Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Terimleri konusunu ele alacağız.. Gitar terimlerine hakim olmanız gitar çalışmalarınızı ve öğrenme sürecinizi kolaylaştırmanızı sağlayacaktır. Egzersizleri daha iyi anlamanızın yanı sıra egzersizlerin faydalarını ve dikkat etmeniz gereken unsurları da dikkatli bir şekilde ele almak için kesinlikle bu gitar terimlerine tam anlamıyla hakim olmanız gerekmektedir.

Gitar terimleri genellikle İngilizce olarak bilinir, tabiki de bu terimlerin türkçesi var ve hatta tam karşılığı olmasa da terimler zamanla türkçeleşmiştir. Biz bu terimleri genellikle orijinal dilinde ele almaya karar verdik, bunun nedeni dilimiz yetersiz olduğu vs değildir bunun nedeni çalışmalarınızı farklı kaynak ve etütlerde çalışma yaparken yabancılık çekmemenizdir. Bu bağlamda terimleri orijinal diliyle de bilmek kaynak araştırırken de ve çalışma yaparken elinizi kolaylaştıracağını düşüyoruz..

Gitar Terimleri
Gitar Terimleri

Gitar Kurslarımız hakında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitar Terimleri

Open Tuning (Açık Akort)

Bir veya daha fazla dizi akortunun standart EADGBE seslerine göre akort edilmesi.

Alternatif Picking

Alternatif yönlerde penalama(aşağıdan-yukarı-aşağı-yukarı).

Arpej

Kırık bir akor ya da genellikle bastan tize tekrar tekrar eşit şekilde tane tane çalınması.

Barre

Fransızca barré kelimesinden gelir. Bir akorun parmaklanmasında sol el işaret parmağını iki ila altı telin üzerine yerleştirme tekniği. Barre akorları kullanmanın en büyük avantajı, pratik olarak herhangi bir perdede uygulanabilen “hareketli şekiller” olmalarıdır.

Band

Bir notanın perdesini yarım veya tam tona veya daha fazla iler çekmek için bir perde boyunca bir teli yukarı doğru itme veya çekme eylemidir. Rock ve blues çalmanın yanı sıra cazda da yaygın olarak kullanılır.

Gitar Terimleri
Gitar Terimleri

Kapo

Bir ip, yay, elastik veya naylon bant veya bir kaldıraç ve kelebek vida düzenlemesi aracılığıyla bir gitarın boynuna bağlanan mekanik bir bar. Kapo, bir şarkının tonunu bir vokaliste uygun hale getirmek için kullanılabileceği gibi, aksiyonu azaltmak ve tel uzunluğunu kısaltmak için de kullanılabilir.

Akor

Üç veya daha fazla nota aynı anda çalınması.

Chrous

Net olarak söylemek gerekirse, bir şarkı sözü veya melodinin, genellikle diğer seslerin de katılımıyla tekrarlanan kısmı. Bununla birlikte, caz doğaçlamasında, “birlikte çalmak”, melodinin akorlarının ilerleyişi üzerinde doğaçlama yapmak anlamına gelir.

Drop-D Akortu

Altıncı bas teli (E) dördüncü telden bir oktav daha düşük olacak şekilde tam bir ton alçaltma uygulaması. Yani üst Mi telini Re’ye çekiyoruz..

Finger Style

Tek parmakla ya da penayla çalmanın aksine parmak uçlarıyla veya parmak uçlarıyla çalma.

Hammer – On

Kelimenin tam anlamıyla sol el parmağıyla “çekiçleme” ile çıkan bir nota, genellikle aynı tel üzerinde ilk olarak sağ el tarafından çekilen bir nota ile birlikte icra edilir.

Gitar Terimleri
Gitar Terimleri

Harmonikler

Zil benzeri sesler iki şekilde elde edilir:

1) Doğal Harmonikler; tel uzunluğunun herhangi bir eşit uzaklıklı bölümünde (tipik olarak 5., 7. ve 12. perde) bir tele sol elle perdenin hemen üstüne dokunarak ve sol elle sertçe vurarak elde edilir.

2) Yapay Harmonikler; herhangi bir perdeli notadan on iki perde daha yüksek olan sağ elin işaret parmağıyla bir tele dokunmak ve sağ elin başparmağı veya üçüncü parmağıyla teli çekerek yaratılır.

Aralık

İki nota arasındaki mesafe.

Pentatonik Ölçek (Gam)

Genellikle rock ve Blues hatta ilk olarak blues müziğinde kullanılan beş tonlu bir ölçek. Genel olarak gitarda parmaklarla veya bir penayla ses çıkarma. Bazen tek notalık bir melodi dizisini çalmayı da ifade eder.

Pozisyonlar

Sol el işaret parmağının çeşitli perdelere yerleştirilmesine bir referans.

Power Chord

Birinci (kök), beşinci ve sekizinci derece (oktav) seslerin birleşmesiyle oluşan sesler bütünleri. Power akorlarıtipik olarak rock müzik çalarken kullanılır.

Pull – Off

Hammer – On’un tersi. Daha yüksek bir nota üzerinde bir parmakla bir nota koparmak ve aynı telde daha düşük bir nota çıkarmak için perdeye paralel olarak çekmek suretiyle gerçekleştirilir.

Ritim Gitar

Bir gitaristin ve ya şarkıcının ait olduğu topluluk için akor yedeklemesinin ritmik bir şekilde çalması.

Slide Yüzüğü

Sol elin üçüncü veya dördüncü parmağının üzerine yerleştirilen ve rock, blues ve diğer geleneksel müzik türlerinde “slide” veya glissando efektlerini çalmak için kullanılan plastik veya cam bir tüp.

Standart Akort

Gitar genellikle EADGBE notalarına göre bastan tize doğru akort edilmesi.

Tablatür Veya TAB

Perdeli çalgılar için, çalınacak perdeyi gösteren, telleri temsil eden çizgiler üzerinde bir sayı veya harfin göründüğü bir müzik yazma sistemi.

Transkripsiyon

Bir kayıttan solo veya yazmak için, şarkı çıkarmak için kullanılan sistem.

Transpose

Bir müzik parçasının tonunu belirli bir aralıkta değiştirmek.

Tremolo

Penanın çok hızlı bir şekilde aşağı-yukarı hareketi veya parmakların pami yolulması ile gerçekleştirilen bir teknik.

Tuner

Elektronik akor düzenleme cihazı.

Vibrato

Bir perdeyi biraz yukarı ve aşağı doğru küçük hareketlerle titreştirmek.