Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Fiziksel Tiyatro Nedir? konusunu ele alacağız.. Fiziksel tiyatro, bir hikayeyi öncelikle diyalog veya müzik yerine stilize fiziksel hareketlerle anlatan bir tiyatro performansı biçimidir. Fiziksel tiyatro, pandomim, commedia dell’arte ve çağdaş dans gibi farklı sahne sanatları disiplinlerindeki çeşitli etkilerden yararlanır. Her türlü fiziksel tiyatro, insan vücudu üzerinden hikaye anlatımını vurgular. Peki fiziksel tiyatro nedir sorusunun cevabı tam olarak nedir hiç merak ettiniz mi?

Eğer siz de bu sorunun cevabını siz de merak ediyor musunuz? Tiyatroya meraklı ya da profesyonel anlamda tiyatroyu hayatınıza almak isteyen biriyseniz eminiz ki siz de fiziksel tiyatronun farklı formlarını merak ediyorsunuzdur. 

Tiyatro Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Fiziksel Tiyatro Nedir?

Fiziksel Tiyatronun Özellikleri

Fiziksel Tiyatro Nedir?
Fiziksel Tiyatro Nedir?

Pek çok fiziksel tiyatro topluluğu, sahnenin sınırlarını proscenium’un, yani sahnedeki sanatçıları çerçeveleyen kemerin, geleneksel sınırlarını aşarak seyirci ve sanatçılar arasındaki ayrımı yıkmasıyla bilinir. Bertolt Brecht’in dördüncü duvarı yıkma tekniğinden hareket yoluyla doğrudan izleyiciye hitap ederek ya da izleyicileri aktörlerle etkileşime girmeye teşvik ederek benimser.

Fiziksel tiyatro diyalog üzerindeki hareketi vurgularken, bazı fiziksel tiyatro uygulayıcıları oyunların unsurlarından veya sözlü sözcük performanslarından ilham alırlar. Geliştirilen performanslar doğaçlama ve bazen bir metni bir atlama noktası olarak kullanır. Örneğin, İngiliz fiziksel tiyatro grubu Frantic Assembly, William Shakespeare, Abi Morgan ve diğerlerinin oyunlarının öğelerini yapımlarında kullanır.

Pandomim Ve Paylanço      

Fiziksel Tiyatro Nedir?
Fiziksel Tiyatro Nedir?

Fiziksel tiyatronun en önemli dallarından biri palyaço ve pandomim ağırlıklı olarak oyuncu eğitimine ve fiziksel harekete odaklanır.

Fransa’nın Paris kentindeki L’ÉCOLE Internationale de Théatre Jacques Lecoq’da beden eğitimi alan Steven Berkoff ve “bedensel pandomim” adı verilen geleneksel pandomim sanat formunda bir varyasyon geliştiren aktör Étienne Decroux da dahil olmak üzere fiziksel tiyatronun önde gelen destekçilerinin çoğu bu disiplinleri hayata geçiren usta isimler arasındadırlar.

Çağdaş Dans   

Fiziksel Tiyatro Nedir?

Hem fiziksel tiyatro hem de dans tiyatrosu, hikaye anlatımı fikrini fiziksel hareketle paylaşır. Koreograf ve yönetmen Lloyd Newson’un DV8 Fiziksel Tiyatrosu, dansı bir fiziksel tiyatro biçimi olarak deneyen tiyatro toplulukları arasında en önemli örneklerden biridir.

Noh Tiyatrosu

Fiziksel Tiyatro Nedir?

Geleneksel Japon tiyatrosunun bir biçimi olan Noh, hikayeleri anlatmak için dans, stilize fiziksel hareket ve müzik kullanır. Japon Noh, sanatçılar ve seyirciler arasındaki bağlantıyı davet eden açık bir sahneye sahiptir.

Maskeler gibi görsel öğeleri kullanması, fiziksel tiyatro sanatçısı Jacques Lecoq’un öğrencilere fiziksel performanslarını vurgulamalarını öğretmek için tarafsız bir maske kullanmasını etkileyen en önemli noktalardan biridir.