Vücut Şekilleri ve Boyutları İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Eğitimsiz bir göz için akustik gitarlar oldukça benzer görünebilir – hepsi ahşaptan yapılmıştır, hepsinde ses deliği vardır ve hepsinin telleri vardır. Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, en popüler akustik gitar stilleri arasında pek çok ince ve bazen de çok da ince olmayan farklar bulacaksınız. Bu nedenledir ki, hepsinin sunabileceği farklı özellikleri vardır.

Bu yazımızda, Akustik gitarların en büyük boyutlardan en küçüğe doğru, en popüler boyutlara ve bunların en çok kime yararlı olacağına bakacağız.

Jumbo Akustik Gitar

Akustik Gitar Hakkında

Bu listedeki en büyük ve en gürültülü akustik gitar şekliyle başlayalım – Jumbo. Jumbo, 1930’ların sonlarında Gibson tarafından J-200 olarak tanıtıldı ve büyük bir ses arayan profesyonel müzisyenleri hedef aldı. Stil, 20. yüzyılın ortalarında zirveye ulaştı ve akustik amplifikasyon sistemlerindeki gelişmeler sayesinde bugün daha az popüler olsalar da, Jumbos hala satışta ve hala çok kullanılıyor.

Büyük projeksiyon ve yüksek volümlü ses sınırı sağlayan, bozulma olmadan daha yüksek sesler üretebileceği anlamına gelen alt şeritte 17 inç’e kadar genişlik olanağı sunan bir akustik türüdür… Jumbo’da, özel olarak tasarlanmış köprüler, klavye kaplamaları ve mesnetler dahil olmak üzere diğer stillere kıyasla genellikle daha ayrıntılı bir dekorasyon bulacağınızdan da şüpheniz olmasın.

Ton söz konusu olduğunda, bir Jumbo genellikle yüksek ve düşük seviye çıkışlar ile çok iyi dengelenir. Geleneksel ‘kovboy gitarı’ olarak bilinen Jumbo, özellikle taşralı müzisyenler arasında popülerdir ve kariyeri boyunca bu stili kullanan Elvis Presley’in de favorisi jumbo’ydu.

Kimler için idealdir: Ek güçlendirme olmadan daha büyük bir grup insana performans göstermek isteyen müzisyenler. Ayrıca, yüksek volümlü ses sınırı nedeniyle Jumbolar, agresif tıngırdatanlara oldukça iyi uyum sağlayacaktır.

Kimler için pek iyi değil: Daha büyük boyutu nedeniyle, Jumbo akustiği daha küçük yaştaki müzisyenler(özellikle çocuklar) için pek rahat sayılmazken, ağır projeksiyonlarla sessiz alıştırma seansları için en iyi stil olmadıkları da aşikârdır. Ayrıca seyahat ederken diğer gitar türlerine göre biraz daha zahmetlidirler.

Dreadnought Akustik Gitar

Akustik Gitar Çeşitleri

Dreadnought, hem ekonomik gitarlar hem de en pahalı Martin ve Taylors için kullanılan gerçek bir klasik ve en popüler akustik gitar vücut şekilleridir. Cidden, herhangi bir gitar mağazasına gittiğinizde ilk gördüğünüz gitarın bir Dreadnought olma ihtimali oldukça yüksektir.

Dreadnought, 1916’da gitara devasa İngiliz savaş gemilerinin adını veren Martin tarafından yaratıldı. Tabii ki, bu büyük, geniş ses panosuyla bir Dreadnought gitarın büyük yapısını yansıtmak içindi. Tipik olarak, bir Dreadnought gitarın gövde uzunluğu 20 ”ve genişliği 16” ve ölçek uzunluğu 25.4 ”olacaktır.

Daha büyük şekli nedeniyle, bir Dretnot, güçlü bir alt uç, hızlı orta kademe ve parlak tizlerle cesur, dengeli bir ses üretecektir. Bu özellikleri, onu bilhassa rock, country ve bluegrass müzisyenleri arasında popüler kılmaya devam ediyor.

Kimler için idealdir: Hacim tavanı çok yüksek olduğundan, bir Savaş Gemisi agresif tıngırdaklar ve düz toplayıcılar, özellikle de güçlü bir alt uç isteyenler için mükemmel bir seçimdir.

Kimler için pek iyi değil: Bir Dreadnought’da parmak stili çalabilirsiniz, ancak bu kesinlikle optimum parmak stili için uygun gitar değildir. Ayrıca, daha büyük vücut boyutu nedeniyle, Dretnotlar çocuklar da dâhil olmak üzere daha küçük müzisyenler için o kadar rahat değildir.

Auditorium / Büyük Auditorium Akustik Gitar

Farklı Akustik Gitar Türleri

Dreadnought’un yanı sıra, Auditorium (orijinal olarak Martin tarafından tanıtılmıştır) ve Grand Auditorium (Taylor yapımı) gitarlar, esas olarak sağladıkları ton ve performanstaki çok yönlülük sayesinde günümüz pazarındaki belki de en popüler akustik stilleridir.

Boyut olarak, bu gitarlar, yaklaşık 15 ”(Oditoryum) ila 16” (Büyük Oditoryum) arasında tipik bir düşük seyir genişliğine sahip olan bir Dreadnought ile bir Concert (aşağıda) arasında kabaca konumunu alır. Bir Dreadnought ile karşılaştırıldığında, daha dar bir bel gösterirler ve bu da otururken çalmalarını çok daha rahat hale getirir.

Auditorium akustiği, sıcak, net ve dengeli bir ton sunar ve tıngırdatma, yalpalama ve parmak stili ile çok iyi başa çıkarak mükemmel birçok yönlü ses sağlar. Bu nedenle, rock ve blues’tan country ve folk’a kadar tüm müzik türleri için popüler olduklarını pek çok kez kanıtlama imkânı buldular.

Kimler için idealdir: Tüm müzik tarzlarına ve çalma tarzlarına uygun çok amaçlı bir gitar isteyen müzisyenler için. Ayrıca, daha hafif bir dokunuşa sahip olanlar için oldukça iyidir. Bir pikap / preamp sistemi ile, eş zamanlı -takılı en güzel ses veren gitar stillerinden biridir.

Kimler için pek iyi değil: En agresif tıngırdatıcılar ve düşük volümlü ses sınırında çalışmak isteyenler için zorlu olabilir.

Concert/Büyük Concert Akustik Gitar

Farklı Akustik Gitar Türleri

Parlor (aşağıda) kadar küçük olmasa da, bir Concert akustiği günümüzde üretimdeki küçük akustik çeşitlerden biridir. ‘O’ boyutlu gitarlar olarak da bilinen (Martin söz konusu olduğunda), bir Consert akustiği, tasarım açısından bir Dretnot ile klasik bir gitar arasında bir yere konumlandırılır, biraz daha kısa, biraz daha dar gövdesi ve tipik olarak 13,5 inçlik daha düşük seyir genişliği ile…

Auditorium gibi, bir Dretnot’a kıyasla daha dar bir bele sahiptirler, bu da otururken çalmayı çok rahat hale getirir. Consert akustiği de derinlemesine biraz daha sığdır ve biraz daha sessiz bir sese yol açar. Daha az bas tepkisi ile Concertler, tizde sağlam bir orta menzile ve netliğe sahip olma eğilimindedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir Grand Concert sadece biraz daha büyük bir Concert gitarıdır ve 14 ”ila 15” arasında tipik daha düşük bir ses bandı genişliği barındırı. Sonuçta, marjinal olarak daha büyük bir ses sunarlar, ancak tam da bu nedenle bazı tanımlarını kaybederler.

Kimler için idealdir: Küçük boyutu nedeniyle, bir Concert akustiği, bir Parlor gitarının klasik / kutulu tonlarını istemeyen küçük müzisyenler için mükemmel bir seçimdir (aşağıya bakın). Ayrıca, böyle belirgin bir tonla, bir Concert akustiği, parmak stilistleri tarafından bilhassa tercih edilen bir stildir.

Kimler için pek iyi değil: Düşük volümlü ses sınırı, ses seviyesi arttıkça sesin bozulacağı anlamına geldiğinden agresif tıngırdaklar zarar görecektir.

Parlor Akustik Gitar

Farklı Akustik Gitar Türleri

Boyut spektrumu anlamında Jumbo’nun diğer ucunda bulunan türdür Parlor… 1800’lerin sonlarında üne kavuşan minyon Parlor gitarın, 1950’lerden itibaren popülaritesi azalırken, bu modellerin hayranları hala mevcudiyetini korumaktadır. Ve bugün hala Fender, Washburn ve Ibanez gibi markalar tarafından da üretimine devam edilmektedir.

Bu kompakt gitar stili, küçük bir toplam uzunluğa ve uzatılmış bir gövdeye sahip olma eğilimindedir ve onları tıngırdatmadan parmak stiline kadar tüm çalma stillerine uygun hale getirmek için standart bir somun genişliğini korur. Ton olarak, bir Parlour gitarı hafif, odaklanmış ve oldukça dengeli olmasına rağmen, daha az bas ve daha fazla orta aralık vurgusuyla.

Ayrıca, Parlor gitarlarının günümüzde hala popüler olmasının nedenlerinden biri olan ve özellikle blues, slide ve folk müzisyenlerine hitap eden vintage çalanların sevdiği ‘boxy’ sesini sunuyor olmasıdır. Tabii ki, büyük gövdeli akustiğe göre de doğal olarak daha sessizler.

Kimler için idealdir: Salon gitarları küçültülmüş boyutları sayesinde tutuşu kolaylaştırdığından küçük müzisyenler ve çocuklar için harikadır, ancak tam boyutlu yetişkinler bu kutulu, klasik tonu istiyorlarsa bu stili küçümsememelidir. Daha hafif projeksiyon, çalarken gitarla rekabet etmek zorunda olmadığınız anlamına geldiğinden, salonlar şarkıcı-söz yazarları için de iyi bir çağrıdır. Bu tarz aynı zamanda hareket halindeki müzisyenler için de harikadır çünkü daha küçük bir gitarla seyahat etmek daha kolaydır.

Kimler için pek iyi değil: Ton sadeliği uzmanları, geniş bir dinamik aralıktan yoksun oldukları için Parlor gitarlarını takdir etmeyebilir. Ayrıca, daha küçük boyuttan dolayı ses kısıldığından, büyük bir kalabalığa akustik olarak performans göstermek de zor olabilir.

Seyahat Akustik Gitarı

Farklı Akustik Gitar Türleri

Parlor gitar geleneksel akustik gitarların en küçüğü olsa da, oldukça popüler olan çok çeşitli seyahat akustiği vardır.

Bunların çoğunda tam boyutlu bir klavye, tam boyuta yakın bir ölçek uzunluğu (yaklaşık 23 inç) ve tam boyutlu bir gitara çok benzer bir çalma deneyimi bulunur. Kısacası küçük ve sevimli olsalar da oyuncak değillerdir. Dürüst olmak gerekirse, bazıları standart bir akustikten çok daha pahalı olabilir!

Bu kategoride geleneksel şekillerden uzak bir tasarım söz konusudur. Elbette, her ikisi de mini gitara benzeyen Little Martin veya Baby Taylor ile de karşılaşabilirsiniz, ancak bunların yanında tamamen farklı olan Traveler Guitar Ultra-Light gibi bir şey de bulabilirsiniz!

Çoğu seyahat gitarı, hafif olmalarını ve sıcaklık ve nem değişikliklerine karşı dirençli olmalarını sağlamak için lamine ahşaptan yapılacaktır. Kulağa kötü gelmiyorlar ama ton olarak tam boyutlu bir akustik gitara kıyasla hiçbir şey değiller, küçük gövdeler nedeniyle projeksiyon çok yumuşak olabilir.

Kimler için harika: Açıkçası, bu gitarlar, ister otobüste ya da bir uçakla şehrinizin diğer ucuna gidin, seyahat için harikadır. Birçoğu da kendi çantalarıyla gelecektir ve tabii bu da onları anında taşınabilir hale getiriyor. Bu gitar stili, kıvrımlı projeksiyonu nedeniyle sessiz çalışma için de oldukça iyidir.

Kimler için çok iyi değil: Tıpkı bir Parlor gibi, harika ton arayanlar seyahat gitarından çok az zevk alacaktır. Ayrıca herkesin bildiği gibi sessiz oldukları için, bir avuç insandan fazlası için performans göstermeye uygun değiller. Daha büyük bir müzisyenseniz, çalmak biraz zor olabilir.

Klasik Akustik Gitar

Farklı Akustik Gitar Türleri

Kendine ait bir kategoride, naylon telli bir akustik olan klasik gitar (bu listedeki çelik teller içeren diğerleriyle karşılaştırıldığında). Klasik gitarlar, Cordoba, Kremona ve Yamaha gibi markaların spesiyaliteleri olmalarına rağmen, dünya çapında birçok üretici tarafından üretilmektedir.

Tipik bir klasik gitar, birçok yönden çelik telli bir akustikten farklıdır. Örneğin, klasik bir gitarda boyun ve klavye daha geniştir (genellikle yaklaşık 2 ”veya daha fazla somun genişliği ile), çalmak için daha geniş bir yüzey alanı sağlar. Bu yüzey alanı, çelik telli bir akustiğin yayılan klavyesine kıyasla daha düzdür.

Ölçek uzunluğu açısından, klasik bir gitar 26 ”civarında çelik telli bir akustiğe göre biraz daha uzun olma eğilimindedir. Stil açısından, naylon telli modeller genellikle gövdeye 12. perdede birleştirilir ve açık dişli ayarlayıcılara sahip oluklu bir mesnete sahiptir.

Kimler için harika: Bu çok kolay – klasik gitaristler! Veya İspanyol, parmak stili ve Flamenko çalarlar dahil olmak üzere naylon tellerin daha yumuşak, dengeli sesini isteyen herhangi bir müzisyen. Bu gitar stili, teller parmaklarda daha kolay olduğu için yeni başlayanlar için de iyi bir seçim olarak görülüyor.

Kimler için pek iyi değil: Geleneksel çelik telli şarkılar her zaman naylon tellerle çalınırken biraz tuhaf gelecektir. Küçük ellere sahip müzisyenler, daha büyük klavye nedeniyle akor yapmakta zorlanabilir, ancak bu durumda, birkaç ¾ ve ½ boyutlu klasik gitarlar mevcuttur.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.