Bugünkü konumuz gözünde canlandırma, görüntüleme! Eğer sporlara aşinaysanız “yapmadan önce gör” cümlesini duymuş olabilirsiniz. Bu aynı şekilde müzik için de geçerlidir. Eğer mükemmel bir müzisyen olmak istiyorsanız çalmadan önce görüp gözlemleyebilmelisiniz.

Gitar Olmadan Gitar Çalışmak: Zihninde ve Rüyanda

Gitar çalışmak

Yanınızda enstrüman olmadan da çalışabilirsiniz, hatta bu yöntemleri uygulamak sizi daha başarılı bir gitarist yapar!

Öğrenme süresini ele aldığımız video için tıklayınız.

Kursa başlayıp, benim zamanım yok bu sebeple çalışamadım deyip enstrümanı bırakan insanlarla karşılaşıyoruz, belki “zamanım yok” kelimesi biraz bahane ama gerçekten zamanınız olmadığını düşünüyorsanız bu yöntem sizin olmayan zamanınızda gitar öğrenmenizi kolaylaştıracaktır!


Eğer neden bahsetmiş olduğumdan tam emin değilseniz, bu egzersizi deneyebilirsiniz:

1. Gitar İçin Zihninde Düşünsel Yöntem

Elinize enstrüman almadan C major akorunun nasıl göründüğünü görüntüleyebilir misiniz?
Bu akoru çalabilmeniz için hangi parmakları kullanmalısınız? Parmaklarınız hangi perdelerin üstünde olmalı? Notaların iyi çınlayabilmesi için ne kadar güçlü basmalısınız?

Bu akor için hiç boş tel (üzerine basmadığınız tel) var mı? Varsa hangi teller? Bu akor nasıl duyuluyor?

Bu egzersizi bildiğiniz tüm akorlar için tekrarlayın. Bu egzersizi her seferinde mükemmel bir şekilde yapabilir misiniz?

Eğer gitarınızı elinize almadan hepsini mükemmel yapabiliyorsanız, tebrikler gözünüzde canlandırma yeteneğiniz harika demektir. Eğer bu egzersizlerin bir kısmında enstrümanı elinize alma gereği duyuyorsanız o zaman bunun üstüne çalışıp geliştirmelisiniz.

Bir çoğumuz zaman yönetimiyle mücadele içindeyiz. Her gün için biraz daha fazla zaman kazanmanın yollarını öğrenebilirsek çok daha hızlı gelişebileceğimizi hissediyoruz. Bir bakıma doğru bir düşünce fakat bu fikri bir üst seviyeye taşıyabilirsek sizce ne olur?

Her gün sekiz saat, gün içinde değil gece, çalışabilirsek ne olur? Ve bu çalışmamız tamamen bilinçsizce ve tamamen özgür düşüncelerimizle olursa?

Gitar Olmadan Gitar Çalışmak: Zihninde ve Rüyanda

Uykuda gitar çalışmak

2. Uykuda, Rüyanda Gitarda Gelişmek

Rüyalarınızı, enstrüman çalım sürecinizde daha ileri seviyelere gelebilmek için bir araç olarak kullanmayı öğrenmeniz kesinlikle mümkün.
Aslında, beyninizi egzersizinize çalışmanıza devam etmeniz için zihinsel olarak çalıştırabilirsiniz. Gündüz uyandığınızda ise çalışmanız her ne ise ilerlediğinizi ve geliştiğinizi farkedebilirsiniz.

Daha önce hiç rüyanızda matematik problemlerini çözdüğünüzü gördünüz mü? Eğer gördüyseniz bunun bir nedeni var. Beyniniz uyumadan önce odaklandığınız işe çalışmaya uyurken de devam eder.

Bu durumun aynısını enstruman egzersizleriniz için de uygulayabilirsiniz. Çok basit düzeyde bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Gitarla Birlikte Kasların Gelişimi

Öncelikle kullandığınız tüm kaslarınızı, parmaklarınızı hissetmeye çalışın. İkici adım gitara ısınmak için yaptığınız egzersizleri kafanızda canlandırın.

Örneğin parmaklarınızı hareket ettirmeden major gam çalıştığınızı hayal edin. Ve bunu uykuya dalana kadar sürekli tekrar edin. Uyandığınızda egzersizi çok geliştirdiğinizi ve daha iyi çaldığınızı farketceksiniz.

Tüm gece rüyanızda çalıştığınızı görmeseniz bile beyniniz egzersizi yapmaya devam edecektir. Bu yöntemle çalışınızı çok daha hızlı bir şekilde geliştirmiş olacaksınız.

Düşünsenize tüm gece beyniniz o egzersize çalışcak ve bu çok büyük bir potansiyel. Bunu her gün uyumadan önce yapmayı deneyin ve çok faydasını göreceğinize eminim.