Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Evde Müzik Yapmanın Faydaları konusunu ele alacağız.. En sevdiğiniz şarkıyı duymak ruh halinizi aydınlatabilir ve arkadaşlarınızdan ve ailenizden oluşan bir koroda şarkı söylemek herkesin yüzünü güldürebilir. Müzik ve sağlık araştırmaları, müziğin ruh halini iyileştirebileceğini kanıtlıyor, ancak o kadar iyi tanınmayan şey, ağrıyı hafifletme, kaygıyı azaltma ve hastalık ve rahatsızlıkların tedavisini geliştirme yeteneğidir. 

Müziğin ve seslerin insan deneyimini etkileme şekli sadece mutlu bir tesadüf değildir. Nörolojik araştırma bulguları, müziğin seks, yemek ve ilaçlarla aynı ödül yollarını harekete geçirdiğine dair kanıtları desteklemektedir. İlke, evrendeki her şey gibi sesin de bir enerjisi olduğu ve bu enerjinin titreştiğidir. Ses dalgası titreşimleri çeşitli vücut sistemlerini etkiler ve iyileşmeyi başlatır. 

Ultrason titreşimleri Batı tıbbında kırık kemiklerin iyileşmesini hızlandırmak, böbrek taşlarını parçalamak ve glokomdan kurtulmak için uzun süredir kullanılmaktadır, ancak pek çok kişi müzik ve sesin nasıl anında iyileştirici özelliklere sahip olduğunu bilmemektedir. Bu makale, müziğin iyileşmemize nasıl ve neden yardımcı olduğunu ve ayrıca en sevdiğiniz şarkının hayatınızı iyileştirmesinin 6 şaşırtıcı yolunu size gösterecek.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Müzik terapisi, kronik ağrı yönetimi, ameliyat sonrası bakım, TSSB ve travmatik beyin hasarı gibi uzun vadeli sorunlarda yardımcı olabilir. Ayrıca anında rahatlama sağlar ve birçok kısa süreli hastalığın tedavisine yardımcı olur:

Mod Yükseltir

Evde Müzik Yapmanın Faydaları
Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Araştırmacılar, müziğin ve şarkı söylemenin ruh halini düzenleyebildiğini, çünkü beynin ruh halini ve duyguyu yöneten kısmı olan amigdala tarafından anında işlendiğini keşfettiler. Müzik ayrıca üzüntü ve melankoli duygularını hafifletmeye yardımcı olan dopamin üretimini de artırabilir. 

Stres Giderir

Evde Müzik Yapmanın Faydaları
Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Araştırmacılar ayrıca şarkı söylemeden önce tükürüğünüzde stres hormonu olan kortizolün şarkı söyledikten sonra olduğundan daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Müzik dinlemek ve şarkı söylemek, biyokimyasal stres öldürücüleri tetikleyerek kalp atış hızınızı ve stres seviyenizi anında düşürebilir.

Depresyonu Önler 

Evde Müzik Yapmanın Faydaları
Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Müzik, dopamini artırarak ruh halini yükseltebilir ve kortizolü ortadan kaldırarak stresi azaltır, bu da onu depresyon için de etkili bir çözüm haline getirir. 

Öfke Yönetimi

Evde Müzik Yapmanın Faydaları
Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Müzik, stresi azaltarak ve beyne gelen rahatsızlık sinyallerine güçlü bir rakip uyaran sağlayarak ağrı yönetimine yardımcı olabilir. Müzik, özellikle kıdemli, yoğun ve palyatif tıpta algılanan ağrı seviyesini derinden azaltabilir. 

Egzersiz Dayanıklılığı Destekler

Evde Müzik Yapmanın Faydaları
Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Brunel Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, özenle seçilmiş müzik egzersiz dayanıklılığını %15’e kadar artırıyor. Müzik eşliğinde egzersiz yapmak, insanların deneyim konusunda daha enerjik ve iyimser hissetmelerine yardımcı olur, dayanıklılık sürelerini uzatır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Kalp Sağlığı

Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Müzik çalarken kanın daha rahat akması, kalp atış hızının, kan basıncının ve kortizol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olurken serotonin ve endorfin düzeylerinin artmasına yardımcı olur. 

Hafızayı Uyarır

Evde Müzik Yapmanın Faydaları

Müzik, şarkı söyleme ve sesler beyinde uyarıcı olarak çalışır. Dinlemek, anıları hatırlamaya yardımcı olabilir ve Alzheimer hastalığı ve bunamanın bazı semptomlarını hafifletebilir. İnsanlar 35.000 yıldan fazla bir süredir müzik yapıyor ve dinliyor, bu nedenle hayatın her alanında yardımcı olması şaşırtıcı değil. Müzik terapisi, mutluluğu artırmak için müziğin faydalarını kullanmanın bir yoludur, ancak her zaman profesyonel bir ortamda yapılması gerekmez. Müziğin faydalarını evinizin rahatlığında da elde etmenin birçok yolu vardır.

Bir enstrüman çalmak, müziği çok proaktif ve somut bir şekilde yaşamınıza dahil eder. Kendi yarattığınız ve birçok düzeyde tatmin edici olan  rahatlatıcı sesler duyarsınız .

Müziğin, tedavi ortamlarında olduğu gibi evde de anında sağlık yararları vardır.. üstelik hiçbir ücret ödemeden veya doktor ziyareti yapmadan. Tamamen rahat hissedeceğiniz bir yerde elinizin altındaki bazı sağlık faydalarını keşfetmenizi sağlar. Dalcroze yöntemi, Güdümlü Görüntü ve Müzik için Bonny Yöntemi ve Nordoff-Robbins yaklaşımı gibi çok sayıda profesyonel müzik terapisi de vardır ve bunlar genellikle otizm, zihinsel bozukluklar ve bazı nörodejeneratif hastalıkları olan kişiler için yararlıdır multipl skleroz gibi. 

Erturgut Sanat Merkezine her türlü soru işaretleriniz için başvurabilirsiniz.. Birlikte konular üzerinde beyin fırtınası yapmak ve hatta doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek bizleri mutlu edecektir. En kötü bir çay içmiş ve sanat üzerine sohbet etmiş oluruz.

Evde Müzik Yapmanın Faydaları