Garage Band Nedir?

Erturgut Sanat olarak bugün sizlere Apple firmasına özel olarak üretilmiş ve neredeyse tüm ürünlerinde kullanılabilen bir prodüksiyon uygulamasından bahsedeceğiz. Bu program gayet kolay ve kaliteli olduğu için size gelen ilhamları değerlendirmeniz için çok iyi fırsatlar sunuyor.

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Nedir?

♦ Nasıl Kullanılır?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Garage Band Nedir? Nasıl Kullanılır?” isimli yazımıza geçelim.


Garage Band Nedir?

Garage-Band-Nedir

Garage Band, Apple firmasının Mac, iPhone, iPad gibi ürünlerinde kullanılabilen bir prodüksiyon programıdır.

Bilgisayarlar üzerinde sıklıkla rastladığınız ve bizim de bir makalemizde bahsettiğimiz (Eğer bilgisayar üzerinde kullanılabilecek en kaliteli ve kullanışlı prodüksiyon programları ile alakalı bilgilendirme sağlamak istiyorsanız “Müzik Prodüksiyonu İçin En Kaliteli 5 Program” isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgilendirmeler sağlayabilirsiniz) prodüksiyon programlarını neredeyse geride bırakan bir uygulama olan söz konusu program, kolaylıkla prodüksiyon yapabileceğiniz ve geniş plug-in ve VST arşivi içeren bir uygulamadır.

Prodüksiyondan hiç anlamayan birisinin bile rahatlık ile kullanıp, kaliteli müzikler üretebileceği bir programdır.

Henüz yeni güncellenen söz konusu uygulama, bize klavyeler, synthesizer’lar (sentezleyiciler), orkestra ve perküsyon için kullanılan müzik aletleri, gitar ve gerçekten çok kullanışlı ses ön ayarları, tamamen yeniden tasarlanmış bir ses arşivi ve son olarak sanal seans bateristleri ile tam bir müzik stüdyosu hizmeti sunuyor.

Garage-Band-İle-Prodüksiyon

Var olan “Loop” ve “Sample”ları kullanarak, tamamen size ait olan notaları yapıp düzenleyerek, çaldığınız enstrümanları anlık olarak kaydederek dilediğiniz müziği yapmanıza olanak sağlayan aplikasyon, profesyonel bir müzisyenin yaptığı her şeyi yapabilmenizi sağlıyor.

Üstelik tüm bunları, kullanması çok kolay olan arayüzü sayesinde, herhangi bir müzik bilgisine sahip olmadan yapmanıza yardımcı oluyor.

Normal sürümünde (Ücretsiz) piyano, davul, gitar ve mikrofon seçeneklerini rahatlık ile kullanabiliyoruz. Premium sürümünde ise tüm bunların yanında bas gitar, klavye, yaylılar, synthesizer, akıllı davul, gitar amfisi ve sampler seçenekleri de mevcut oluyor.

Herhangi bir enstrüman veya bölümü seçtikten sonra o enstrüman ve bölümün içerisindeki ekstralardan yararlanabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; gitarı enstrümanını seçtiğinizde, seçenekler kısmından gitarı normal ya da elektro gitar olarak değiştirebilirsiniz.

Yine Premium sürümünde sunulan birden fazla elektro gitar ve normal gitar seçeneği de bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki, Aplikasyon ile her tarza ve döneme ait müziği rahatlık ile oluşturabilmektesiniz. Aplikasyon programı ile, piyasadaki çoğu müzik türünü yapabilir, hatta bunu mevcut şarkıların aynısını yapmaya çalışarak da gözlemleyebilirsiniz.

İnternet üzerinde bulunan bazı videolarda denenmiştir.

“Aplikasyon nasıl kullanılıyor?”


Garage Band Nasıl Kullanılır?

Garage-Band-Nasıl-Kullanılır

Aplikasyon katman (Layer) mantığı ile çalışan bir yapıya sahiptir. Yani tüm enstrümanları teker teker çalarak, üst üste kaydederek müzik yapabilirsiniz.

Daha sonra isterseniz üzerinde davul, synthesizer gibi enstrümanları ekleyerek bir müzik oluşturursunuz. Yaptığınız müzikleri, programın size sunduğu ses ön ayarları ile düzenleyerek istediğiniz tona çekebilir, istediğiniz tempoya alabilir ve istediğiniz enstrümanlar ile değiştirebilirsiniz.

Aynı zamanda yaptığınız müziğin sadece Apple ürünlerinde açılmasını değil de her üründe ve formatta açmasını istiyorsanız, Aplikasyon, müziğinizi istediğiniz formatta çıktı almanız için hizmetler de içeriyor. Yani dilerseniz müziğinizi “.mp3” formatında, isterseniz de “.wav” formatında alabilirsiniz.

Programı ilk açtığınızda “Nasıl Kullanılır?” adı altında sunduğu eğitim zaten programın nasıl kullanıldığını en iyi şekilde anlatıyor fakat mantık bu şekildedir. Eğer kendi müziğinizi yapmak için bir fırsat arıyorsanız bunun en kolay yolu Garage Band’dir.