Gitarın sağlığını ve hatta tonunu etkileyen en önemli unsur gitarın temizliğidir. Erturgut Sanat olarak bu yazımızda sizlerle birlikte Gitar Nasıl Temizlenir? konusunu ele alacağız. Unutmayın enstrümanınıza ne kadar iyi bakarsanız enstrümanız da size o kadar iyi çalış konforu ve ton verir. Bu nedenle her çalışma sonrasında ya da performanstan sonra gitarınızı temizleyerek yerine koymanız yararlı olacaktır..

Gitar temizliğini adım adım incelemeden önce gerekli malzemeleri ele alalım. Bu malzemelerin marka modelini çeşitli müzik marketlerinde bulabilirsiniz.. Marka modelinden ziyade ürünün kalitesi önemli. Örneğin müzik marketlerde bir çok temizlik bezi bulunmaktadır burada dikkat etmeniz gereken husus silerken kumaş yada pamuk bırakmayan bezler tercih etmektir..

Gitar Temizliği İçin Neler Gerekli?

  • Temiz silme bezi. Microfiber bezleri öneriliriz.
  • Limon yağı yada klavye için besleyecisi ürünler.
  • Gitar gövdesi için temizlik spreyi.
  • İsterseniz tel söküp takmanızı kolaylaştıracak alet, edevat.(Yan keski vs)

İlk Adım: Gitar Tellerizi Sökün

Gitar Nasıl Temizlenir?

Gitarda ayrıntılı bir temizlik yapmanız için öncelikle telleri sökmeniz gerekecek. Bu nedenle gitarda temizlik dönemlerinizi tel değişikliği dönemlerinizle senkronize etmenizi öneririz. Gitar tellerinizi sökerken dikkatli olmanızı öneririz. Telleri gevşeterek teker teker çözerek de çıkartabilirsiniz ya da telleri gevşettikten sonra yan keskiyle keserek de hızlıca çıkartabilirsiniz..

İkinci Adım: Tozların Canını Okuyun!

Gitar Temizliği

Telleri çıkardıktan sonra gitar elimizde rahatça silenecek bir şekilde duracaktır. Artık elimize mikrofiber bezi alarak en ince ayrıntılara kadar, titizlikle gitarı silmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle bez kuru bir şekilde toz almanız mikrofiber bezi verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra temizlik spreyini beze sıkarak tüm cilalı bölgeleri bu şekilde silmeniz gitarınızı parlatacaktır.

Temizlik spreyi ile ayda 2-3 kere gitarınızı silerseniz gitarınızın cilalı bölgelerinde parlamalar olacaktır..

Üçüncü Adım: En Kritik Yer Klavye!

Gitarda Klavye Temizliği

Klavye gitar sağlığı ve tonu bakımından en hassas bölgeleriden biridir zira en çok bu bölgelerde kirlenme ve oksitlenme gözükür. Gitarda en çok vakit geçereceğiniz bölüm klavyedir bu nedenle çalım sırasında oluşan terlemeler bu bölgeyi oldukça kirletmektedir. Klavyeyi temiz tutmanız tellerin de ömrünü de uzatacaktır.

Klavyeyi güzelce sildikten sonra limon yağıyla beslemeniz klavyenin bakımı ve sağlığı için oldukça önemlidir. Klavyenin tellerle temas ettiği bölgeye bir pamuk yada bez yardımıyla limon yağını sürerek yedirebilirsiniz..

Klavyeye limon yağını yedirdikten sonra bir 20 – 25 dakika beklemeniz yararlı olacaktır.

Dördüncü Adım: Tellerin Takılışı

Gitar Nasıl Temizlenir?

Klavyeye limon yağı uygulayıp 20 – 25 dk bekledikten sonra tellerin takımını yapmaya başlayabilirsiniz. Tel takımı hakkındaki yazımızı okumak için Buraya Tıklayın..

Bu yazımızda gitar için en önemli unsurlardan biri olan gitar temizliği konusunu ele aldık.. Yazımızda ele aldığımız temizlikleri her tel değişiminde yada belirli aralıklarda yaptığınızda gitarı daha verimli ve uzun süre çalabilirsiniz..

Gitar kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!