Gitar çalmaya yeni başlayanlardan mısınız? Ya da gitarın tellerini çoktan eskitenlerden mi? Hepinizin aklında şu sıralar aynı sorunun dolaştığını biliyoruz… “Gitar Teli Alırken Tel Kalınlığı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?”

Gitaristler olarak hepimiz iyi bir tel setinin önemini biliyoruz… Değil mi?

Gitar teli söz konusu olunca, hepimiz kalitesiz olanlarla iyi olanlar arasındaki farkı ya da eski tel ile yeni tel arasındaki farkı duymuşuzdur…

Hala farkı duyamadıysanız, alıştırmalarınızı güzel bir yoğunlaştırıcı mikrofon aracılığıyla kaydetmeyi deneyin ve iyi stüdyo monitörlerinde dinleyin.Fark sandığınızdan büyük olacak!

Gitar Teli

Bu aşamada bir gitariste kendi marka ve tel modelini neden kullandığını sorabilrisiniz…

Muhtemelen pek bir cevap alamayacaksınız…

Çünkü gerçek şu ki:Gitaristlerin büyük çoğunluğu gitar telleri hakkında hiçbir şey bilmiyorlar.

Bugün paylaşacağımız yazımızda, bu sorunu hep birlikte çözeceğiz.

İster Akustik, İster Elektro, İsterseniz de Klasik gitar için alışveriş yapıyor olun… Şayet ne satın alacağınızdan emin değilseniz… Bu gönderimiz sizin için!

Haydi ne duruyoruz başlayalım o halde!

Yazımızı Klasik Gitar Teli üzerinden ilerleteceğiz… Gitarda Tel Yapısı hiç kuşkusuz en önemli hususlardan biridir. Pek çok farklı model ve renkte tel olması ise kafa karıştırıcı olabiliyor zira tüm bu tel çeşitleri gitarınızdan çıkacak sesin tonunu da farklılaştır.

Gitar Telinin kısaca tarihi serüvenine göz atacak olursak; Antik çağlarda çoğu çalgıda olduğu gibi gitar tellerinin yapısında da kullanılan materyallerden biri de hayvan bağırsağıydı… Ancak günümüzdeki gitar telleri için aynı şey söz konusu değildir. Günümüzün gitar tellerini incelediğimizde alttaki üç telin naylon üstteki tellerin ise metalden imal edildiğini rahatlıkla görebiliriz.

Öyle ki bazı tel üreticiler bas nitelikteki telleri imalatında sentetik liflerin yahut ipeğin üzerine bakır, gümüş gibi alaşımları kaplama olarak kullanabilmekteler. Bu kaplanan alaşımların yapısı da gitardan çıkan sesi büyük ölçüde etkilemektedir. İşte tam da bu sebepten dolayı klasik gitar teli seçimimizi hiçbir baskı altında kalmadan kendimize göre en doğru şekilde yapmamız gereklidir:)

Gitar Teli Tansiyonu Ne Anlama Gelir?

Gitar Teli Seçimi

Gitar teli satın alırken genelde paket üzerindeki etiketlerde gitar telinin tansiyonuna (Tension) dair bilgilerle karşılaşırsınız. Bu ne demektir? Açıklayalım:

 • Hard Tension (Sert Tansiyon)
 • Normal Tension (Normal Tansiyon)
 • Light Tension (Yumuşak Tansiyon)
 • Extra Light Tension (Ekstra Yumuşak Tansiyon)

Ancak… Bu terimlerin hiçbiri için sabit bir tanım yoktur…

Bu durumda farklı tansiyonlara sahip gitar tellerinin seçimi gitardan çıkan sesin rengi ile doğru orantılı bir biçimde düşünülebilir. Elde edeceğimiz ses bu aşamada bizi doğru tel seçimine götürecektir.

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: gitardan daha sert ve metalik ve ses elde etmek isteyenlerin sert tansiyonlu gitar teli tercih etmeleri gerekirken, gitardan daha yumuşak ve pastal tonlar elde etmek isteyenlerin ise, yumuşak tansiyonlu gitar teli tercih etmeleri gerekir.

Unutmamanız gerekn bir diğer nokta ise: doğru ton, doğru gitar seçimiyle gerçekleşecektir. *Elektro Gitar tel Kalınlığı ne kadar artarsa çalım ve ton o derece doğru orantılı sertleşir.

*Akustik Gitar tel kalınlığı ne kadar azalırsa ton o kadar soft ve yumuşak olacaktır.

Gitar Teli Seçimini Neye Göre Yapmalısınız?

Bu soruya verilebilecek en güzel yanıt, çalmak istediğiniz müzik türüne göre uygun gitar telini bulmakla mümkün olacaktır.

Örneklerle açıklayacak olursak: klasik parçalar çalmak isteyen biri yumuşak tansiyonda gitar teli tercih etmeli, Flamenko vb. tarzda çalmak isteyenler ise müzik türüne bakıldığında anlaşılacağı gibi daha sert tansiyonda gitar teli tercih etmelidirler.

*Burada unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken en önemli nokta elbette kendi müzik tarzınızın ve karakterinizin zaman içinde biçimlendirip, karar verdiğiniz tarza en uygun şekilde entonasyon sağlayan tel tansiyonuna, markasına ve modeline karar vermektir. Tüm bunları da tecrübe etmeden bilemezsiniz. Deneme yaparken veya tel seçerken yukarıda sizlere bahsettiğimiz konuları dikkate alıp rahat bir şekilde tonlarınızı yakalayabilirsiniz.
Denemelerinizin sonucunda göreceksiniz ki kendi tarzınıza en uygun, tarzınızı en iyi yansıtan teli rahatlıkla bulmuş olacaksınız…

Ayrıca

Farklı tansiyonlarda teller olduğu gibi karma tansiyonlarda da tel üreten markalar bulunur… Örneğin gitarın alttaki telleri farklı, üstteki telleri farklı tansiyonlarda üretilen modellerle karşılaşmanız olası.

Kısa ve öz olarak gitarın çıkarmasını istediğiniz ses rengi hangisiyse, bunu çok farklı şekilde ve çeşitte tel seçimi yapıp deneyerek yakalamak çok mümkündür.

Akustik gitar derinlik kaldırabilecek ve derinlikli çalınabilecek bir enstrümandır. Bu yüzden Akustik gitar teli seçimi yaparken özellikle 010-050 arası bir tel tercih etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

“Gitarımın Teli Koptu. Ne Yapmalıyım?”

Gitarınızın teli koparsa ve aynı tel aynı marka kullanıyorsanız, sadece tek bir tel değişimine gitmeniz gayet mümkündür. Fakat gitara yeni başladıysanız ve sürekli farklı marka model deneme sürecinde olduğunuz için konu hakkında net bir bilginiz yoksa en mantıklı yöntem gitar teli değiştirme işleminizi tel takımı halinde yapmanız olacaktır.

Tellerinizin Ömrünü Uzatın!

Gitar Telinizin Ömrünü Uzatın

Tellerinizin ömrünü en üst düzeye çıkarmak için genellikle aşağıdaki gibi ipuçları duyarsınız:

 • Çalmadan önce ellerini yıka
 • Çaldıktan sonra tellerinizin bakımını ve temizliğini yapın

Bu ve bunun gibi ipuçları doğru olsa da…

Bu tür şeylerin asla düzenli olarak yapılmadığını biliyoruz…

İte bu yüzden Tellerinizin yaşamında BÜYÜK bir fark yaratan TEK ipucunu size söylüyoruz !!!

*Onları doğru şekilde sardığınızdan emin olun!

Ayarlama mandallarınızda mükemmel spiralli bobinleri oluşturmak zor olabilir. Hatta bazı insanlar baştan savma bir iş yapmanın havalı göründüğünü bile düşünebilir…

Ancak bu özensiz iş, tellerinizin erken kırılmasının esas sebebidir. Ve pek çok insanın mükemmel derecede iyi tellerle ilgili, kötü çevrimiçi yorumlar bırakmasının esas sebebi de budur.

Gitar Teli Bakanlara Birkaç Tavsiye:

 • D’Addario
 • Jose Ramirez
 • Savarez
 • Ernie Ball
 • Gibson
 • Fender
 • Ibanez
 • Pitbull Strings
 • Elixir

Son Son…

 • Tellerinizde cimrilik yapmayın- İdeal teliniz ile daha ucuz bir şey arasındaki fark yalnızca birkaç TL olacaktır, ancak sesinizde büyük bir fark yaratacaktır.
 • Bunları toplu olarak satın alın – Teller tuvalet kâğıdı gibidir… Sonunda her zaman daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır ve asla bozulmazlar. Yani paradan tasarruf etmek istiyorsanız bu işlemi toplu olarak satın alarak yapın.
 • Parmaklarınız zayıf olduğu için naylon veya ince teller seçmeyin – bu tavsiye başlangıçta yardımcı olurken, uzun vadede hiç de verimli olmaz. En nihayetinde bu nasırları oluşturmalısın, bunu erkenden de yapabilirsiniz.
 • Tellere takıntılı olmayın – birkaç farklı teli deneyin, beğendiğiniz bir teli seçin ve hayatınıza devam edin. Sonuçta onlar sadece sizin tellerinizdir.
 • Yeni başlayan biriyseniz, popüler olanlar arasında seçim yapabilirsiniz- henüz gitar tutarken bile rahat hissetmiyorsanız telleri karşılaştırmayı denemenin pek de bir anlamı yoktur. Öyleyse birkaç yıl kendinizi geliştirin, biraz referans edinin ve ardından sevdiğiniz teli bulmak için onları karşılaştırmaya başlayın.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde resim hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz