Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Akor Tablosu Nasıl Okunur? konusunu ele alacağız. Gitar çalmayı öğrenmek hayat boyu sürecek bir yolculuk olsa da, gitar akorları yeni başlayanların en sevdikleri şarkılardan bazılarını çalmaya başlamak için atabilecekleri ilk ve en önemli adımlardan biridir. Gitar akorları, bir şarkının melodisini sağlamaya yardımcı olan tam gövdeli bir ses oluşturmak için birlikte tıngırdatılan iki veya daha fazla telde çalınan en az üç notadan oluşur.

Klavye boyunca çeşitli teknikleri bir araya getiren hızlı parmak hareketleriyle dolu bir solo çalmıyor olsanız bile, akorları çalmayı öğrenmek, bir şarkının ritim bölümleriyle birlikte tıngırdatmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, hırslı gitar öğrencileri akorları tıngırdatabilir ve bir şarkının ritim parçalarını çalarken akorların üzerinden şarkı söylemeyi veya diğer vokalistlere eşlik etmeyi öğrenebilirler.

Kapsamlı bir gitar akoru kelime hazinesi toplamanın ilk adımlarından biri, gitar akorlarının nasıl okunacağını öğrenmektir. Bu, klavye boyunca farklı konumlarda çeşitli akorları çalmak için stenografiyi kolayca öğrenmenize yardımcı olabilir. Bu yazımızda, çeşitli akorları düzgün bir şekilde nasıl çalacağınızı ve daha kolay öğrenmenize yardımcı olacak akor çizelgelerini nasıl okuyacağınızı öğreneceksiniz.

Gitarda Akor Tablosu Nasıl Okunur?
Gitarda Akor Tablosu Nasıl Okunur?

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için hemen Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitarda Akor Tablosu

Bir gitar akor tablosu, belirli bir akoru çalmak için parmaklarınızı hangi dizilerin hangi perdelerine yerleştirmeniz gerektiğini anlamanın kestirme bir yoludur. Bu diyagram, bir gitarın altı telini temsil eden dikey çizgilerden ve gitarınızın klavyesindeki perdeleri temsil eden yatay çizgilerden oluşan bir ızgara olarak görüntülenir. Diyagramın üst kısmındaki daha kalın siyah çubuk, gitarın somununu temsil eder ve parmaklarınızı yerleştirmeniz gereken uygun perdeleri ayırt etmeniz için size görsel bir başlangıç ​​noktası verir.

Gitarda Akor Tablosu Nasıl Okunur?

Bir gitar akor çizelgesi, herhangi bir gitar akorunu tıngırdatmak için parmaklarınızı uygun perdeler ve tellere nereye koymanız gerektiğini görselleştirmenize yardımcı olsa da, bir akor çalmayı öğrenmek için parmaklarınızı nereye koyacağınızdan daha fazlası vardır. Bir akor grafiğinin dikey ve yatay çizgileri, bireysel akorlar oluşturmak için formülleri oluşturan belirli notalara karşılık gelir.

Sayılar ve Noktalar Ne Anlama Geliyor?

Artık bir akor tablosunda dikey ve yatay çizgilerin ne anlama geldiğini bildiğinize göre, ilgili dize ve perdelerdeki her bir noktanın içindeki sayıların ne anlama geldiğine inmenin zamanı geldi. Bir akor tablosunda belirli bir yazışma noktasında bir noktanın içinde bir sayı gördüğünüzde, bu, doğru notayı çalmak için belirli bir perdeye veya bir dizi perdeye yerleştirmek için hangi parmağı kullanmanız gerektiğinin bir göstergesidir.

Belirli bir perde çizgisindeki bir noktanın içindeki verilen sayıların her biri aşağıdaki gibi karşılık gelir:

  • 1 = İşaret parmağı 
  • 2 = Orta parmak 
  • 3 = Yüzük parmağı 
  • 4 = Serçe parmak

X’ler ve O’lar

Bir akor tablosuna bakarken, gitarınızın somununu temsil eden kalın siyah çizginin üzerinde “X’ler ve “O”lar görebilirsiniz. Tic-Tac-Toe’nun kötü bir versiyonu değil. Bunun yerine, belirli bir akoru çalarken hangi dizeleri tıngırdatmanız ve hangi dizeleri sessize almanız gerektiğinin kestirme yoludur.

Bir dizenin üzerindeki “X”, bir akor tıngırdatırken dizenin sessize alınması yani o telden ses çıkarılmaması gerektiğini belirtir. Bir telin üzerindeki bir “O”, telin belirli bir akorda açık konumda (o tel ile hizalanmış perdelerin herhangi birinde parmak olmadan) çalınması gerektiği anlamına gelir. “X’ler ve” O’ların bu kısa notasyonları, bir tıngırdatma düzeninde hangi telleri çıkarmanız gerektiğini, hangi tellerin açık bir konumda çalındığını ve hangi tellerin belirli bir yere parmağınızı yerleştirmeniz gerektiğini kolayca görmenize yardımcı olabilir. Belirli bir akoru tıngırdatmak için perdeleyin.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!