Uygun Bağlamayı Uygun Fiyata Satın Almaya Yardımcı Rehber

Bağlama öğrenmek istiyorsunuz, bir bağlama satın almak istiyorsunuz fakat hangi marka/model bağlamayı satın alacağınız konusunda bir türlü kara veremiyor musunuz? Bir bağlama satın alabilmek için uygulamanız gereken çok fazla aşama bulunmaktadır. Araştırma sürecinden, bağlamayı deneme sürecine kadar yapmanız gereken bir çok şey vardır. Eğer kendinizi gerçekten hazırlamaz, kaliteli bir araştırma yapmazsanız kendinize alacağınız bağlama kaliteli ve profesyonel bir bağlama olamaz. Kendinize satın alacağınız bağlama için, araba satın alırken uyguladığınız detaylı ve uzun süreli bir araştırma süreci gerekmektedir. Kendinizi hazırlamalı, araştırmalı, bilir kişilere danışmalı ve en önemlisi seçtiğiniz bağlamayı satın almadan önce denemelisiniz. Dilerseniz bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıklarını aşağıya yazalım.

Hangi Bağlamayı Satın Almalıyım

Aklınızda şu sorular mı var;

Hangi bağlamayı satın almalıyım?

En uygun fiyatlı bağlamayı nasıl bulurum?

♦ Benim için en uygun bağlama hangisi?

Biz, sizlere bu yazıda bağlama ve bağlama satın alma konusu hakkında detaylı ve başka hiç bir yerde bulamayacağınız bir yazı hazırladık. Bu yazıda bulunan biglilerin hepsi öğrencilerimiz tarafından tescillenmiş, kaliteli ve gerçekten profesyonel bilgilerdir. Eğer bir bağlama satın almak istiyorsanız durmayın gidin ve satın alın fakat gerçekten kaliteli, size uygun ve uygun fiyatlı bağlama satın almak istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okumalı, bu yazıda bulunan her şeyi uygulamalısınız. Kendinizi Merak etmeyin, aklınızda oluşmuş ve oluşabilecek bütün soruların cevapları burada. Dilerseniz rehberimize geçelim.


Bütçenizi Belirleyin

Bütçenizi Belirleyin

Bu rehberin amacı, seçeneklerinizi daraltarak size uygun olan modeli bulmanıza yardımcı olmak. Dolayısıyla bütçe belirleyip bir fiyat aralığı koyarsanız alışverişinize, satın alaileceğiniz ürünün opsiyonları neredeyse %70 oranında azalır ve rahat seçim yapma şansına kavuşursunuz. Bu yüzden satın alacağınız bağlamaya verebileceğiniz bir maksimum fiyat belirlemelisiniz. Bunu yaparsanız, önünüzde kalan bağlamalar arasından kolayca seçim yapabilirsiniz çünkü sayıları azalacaktır. Bütçe belirlemeden yapılan bir alışveriş sadece zararlı çıkmanıza sebebiyet verir. Her şeyin en pahalısının, en güzel ve kaliteli olduğuna inanan bir takım insanlar, günün sonunda yanlış alışveriş yaptıkları için satın aldıkları ürünü %20 indirimli olarak satar ve enstrümandan soğurlar. İşte bu gibi durumların olmaması için bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Bütçenizi belirlemek aynı zamanda sizin seçeneklerinizi de daraltacağı için araştırma sürecinizi daha rahat ve hızlı geçecektir. Bir hedef koymak gibi düşünebilirsiniz bütçe belirlemeyi ki bir hedef belirlemek her konuda insanı rahatlatan bir şeydir.


Bağlamanın Üretildiği Ağaç ve Bağlamayı Üreten Ustalar Hakkında Araştırma Yapın

Bağlamanın-Üretildiği-Ağaç-ve-Bağlamayı-Üreten-Ustalar-Hakkında-Araştırma-Yapın

Bağlama satın alırken de geçmişi ve yılların vermiş olduğu tecrübeye sahip ve bu işi gerçekten severek ve tutku ile yapan ustalardan satın almaya dikkat edin. Aksi takdirde adı hiç duyulmamış bir bağlama alırsanız, o bağlamanın sorunlarıyla uğraşmaktan ne bağlamayı öğrenebilirsiniz ne bağlama çalabilirsiniz. Ayrıca o bağlamaya yapmanız gereken masraflar ile yeni bir bağlama satın alabilecek bir konuma gelmiş olursunuz.

Bağlamayı kaliteli yapan, üretildiği ağaç ve bağlamayı üreten usta’dır.Bağlamanın üretildiği ağaçlar arasında, oyma dut kalite açısından en üst sıradadır. Budaklı bağlamaları tercih etmenizi pek önermeyiz.

Hangi Bağlamayı Satın AlmalıyımEğer yukarıda anlattığımız gibi bir bağlama tercih ederseniz, başınızın ağrıma olasılığı %90 düşecektir. Ayrıca, satış yapan yere de dikkat etmelisiniz. Eğer imkanınız varsa, doğrudan firmadan sipariş etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Neden diye soranlara; firmalardan satın aldığınızda garanti belgesi, bakım, fatura kesimi gibi işlemler daha rahat ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır, daha önce hiç gitmediğiniz bir müzeik mağazasına güvenmektense, firmanın kendisine güvenmek her zaman daha kolay ve yararlıdır. Bağlama alırken dikkat etmeniz gereken şey gerçekten üreten ustasıdır. Eğer gerçekten bilgili ve bu işe yıllarını adamış bir usta bulursanız, hiç çekinmeden bir bağlama siparişi yapın. Emin olun, ustaların ellerinden çıkan her bağlama, kendi başına ayrı bir enstrüman gibidir. Her ustanın işlemeleri, yapım şekilleri farklı, hissettiği duygular farklıdır. Dolayısı ile yaptıkları işin de eşi benzeri olamaz. Sonuçta benim hissettiklerimi siz de tıpatıp hissedemezsiniz. Hissettiğiniz şey mutluluk olur ama benimle aynı şekilde hissetmezsiniz, bu konuda da aynı şey geçerli. Yapılan enstrüman bağlamadır fakat her bağlama farklıdır. Her bağlama ustasının elleri, hisleri, atölyesi ve duyguları farklı olduğu için ürettiği hiç bir bağlamanın kopyası oluşturulamaz. İşte bu yüzden ustalara dikkat etmeniz ve bağlamanızı bir usta tarafından yaptırmalısınız.

 

 

 


Bağlamanın Kaliteli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz

Bağlamanın Kaliteli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz

Bir bağlamanın en önemli kısımları sapı, teknesi, göğüs kapağı ve burgularıdır. Bunların yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi ve uygulanan işçiliği çok önemlidir. Göğüs kapağının çökük olmaması, teknenin sesin tınısını yayabilecek özellikte olması, burguların akordu tutması, sapın tekneye doğru açı ile birleşmiş olması gibi çok ayrıntılı bir işçilik incelemesi yapmanız gerekir. Bu özellikleri ilk kez satın alacaklar göremez o yüzden yanınızda bağlamadan anlayan biriyle giderseniz bağlama alışverişine, sizin için daha yararlı olur. Fakat yeni başlayanların görebileceği de bir kaç parça var. Teknedeki yaprak ağaçların simetrik birleşmesi, verniğin güzel atılmış olması, alt boş tel ile tekne dibindeki son telin çıkarttığı seslerin birbirini tutması, eşiğin yüksek olmaması ve sapın düz olması gibi özellikleri herkes farkedebilir, sizin bunlara dikkat etmeniz gerekir. Bağlamayı kaliteli yapan diğer bir unsur ise gerçekten adını duyurmuş, bu işe yıllarını vermiş ve duyguları ile bağlama üreten seçkin ustalardır. Fabrika çıkışı bir bağlama hiç bir zaman bir ustanın el emeği göz nuru bağlamasının yerini tutamaz. El işçiliği ile üretilen, her işelemsi ayrı olan ve dünyanın hiç bir yerindeki bağlamalarda bulunmayan nitekim özellikleri olan bir bağlama satın almak, fabrika çıkışlı bir bağlama satın almaktan daha iyidir.

Bağlama-Kursu

Ayrıca; yukarıda terim olarak kullandığın bağlamanın parçaları, bağlamanın notasal düzeni hakkında konular hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “Bağlama Kursu” isimli yazımızı okumanızı öneririz


Satın Alacağınız Bağlamayı Çalmayı Deneyin

Bağlamayı Satın Almadan Önce Deneyin

Her alışverişte olduğu gibi, satın alacağınız ürün hakkında satıcıya sorular sormanız ve satın alacağınız ürünü denemek gibi haklarınız var. Nasıl ki bir araba alırken her özelliğini araştırıyorsanız bir de ayrıca satıcıya sorular yöneltiyorsanız aynısını bağlama satın alırkende yapmalısınız. Çekinmeyin, orada duran enstrümanlar siz deneyin, orada duran görevliler ise siz onlara soru yöneltin diye ordalar. Elinize alın, yukarıdaki maddedeki özelliklerini kontrol edin ve sonra mızrap/tezene ile bağlamanın tellerine vurun, hiç çalmamış bile olsanız bariz bir bozukluk varsa üstünde zaten kulağı tırmalayan bir ses çıkacaktır. Çalmayı deneyin, bilmeseniz de bir kaç perdesine basın ve perdelerin hepsinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.


Bugün ki rehberimiz bağlama satın alımı üzerindeydi, umarız sizlerin karar vermesini kolaylaştırmıştır.

Eğer ”Ben yazıyı okudum fakat doğru müzik aletini satın alma konusunda profesyonel bir destek almak istiyorum, benim için en uygun müzik aleti hangisi bir bilene sorsam daha iyi olacak, bu desteği ücretsiz olarak alabileceğim bir yer var mı?” diyorsanız aşağıdaki adrese tıklayınız.

Doğru Müzik Aleti Satın Almak İçin Danışmanlık Almak İstiyorum