Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateri Mi Davul Mu? konusunu ele alacağız.. İnternette büyük bir araştırma içine girdiniz, ilgi duyduğunuz enstrüman hakkında daha mikro seviyede ayrıntılı makaleler okumak istiyorsunuz. Ancak Davul ismiyle mi araştırma yapmalısınız yoksa Bateri ismiyle mi. Hatta sitelerde iki anahtar kelimeyle farklı makaleler de bulunmaktadır. Bu yazımızda bu anlam karmaşasına son vermek istiyoruz.

Farkındayız bunu sadece sizin bilmeniz yeterli değil, araştırma yapan ve araştırma sunan insanların da bir konsensus ile anlaşıp araştırmaların ona göre yönlendirilmesi gerekiyor. Ancak bilincin böyle böyle ufak adımlarla oluştuğunu düşünmekteyiz. Biliyoruz ki enstrümanınız hakkında ileride sizlerle araştırmalar yapacaksınız ve bu araştırmaları bir şekilde yayma yoluna gireceksiniz. Neden şimdiden başlamayalım?

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bateri Mi Davul Mu?

İsim Kökeni Nereden Geliyor?

Bateri Mi Davul Mu?
Bateri Mi Davul Mu?

Bateri kelime anlamı olarak bir orkestrada vurularak çalınan çalgıların tümü anlamına gelir. Bizim geleneksel anlamda bildiğimiz ‘davul sesi’ unutmayın ki aslına bakarsanız vurularak çalınan çalgılar bütünüdür. Bir sonraki başlığımız için ufak bir tüyo verdiğimizi düşünüyoruz. Davul kelime anlamı olarak da, enlice ve büyük bir kasnağın iki yanına deri gerilerek yapılan, bir tokmak ve bir çubukla vurularak çalınan bir çalgı anlamına gelir. Yani bir çalgılar tümünü yerine bir çalgı enstrümanını temsil eder..

Hangisini Kullanmalı?

Bateri Mi Davul Mu?
Bateri Mi Davul Mu?

Bir önceki paragrafta ele aldığımız üzere bateri daha makro bir kavram iken davul daha mikro bir kavram. Daha da açmak gerekirse davul bateri setinin bir parçası olabilir ancak bateri davulun bir parçası olamaz zira kelime olarak davulun da içinde bulunduğu vurmalı çalgılar bütünü olarak ele alınır. Bu bağlamda ‘Davul’ olarak ele almak tam anlamıyla enstrümanı kapsayacak bir kavram olmayacaktır.

Ancak siz yine de ‘Davul’ olarak ele almaya alıştıysanız ve çevrenizle bu kelime üzerinden konuşuyor ve anlaşıyorsanız neden arkadaşlarınız bozasınız ki.. ‘Hayır dostum davul değil bateri’ dediğinizde oluşacak havayı biraz kestirebiliyoruz :) En azından kafanızdaki bir soru işaretine son verdiğimizi düşünerek bugünlük yazımızı bitiyoruz..