Erturgut Sanat ailesi olarak bu yazımızda sizlerle birlikte gelmiş geçmiş en büyük gitaristlerden biri olan Eric Clapton’ın Gitar Çalış Tarzı’nı ele alacağız.. Büyük gitaristleri öne çıkaran unsur genellikle tonları ve teknikleridir. Efsanelerin geliştirdikleri teknik ve tonları nerede duysanız tanırsınız ve söz konusu teknik ve ton onların imzalarına dönüşür. İşte bu olay onları ‘Büyük Gitarist’ skalasına sokmaktadır…

Sizler de büyük gitaristlerin tekniklerini öğrenerek çalışlarınızı süsleyebilir ve hatta kendi tarzınıza adapte edebilirsiniz. Yazımızda Eric Clapton tarzını iki başlıkta inceleyeceğiz; Ritim ve Solo Teknikleri.. Hazırsak başlayalım :)

Sizler de Eric Clapton şarkılarını ve tekniklerini doğru öğrenmek ve kendinizi geliştirmek isterseniz gitar kursumuz hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.. Gitar Kursu hakkındaki ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Buraya Tıklayın..

Eric Clapton’ın Tarzı: Ritim

Eric Clapton'ın Gitar Çalış Tarzı

Eric Clapton deyince aklınıza kesinlikle muhteşem sololar gelir ancak kendine has ritmi bu soloların tabanını oluşturmaktadır. Sololarında olduğu gibi ritimlerinin temelinde de Blues ezgileri vardır.

Eric Clapton’ın şarkıları üzerinden ritmini inceleyelim. Blues albümünde yer alan “Worried Life Blues” şarkısına baktığımızda klasik Eric Clapton ritmini görürüz..

Eric Clapton'ın Gitar Çalış Tarzı
Worried Life Blues

Pek çok şarkısında göreceğiniz bu imza değerindeki ritim Eric Clapton riffinin bel kemiği oluşturur. Söz konusu riff tarzı, slow blues ritmi parçalarını çalmanın çok yaratıcı bir yoludur ve Clapton bunu ustaca yapıyor. Ayrıca, ritimde duraklamalar olduğu için rifflerin arasına küçük ölçekli pentatonik/blues solo süslemeleri da yapabilirsiniz..

Her blues sanatçısı gibi Clapton da sıkça 12 bar blues ritmini kullanmıştır. Bu imza ritmi Journeyman albümünde yer alan Before You Accuse Me şarkısı üzerinde inceleyebilirsiniz..

Eric Clapton'ın Gitar Çalış Tarzı

Eric Clapton Tarzi: Solo Tekniği

Eric Clapton'ın Gitar Çalış Tarzı

Sololara gelince, Clapton genellikle Minör Pentatonik ve Blues gamlarından yararlanarak sololar atar. Pentatonik yürüyüşlerinde muhteşem bir süsleme olan ‘Blue Note’ notasını sıklıkla kullanılır. Clapton ayrıca blues sololarına çok yakışan band tekniği ve slide tekniğini de sıklıkla kullanılır. Bu tekniklerin ve daha fazlasının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız Buraya Tıklayın..

Clapton’ın solo tekniğini yine şarkılarında kullandığı harika bölümlerden yola çıkarak inceleyelim. Crossroads albümünün Wheels Of Fire şarkısında atılan solodaki teknik size hiç yabancı gelmeyecek.

Eric Clapton'ın Gitar Çalış Tarzı
Wheels Of Fire

Clapton çok hızlı çalabilmesine rağmen genellikle çok fazla nota kullanmaz. Sadece doğru miktarda nota kullanarak çok duygusal sololar yaratmayı tercih ediyor. Genellikle artikülasyon ve yorumlama üzerinde durur. Bunun en güzel örneğini Wonderful Tonight introsunda görürüz..

Eric Clapton'ın Gitar Çalış Tarzı
Wonderful Tonight

Bu yazımızda Eric Clapton’ın muhteşem tarzını ele almaya çalıştık. Yazımızı incelerken aklınıza gelen soru işaretlerini gidermek için doğrudan bizlere ulaşabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!