Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerle kritik bir konuyu, Enstrümanlar Neden Pahalı? konusunu ele alacağız.. Yazımızda bir enstrümanı pahalı yapan tüm unsurları teker teker sizin için ele alacağız. Yazımız bağlamında doğru enstrümanı seçmek için kararlı adımlar atabilir ve daha verimli bir enstrüman alışverişi yapabilirsiniz..

Enstrüman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip randevu alabilirsiniz!!

Enstrümanlar Neden Bu Kadar Pahalı?

Dolar Kuru

Enstrümanlar Neden Pahalı?
Enstrümanlar Neden Pahalı?

Özellikle ülkemizde enstrüman fiyatlarının yüksek olmasının en önemli nedeni dolar kurunun yüksek olmasıdır. Türk müziği enstrümanları dışındaki neredeyse bütün enstrümanlar yurtdışında üretilir ve dolar bazlı olarak müzik dükkanlarındaki yerini alır. Maalesef genel itibariyle enstrüman fiyatlarına etki eden önemli unsurlardan biri de dolar kurudur.

Daha önce yazımızda Sanat ve Dolar başlıklı yazımızda bu konuyu ayrıntılı olarak ele aldık. Yazımızı okumak için Buraya Tıklayın..

Marka Adı

Enstrümanlar Neden Pahalı?
Enstrümanlar Neden Pahalı?

Örnek olarak kemanları ele alayım: Stradivarius ve Guarneri kemanları isimlerinin prestijini taşır. Stradivari ailesinin kemanları, yaylı çalgıların en yüksek filigranıdır ve kemancılar yüzlerce yıldır rakipsiz ses kalitelerinde ısrar etmişlerdir. Benzer şekilde, Guarneri ailesinin kemanları nadirdir ve Cremonese stillerinin güzel, eşsiz birleşimi ile bilinir. Bu tüm enstrümanlar için geçerlidir. Esasen, daha saygın bir marka için daha yüksek bir fiyat ödersiniz.

Ses Kalitesi

Enstrümanlar Neden Pahalı?

Enstrüman üzerinde kullanılan malzeme ve kalitesi, ses kalitesi ile doğrudan etkilidir. Kaliteli malzeme ise tahmin ettiğiniz üzere diğerlerine göre çok daha pahalı olmaktadır. Unutmayın ses kalitesi ne kadar iyiyse maalesef diğerlerine göre enstrüman biraz daha pahalı olacaktır. Ancak en pahalı enstrüman en kaliteli ses sahiptir görüşü çok da doğru değildir. Özetle, belirli skalada olan, daha profesyonel diyebileceğimiz enstrümanlarda ses kalitesi ile paha doğru orantıdadır.

Enstrümanlar Neden Pahalı?
Enstrümanlar Neden Pahalı?

Aklınız biraz karışmış olabilir. Bu karışıklığı gidermek için Ücretsiz Enstrüman Satın Alma Danışmanlığı hizmetimizden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Bunun için bize ulaşmanız yeterli!

Fabrikasyon Vs El Yapımı

Enstrümanlar Neden Pahalı?

Özellikle başlangıç seviyesindeki fabrikasyon enstrümanlarda aşırı profesyonel bir sonuç beklemek doğru değil. Nadir bir el yapımı mücevher parçası için, makine yapımı bir bilezikten daha fazlasını ödersiniz. Bu durum keman, piyano, gitar, çello, flüt yani tüm enstrümanlar için de farklı değildir.

El yapımı bir enstrüman yoğun emek, özel malzemeler ve yüksek eğitimli bir profesyonelin zamanını gerektirir. Makine yapımı ürünler insan hatasına karşı daha az duyarlı olsa da, profesyonel olarak el yapımı bir enstrümanın görebileceği ayrıntılara aynı özeni göstermeyecektir. 

Enstrümanın Antika Değeri

Enstrümanlar Neden Pahalı?

Bir enstrüman 300 yıl önce yapılmışsa, genellikle geçen yıl yapılandan daha pahalı olacağını varsayabilirsiniz. Çoğu enstrüman yaşlandıkça değerlenir, bu nedenle iyi yapılmış bir çağdaş keman mükemmel bir ses çıkarsa da, 17. yüzyıl kemanının antik değerine sahip olmayacaktır. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!