Gitar Akordunu Bozan Unsurlar

Bir gitarist olarak hangi seviyede olursanız olun, akordunuzun bozulması canınızı sıkacak durumların başında gelir…

Sahnede, stüdyoda veya sadece yatak odasında, bu sinir bozucu teller bir anda ve tipik olarak da en uygun olmayan zamanlarda akorttan çıkabilir.

Peki, nasıl oluyor da gitarınızın akordu kaçıyor? İsterseniz bu durumu ve sorumlularını 7 maddede inceleyelim…

Gitar Akordu Neden Bozulur?
  • Teller

Kulağa basit gelebilir, ancak eski teller sizi bu mükemmel bir akorttan alıkoyabilir, teller aşındıkça ve yıprandıkça gerginliği sabit tutma yeteneklerini kaybederler, bu da çoğunlukla tellerinizin, kırılgan hissetmelerine ve perdeye daha az vurmalarına sebep olur. Bazı notaların yarım ton ince çıkmasıyla sonuçlanır…

  • İklim

Gitarlar ve gitar telleri, sıcakken genleşip (sesi düz hale getirecekleri) ve soğukken büzüşecekleri (daha keskin bir sesle sonuçlanacakları) için sıcaklıktaki aşırı değişikliklerden de büyük ölçüde etkilenirler. Gitarınızı uygun sıcaklıkta muhafaza etmeyi unutmayın!

  • Kapo

Kötü yerleştirilmiş bir kapo, akordunuzu bozabilir, takıp çıkarırken telleri klavyeye doğru çekebilir ve çıkarırken de yaptığınız o mükemmel akordun ayarını büyük ölçüde kaçırabilir

      Kapoya dikkat!

  • Tonlama

Bir gitar doğru tonlanmalı, aksi takdirde düzgün akort pek de olanaklı değildir… Kötü tonlama, gitarın boynunun ortasından aşağıya doğru uzanan kafes çubuğu(truss rod)  ayarlanarak çözülebilir. İdeal eylemi elde etmek için köprünün ve / veya somunun yüksekliğini de ayarlamanız gerekebilir.

  • Akort Cihazı(Tuner)

Gitarda aşınma ve yıpranma akort mandallarını akort tutmayacak kadar gevşetebilir. Bu durumda sıkmak için bir tornavida kullanmak daha sonra, tuner cihazının ana başlığa yeterince bağlanmasını ve sesin doğru çıkmasını sağlayabilir.

  • Eşikler
Gitar Akordu Eşik

Gitarın üst eşiği klavyenin en üzerinde bulunur. Telleri geçerken somunun doğru şekilde oturmasını sağlamak gerçekten önemlidir.

Her tel, klavyenin üstündeki somunun içindeki bir yuvadan geçer ve bu teller yuvada düzgün bir şekilde hareket etmiyorlarsa, sonuç bir taraftaki veya diğer taraftaki gerilimle sonuçlanır. Teller, klavyeden aşağı doğru hareket ederken somunun ön kenarı boyunca oluklara oturmazsa, boyun boyunca uyumsuz olacağı da aşikârdır. Somun yuvaları, tel ölçünüz için çok dar veya sığ kesebilir, bu da ipin bağlanmasına neden olur. Olukları düzeltmek için bir eğe kullanarak veya bir tür yağlama kullanarak bunu hafifletebilirsiniz.

Ayrıca, düz kesilmezse, ip esasen bir bıçak kenarının üzerinden geçer ve telinizin zamanından önce kırılma olasılığı çok daha yüksektir.

Tüm bunlar nazik bir dosyalama ile iyileştirilebilir, ancak ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız, profesyonel bir tamirciye götürün!

Bu durumda ilk olarak deneyebileceğiniz şeylerden biri de, her bir telin üzerinden daha serbestçe geçmesine izin vermek için bir kurşun kalemden her tel yuvasına biraz grafit geçirerek somunu yağlamaktır.

  • Tremolo

Tremolo koluna her bastığınızda, teller biraz gevşer ve akort peglerine(vidalarına)dikkatsizce sarılırlarsa, sonunda kulağa korkak gelirsiniz.

Aynı şey vibratoyu çektiğinizde de geçerlidir, çünkü tellerdeki perdeyi artıracaktır. Tellerin hareketi somun içindeki konumlarının değişmesine neden olabileceğinden, bu sonuçta somunla ilgilidir ve perdeye dönme biçimlerini etkiler…

  • Sen!
Gitar Akordu İzmir

Bazen kötü akort, bir tele çok sert basıp keskinleşmesine neden olur, özellikle de elektro çalıyorsanız veya hafif ölçüm telleriyle tıngırdatıyorsanız… -Gibson elektronun buna özellikle G dizesinde eğilimli olabileceğini düşünebilirsiniz…- 

Sadece daha nazikçe bastırmanın yanı sıra, bir tel göstergesinde yukarı çıkmayı veya hatta açılmış bir G’yi yaralı olanla değiştirmeyi deneyebilirsiniz…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde resim hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz