Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Ritim Çalmak konusunu ele alacağız.. Bir gitarist için en önemli becerilerden biri ritmi bulmayı ve o ritmi çalmayı öğrenmektir. Ritim, müziğin nabzıdır ve diğer tüm enstrümanların üzerine inşa edildiği temeli sağlar. Basit bir konsept gibi görünse de, mükemmel tıngırdatma modelini bulmak zor olabilir, özellikle de yeni başlıyorsanız. Ama endişelenmeyin, yardım etmek için buradayız! 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın..

Gitarda Ritim Çalmak

Gitarda Ritim Çalmak Ne Demektir?

Gitarda Ritim Çalmak
Gitarda Ritim Çalmak

Bir gitarda ritim çaldığımızda, esasen tüm telleri bir kazma veya parmaklarınızla aynı anda çalıyorsunuz. Strumming tekniği yani ritim çalma tekniği, ritim gitar çalmak için tüm gitaristlerin ustalaşması gereken temel bir tekniktir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Penayı başparmağınız ve ilk iki parmağınız arasında hafifçe tutun.
  • Destek için serçe parmağınızı gitar gövdesine dayayın.
  • Penayı tellere yakın tutarak tıngırdatmak için bileğinizle yukarı aşağı hareket edin.
  • Tutarlı bir ritim modeli geliştirmek için bir metronom veya davul ritmi ile pratik yapın.

Pratik yaparak, gitar ritim gitarı çalırken kendi tarzınızı ve ritminizi geliştirebileceksiniz. Unutmayın, amaç müziği dalgalı değil yumuşak yapmaktır. Size doğal gelen bir şey bulana kadar farklı ritimler ve kalıplarla denemeler yapın. Bugün gitar öğrenmeye başlamaya hazır mısınız? Devam ediyoruz..

Gitarda Kaç Ritim Kalıbı Vardır?

Gitarda Ritim Çalmak
Gitarda Ritim Çalmak

Gitarda kaç tane ritim kalıbı vardır? Bu, yeni başlayan gitaristler arasında sıklıkla ortaya çıkan bir sorudur. Cevap, elbette, bu sorunun tek bir cevabı olmadığıdır. Gitarda kullanılabilecek sayısız tıngırdatma modeli vardır ve olasılıkların sayısı yalnızca sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. 

Ancak, tüm gitaristlerin öğrenmesi gereken bazı temel tıngırdatma kalıpları vardır. Bu temel kalıplar, çok çeşitli şarkıları çalmak için kullanılabilir ve size daha karmaşık tıngırdatma teknikleri oluşturmak için iyi bir temel sağlar. 

Peki gitarda kaç tane tıngırdatma kalıbı var? Cevap: hayal edebildiğin kadar çok!

Ritim ve Solo İlişkilidir, Ancak Önce Ritim Gelmelidir

Gitarda Ritim Çalmak
Gitarda Ritim Çalmak

Gitmeden önce ritim kalıpları hakkında kısa bir not. En azından bu noktada ritim kalıpları çalarak başlamayın. Vuruş sayısı ve aksanların gerçekten hissedilmesiyle ritim modelleri ortaya çıkar. Kendinizi bir ritim heykeltıraşı olarak düşünün. Bir heykeltıraş, katı bir malzeme bloğu ile başlar ve heykel formunu ortaya çıkarmak için oyar veya parçalar.

Bir heykeltıraş olarak, çalarken tüm iniş ve çıkışlarla başlarsınız ve ritmik bir form ortaya çıkarmak için bazı iniş ve/veya çıkışları çıkarırsınız (kasıtlı olarak tellerle temas kurmayın). Elinizin sürekli aşağı ve yukarı hareket etmesini engellememeyi unutmayın, ancak bu iniş veya çıkışların herhangi birinde ipleri kaçırmaya karar verebilirsiniz. Çalma sırasında ritim kalıpları bu şekilde ortaya çıkar. Tüm iniş ve çıkışları sayma ve ritim alıştırması yapın ve ardından ritim çalmaya şekil katmak için tellerin ne zaman kaçırılacağını bilerek hissetmeye çalışın. 

Ritmi nasıl bulacağınızı ve çalacağınızı öğrenmek, herhangi bir gitarist için temel bir beceridir. Bu ipuçlarını takip ederek, o mükemmel ritimleri hiç vakit kaybetmeden yakalama yolunda olacaksınız. Gitar çalmanın bu çok önemli unsurunda ustalaşabilmeniz için zaman ayırmayı ve düzenli olarak pratik yapmayı unutmayın..

Gitarda Ritim Çalmak
Gitarda Ritim Çalmak