Erturut Sanat ailesi bugün sizler için Deep House Müziği Nedir? konusunu ele alıyor. Deep house müziği, Chicago house müziğinden türetilmiş bir elektronik müzik türüdür. Deep house parçaları, geleneksel house müziğin ritmini tutan, dört dörtlük üzerinde yükselen imza ritmini, caz ve funk’tan ilham alan armoniler ve bas çizgileriyle birleştirir. Standart house müzikle karşılaştırıldığında, deep house’un vokal içermesi de daha olasıdır.

Deep house müziğinin kökeni 1985 yılında Larry Heard’ın Mr. Fingers sahne adıyla piyasaya sürdüğü Mystery of Love şarkısına kadar uzanır. Harika, funk esinli parça diğer elektronik dans müziklerinden farklıydı ve sonraki deep house şarkılarına ilham verecekti. Orijinal deep house sanatçıları şarkılarını kayıtlara kaydederken, gelişmekte olan deep house prodüktörleri artık rutin olarak güncel akış çalma listelerine parçalar gönderiyor. Varlığının dördüncü on yılına girerken türü büyütme çabaları devam ediyor.

Deep House Müziği Nedir?
Deep House Müziği Nedir?

Dj’lik Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

House Müzik Ve Deep House Müzik Arasındaki Farklar

Deep house müziği, house müziğin bir alt türüdür. Standart house, 1980’lerin başında Windy City’deki kökenleri nedeniyle genellikle Chicago house müziği olarak adlandırılır. Orada, bazen “Evin Vaftiz Babası” olarak anılan DJ Frankie Knuckles, etrafında şarkılar oluşturduğu sabit dört dörtlük kick davul ritimleri oluşturmak için Roland TR-808 ve TR-909 davul makinelerini kullandı. Bu makinelerin, DJ’lerin pahalı bir stüdyo kullanmadan evde parçalar oluşturmasına izin vermesi gerçeğinden geliyor.

Önemli Deep House Müzisyenler

Deep House Müziği Nedir?
Deep House Müziği Nedir?

Larry Heard (Bay Fingers): Eleştirmenler ve müzik tarihçileri, 1985 tarihli “Mystery of Love” adlı parçası sayesinde deep house müziğinin yaratıcısı olarak sık sık Heard’den bahseder.

Marshall Jefferson: Jefferson bir deep house öncüsüydü ve 1986 yılında çıkardığı “Move Your Body” adlı şarkısı sayısız deep house sanatçısına takip etmeleri için ilham verdi.

Theo Parrish: Parrish, Chicago’da büyüdü ve kendini house müziği sahnesine kaptırdı. 1970’lerin soul, funk ve disko belirsizliklerini prodüksiyonlarına karıştırmasıyla tanınır.

Armand van Helden : Van Helden Boston’da doğdu ama babasının Hava Kuvvetleri kariyeri nedeniyle çocukken çok seyahat etti. Bu onun deep house müziği versiyonuna aşıladığı bir dizi uluslararası etki edinmesine yardımcı oldu.

Deep House Müziğinin Özellikleri

Deep House Müziği Nedir?
Deep House Müziği Nedir?

Ritim: Deep House her zaman 4/4 zaman ölçüsüyle çalınır ve sabit bir dört dörtlük kick davul kalıbı kullanır. Bu kalıp, house müziğin alt türlerinde yaygındır..

Dans edilebilir tempo: Deep House müziği, dakikada 110 ila 125 vuruş (BPM) arasında çalınma eğilimindedir. Doğal bir dans pisti temposu.

Funk, soul ve caz etkisi: Larry “Mr. Fingers” Heard’ın erken dönem deep house parçalarıyla başlayan tarz, 1970’lerin funk ve soul müziğine öykünmüştür. Hatta bazı durumlarda, caz için deyimsel olan yedinci akorları, dokuzuncu akorları ve on üçüncü akorları çalan synth pad’lerine bile sahiptir.

Roland synthesizer’lar : En iyi deep house parçalarının çoğu, 1980’lerin Roland synthesizer’larının ayırt edici damgasını taşır. Özellikle TR-909 davul makinesi ve Juno-60 ve Jupiter-6 klavye synth’leri.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!