir akorda ustalaşmanın ne kadar süreceği nihai olarak kişiye bağlıdır. 

Bir gitar akorunu ne kadar çabuk öğreneceğiniz, ne sıklıkta pratik yaptığınıza da bağlıdır. Gitarınızı arada bir elinize alırsanız, yeni bir akorda ustalaşmanız her gün çalmanıza göre daha uzun sürer. Ancak düzenli olarak pratik yapsanız bile, bazı akorları öğrenmek diğerlerinden daha zor olacaktır. Örneğin, bazı insanlar bir E minör akoru öğrenmeyi nispeten kolay bulabilir çünkü tüm notalar aşağı vuruşlarla perdelenmiştir. Diğerleri, açık bir dize kullanmaları gerektiğinden daha fazla sorun yaşayabilir. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır?

Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır?
Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır?

Bu durum gerçekten kişiden kişiye ve hangi şekillerin daha doğal geldiğine göre değişir. Barre akorları gibi daha fazla koordinasyon gerektiren bazı akorlar da vardır. Barre akorları genellikle yeni başlayanlar için daha zordur çünkü bir parmağınızla birden fazla teli basılı tutarken diğer parmaklarınızla diğer notaları aşındırmanız gerekir. 

Bu tür akorlar zor olabilir ve başta elinizde rahatsızlığa neden olabilir. Ancak düzenli uygulama ile, onları doğru şekilde çalmak için gereken şekle ve harekete sonunda alışacaksınız. 

Temel akorlarda ustalaştığınızda, daha karmaşık akorları ve ilerlemeleri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunların öğrenilmesi daha uzun sürer çünkü genellikle birden fazla karmaşık adım içerirler. Örneğin, bir D majör7 akoru, üçüncü perdeyi işaret parmağınızla engellemeyi, ikinci teli dördüncü perdede yüzük parmağınızla basılı tutmayı ve ilk teli serçe parmağınızla koparmayı içerir. 

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, beşinci teli serçe parmağınızla hafifçe dokunarak susturmanız gerekebilir, böylece ilk teli çektiğinizde çınlamasın. Bu tür akorlar yeni başlayanlar için göz korkutucu olabilir, ancak cesaretiniz kırılmasın; zaman ve pratikle bunları kusursuz bir şekilde çalabileceksiniz. 

Çalması En Zor Gitar Akoru Nedir?

Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır?
Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır?

C#m7b5 genellikle çalması en zor gitar akoru olarak gösterilir. Bunun nedeni, büyük bir esneme gerektirmesi ve temiz bir şekilde uygulanmasının zor olabilmesidir. Kesinlikle daha zor akorlar olsa da, C#m7b5 “en zor gitar akoru” unvanı için iyi bir adaydır. Bu akoru çalmanın neden bu kadar zor olduğuna daha yakından bakalım.

Öncelikle esnemelerden bahsedelim. Standart bir C#m7b5 akoru, C#, E, G# ve Bb notalarını kullanır. Bu notaların hepsi farklı tellerde bulunur, yani hepsine ulaşmak için parmaklarınızı uzatmanız gerekir. Bu kadar geniş aralıklı akorları çalmaya alışkın değilseniz bu zor olabilir. Ek olarak, bu akorda dört farklı nota olması, daha basit bir üç notalı akordan daha temiz bir şekilde icra edilmesini zorlaştırıyor.

C#m7b5’i oynamanın zor olmasının bir başka nedeni de serçe parmağınızı kullanmanızı gerektirmesidir. Yeni başlayanların çoğu, serçe parmağını bağımsız olarak kullanmakta sorun yaşar, bu da bunun gibi akorları çalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca, serçe parmağınızın akordaki en yüksek notadan (C#) sorumlu olması, temiz bir akor almayı zorlaştırabilir.

Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır?
Gitarda Ne Kadar Sürede Akor Çalınır?