Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar konusunu ele alacağız.. COVID-19, sağlığımız ve kültürümüz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmuş ve aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen hala devam ederken, güvenlik endişeleri canlı performans gerçekleştirme olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırdığından, harici protokollerin müzik endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi oldu. Bu da küçük bir sorun değil. 

Birçoğu için bu, pratik yapmak ve yeni materyaller yazmak için evlerinde dairelerinde kalmak anlamına geliyor. Zanaatınızı düzene sokacak bir ana üssünüz olsa da, çevrenizde yaşayan diğer insanlara karşı da nazik olmanız gerekir, bu nedenle çok yüksek sesle rahatsızlığa neden olmak istemezsiniz. Neyse ki, bir apartman dairesinde veya özel küçük alanınızda gürültü yapmadan müzik pratiği yapmanın bazı yolları var.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar

Sessizce Nasıl Pratik Yapılır?

Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar
Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar

Dairenizde çalışan bir müzisyen olarak, etrafınızdakilere karşı nazik olmak için rutininizi değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, yeni başlıyorsanız, genellikle sessiz olan ve fazla kesintiye neden olmayacak, apartman dostu cihazlarla başlamak isteyebilirsiniz. Bunlardan bazıları akustik gitar , ukulele ve hatta sesi kısıp canınızın istediği gibi çalabileceğiniz bir dijital klavye içerir. Ayrıca her ikisi de güzel müzik üreten flüt veya klarnet gibi üflemeli çalgıları da deneyebilirsiniz.

Bir elektro gitarda söz konusu olmayabilir, ancak sahip olduğunuz ekipmanın türüne bağlıdır. Bir gitarı dijital gitar arayüzüne bağlayabilir, bu da doğrudan bilgisayarınıza bağlamanıza olanak tanır, burada kimseyi rahatsız etmeden sesi kulaklıkla dinleyebilirsiniz. Kulaklıklar,aynı sessiz etki için klavyeler ve bas gitarlarla da kullanılabilir .

Bir davulcuysanız, yüksek sesle gitmenin tek yol olduğunu düşünebilirsiniz, ancak davul çalmanın ve gürültüyü minimumda tutmanın yolları vardır. Bir seçenek , genellikle fazladan gürültü olmadan davul çalabileceğiniz ağ başlıklarla birlikte gelen bir elektrikli bateri seti düşünmektir . Ayrıca mevcut akustik bateri kitinize file davul kafaları takabilirsiniz ve bunlar sesi emer, böylece endişelenmeden doğal hareketlerinizle çalabilirsiniz.

Dairenize Ses Yalıtımı

Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar
Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar

Sade biriyseniz ve enstrümanlarınızı değiştirilmeden ve 10 ses seviyesinde çalmak istiyorsanız, gürültünün alandan ayrılmasını önlemeye yardımcı olmak için dairenize ses yalıtımı yaptırmayı da düşünebilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa, ucuz malzemelerle veya evin çevresinde gerçekten bulunabilecek şeylerle duvarlarınıza biraz ses yalıtımı uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, ilk adım , daha iyi akustik oluştururken oynayacak daha fazla alana sahip olmak için alanı düzenlemektir.

Oda temizlendikten sonra, ses yalıtımı sağlamanın en kolay yolu, kalın kilimler ve battaniyeler bulmak ve bunları en çok ses çıkardığınız duvarlara asmaktır. Bu, sesi tamamen ortadan kaldırmaz, ancak daha az rahatsızlığa neden olacak kadar sessizleştirir. Odanızı iç tasarımla da ses yalıtımı yapabilirsiniz; örneğin, kalın perdeler ve halı kaplı zeminler sayesinde oda titreşimlerin bir kısmını emecektir.

Bir grupla profesyonel bir müzisyenseniz ve gerçek anlaşmaya ihtiyacınız varsa, o zaman güvenli bir kayıt stüdyosu oluşturmak için biraz ekstra para koyabilirsiniz. Fiberglas yalıtım, ekstra kalın alçıpan ve akustik dolgu dahil ihtiyacınız olan malzemeleri alabilecek bir yükleniciye danışın ve ardından mevcut odanızı şimdi ve koronavirüs gittikten çok sonra bile sessiz olacak şekilde güncelleyin.

Bu, hiç şüphesiz müzisyenler için, özellikle de geçimini sağlamak için turneye çıkanlar için zor bir dönemdir, ancak bu sessiz pratik ipuçlarını deneyerek, doğru zaman geldiğinde gitmeye hazır olacaksınız.

Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar
Evde Enstrüman Çalışmak İçin Tüyolar