Etkili bir konuşma yapmak, konuşurken karşı tarafın sizin dinlediğini ve tüm odağının sizde olduğunu bilmek her konuşmacının amaçladığı önemli bir şeydir. Fakat etkili bir konuşma, özellikle de topluluk önünde yapılacak bir konuşma için spontane olmak çoğu zaman işleri zorlaştırır. 

Peki etkili bir konuşmaya nasıl hazırlanmak gerekir? İşte sizin için bugünkü yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz. Eğer siz de etkili bir konuşma yapmak, kendinize güvenerek söylediklerinizi karşı tarafa aktarmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Etkili bir konuşma yapmak için en önemli noktalardan biri ön hazırlık yapmaktır. Peki nedir ön hazırlık? Ön hazırlık genellikle yazılı veya sözlü olarak konuşmanın provasıdır. Bu prova sırasında konuşmanızı revize eder, gerekli düzenlemeleri yaparsınız. Ön hazırlık aşamasında kendinize sormanız gereken ve cevaplarını vermeniz gereken sorular vardır. 

Diksiyon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Etkili Bir Konuşma Hazırlamak

Ne Söylemek İstiyorum?

Etkili Bir Konuşma Nasıl Hazırlanır?

Bir konuşmanın etkili olabilmesi için öncelikle ne söylemek istediğinizi kesin olarak sizin biliyor olmanız gerekir. Eğer ne söylediğinizi bilmezseniz konuşmanız istediğiniz şekilde ilerlemez ve ana fikri kaybolur. 

Bu nedenle etkili bir konuşma yapmak için ilk ve en önemli şartlardan biri ne söylemek istediğinize karar vermektir. 

Nasıl Söyleyebilirim?

Etkili Bir Konuşma Nasıl Hazırlanır?

Ne söylemek istediğinize karar verdikten sonra, söylemek istediğiniz şeyi en açık şekilde nasıl ifade edeceğiniz üzerinde çalışmanız gerekir. Uygun örnekler, uygun kelimeler ve konuşacağız kitle ya da kişinin algısını yormayacak bir akış ile anlatmak istediğiniz şeyi en uygun şekilde karşı tarafa aktarmanız gerekir. Bu nedenle nasıl söyleyeceğim sorusu üzerinde kafa yormanız gereken önemli bir sorudur. 

Söylemek İstediğimi En Uygun Sürede Nasıl İfade Ederim?

Etkili Bir Konuşma Nasıl Hazırlanır?

İyi bir konuşma ne gereksiz ayrıntılarla çok uzun, ne de konuyu tam açıklayamayacak şekilde çok kısa olmamalıdır. Bu nedenle konuşmanıza çalışırken kendinize “Bu konuyu anlatmak için yeteri kadar ayrıntı verdim mi?” sorusunu ve “Bu ayrıntılar arasında gereksiz ve vaz geçilebilir olanlar var mı?” sorusunu eş zamanlı olarak sormanız gerekir. Çünkü karşınızdaki dinleyici hem konuyu tam olarak anlamalı hem de gereksiz detaylar içinde boğulmamalıdır. 

Zaman en önemli şeylerden biridir bu nedenle zamanı verimli kullanmak hem ne söyleyeceğinizi hem de nasıl söyleyeceğinizi son derece etkiler. 

İyi bir konuşma yapmak için ön hazırlıkta kendinize sorduğunuz bu soruları doğru bir beden dili ve ses aralığı ile anlatabildiğiniz sürece her konuşmanız can kulağı ile dinlenecektir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Ayrıntılar ve daha fazlası için mutlaka bizlere ulaşın..