Aynı anda nasıl şarkı söyleneceği ve gitar çalınacağı, her şarkıcı ve gitaristin en nihayetinde yapmak istediği bir meziyettir. Aynı anda şarkı söylemek ve gitar çalmak, özellikle yeni başlayan bir gitaristseniz oldukça zor olabilir. Akor değişikliklerinin zamanlamasına karşı şarkı sözlerinin zamanlamasına karşı yarışabilir ve bocalayabilirsiniz. 

Gitar çalarken şarkı söylemek

Endişe etmenize ise hiç gerek yok. İşte aynı anda hem şarkı söyleme hem de gitar çalma pratiği yapabileceğinize dair birkaç ipucu.

1. Önce Gitar Bölümünü Öğrenin

Gitar çalarken

Bir şarkıyı ilk öğrenirken, önce gitar bölümünü denemeli ve öğrenmelisiniz. Şarkı ile birlikte gitar kısmını çalışmayı deneyin. Bu size akor geçişlerinin ne zaman gerçekleştiği ve şarkı sözleriyle ilişkili olarak ne zaman tıngırdatılacağı konusunda oldukça iyi bir fikir verecektir. Şarkıyla birlikte sadece gitar bölümünü çalmak da tek bir yöne odaklanmanıza yardımcı olur, böylece şarkı söylemeye de takılmazsınız!

2. Basit Çalma Desenleri Kullanın

Gitar Çalarken Şarkı Söyleyebilmek İçin 5 İpucu

Bazı şarkılar zor tınlama kalıpları gerektirebilir, ancak aynı anda şarkı söylemeye ve çalmaya çalıştığınızda, her vuruşla zamanlanmış basit bir aşağı vuruşlu tıngırtı kalıbı çalıyorsanız yararlı olabilir. Bu, sizi karmaşık bir kalıpla boğmadan ne zaman tıngırdatacağınız ve uygun olduğunda ne zaman değiştireceğiniz konusunda yine harika bir fikir verecektir. Önce işlemi basit tutun ve sonra öğrenirken karmaşıklığı artırın.

3. Alkışlayın

Şarkı söylemek ve gitar çalmak aynı zamanda şarkı söylemek ve ritim arasında bağımsızlığa sahip olmak demektir. Bu aşamada yapılacak en iyi şey ise şarkı söylerken şarkının ritmine eşlik ederek bu bağımsızlığı geliştirmek olacaktır. Bunu yapmanın bir başka harika yolu da bazı sessiz dizelerle tıngırdatmaktır. Telleri hafifçe tutarak ve ardından tıngırdatarak hiçbir telin titremesine neden olmadan ritmi duyacak kadar çalabilirsiniz. Bu alıştırma tekniği, şarkının ritmini anlamanıza gerçekten yardımcı olur ve kas hafızanızı ritimle uyumlu hale getirir, böylece şarkı söyleme zamanı geldiğinde bu konuda çok düşünmek zorunda kalmazsınız.

4. Yavaşça Pratik Yapın

Yavaş pratik yapmak sadece bir şarkı öğrenmenin harika bir yolu değildir, aynı zamanda pratik yapmanın da harika bir yoludur. Şarkıyı çok yavaş çalışırsanız, şarkının karmaşık iç ve dış kısımlarını daha kolay anlayacaksınızdır. Bunu kesinlikle evde de deneyin.:)Şarkıda yavaş bir hızda ustalaştığınızda, normal temposuna doğru adım adım hızlandırabilirsiniz. Bir şarkıyı tam hızda denerseniz ve pratik yaparsanız, büyük olasılıkla kendi üzerinize takılırsınız.

Bir şarkıyı süper yavaş çalışmak ve öğrenmek, şarkı sözlerini öğrenmek söz konusu olduğunda da yardımcı olur, çünkü yeterince yavaş giderseniz, bir akor çaldığınızda veya bir akoru değiştirdiğinizde sözlerin şarkıya ne zaman girdiğini düşünecek vakti de kazanmış olursunuz.

5. Hecelere Odaklanın Ve Düşünün

Gitar Çalarken Şarkı Söyleyebilmek İçin 5 İpucu

Heceler, kelimeleri fonetik olarak yaratan ayrı seslerdir ve çalınan tınlama veya akorla ilgili olarak her kelimenin tam olarak ne zaman söylendiğini bilmek önemlidir. Fark etmediyseniz şimdi söyleyelim, bu yazımızda esas olarak bahsettiğimiz tek şey budur. Aynı anda nasıl çalınacağını ve şarkı söyleyeceğini öğrenmek, bir kelimenin belirli hecelerinin ne zaman söylendiğini öğrenmek ve aynı zamanda doğru notaları bilmek veya notaları çalmakla ilgilidir. Bu, şarkıyı çok dinlemek ve her kelimeyi ve kelimedeki hecelerin her birini gerçekten düşünmek anlamına gelir.

Bazen şarkıcılar kelimeyi genişletir ve bir kelimenin farklı hecelerinde farklı akorları çalar. Unutmayın şarkı sözlerini ve müziği tamamen kavrayabilirseniz, onu yeniden yaratabilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.